EEN BLIK IN DE MAAG. geaaakt, het stationsgebouw binnenrijden. Op de harddraverij in de residentie zijn twee Friezen met de beide prijzen gaan schuiven, De raad van State beeft den kroonprins geluk ge- wenscht met liet lidmaatschap van dat collegie. Te 's Hage heeft een zangwedstrijd plaats gehad. De rotlerdamsche lie dertafel Amphion is voornemens om Z. M. den Koning, bij gelegenheid van H. D. bezoek aldaar, eeue hulde te brengen* De regering heeft het verslag openbaar gemaakt omtrent den staat der gestichten voor kranzinnigen in Nederland. De vermaardsle viool, bekend onderden naam koning Joseph, behoort aan den baron Jansa van Parijs, en is door hem met een zeer hoogen prijs betaald. BEURSBERIGTEN- Amsterdam 7 Sept. Werk. Sch. 2*- pc. 64J|. 5 pc. 77. 4 pc. 99. Spanje. l|pc. 28J£. buitenl. 5 pc. 45£. binnenl. 5 pc. 59|. Rusland. 5 pc. 106J. 1816,5 pc. 104i 1829, 5 pc. 92{. Oostenrijk, mctail. 5 pc. 78. amst. 5 pc. 87^. nationale 1854 5 pc. 78j\. metall. 9J- pc. 59J£. SCHEEPSTIJDINGEN. BINNENGEKOMEN 11 Sept. Evertsen, ned. oorl-fregat, kapt. May, Vlissmgen. Em ma, Glisnam, Livorno. Olymph Alexandre, Josse, Caen. Evangelme, le Marchand, Vivier' Eleanor, Watson, Newc. Cornelia Wilhelmiaa, Hoeksma, Yarmouth. 12 Sept. Antonia Petronella, Voorendijk, Batavia. 13 Sept. Fredenke, Smith, Drammen. London, Stephans, Newc. Messenger, Shotton, Sunderl. Diana (st.), Londen. 14 Sept. De jonge Bernhard, Schaap, Oudsoen. Tre Sodskonde, Svendsen, Riga. John Barry, Diion, Newc. ïalma, Borresen, Drammen. UITGEZEILD 11 Sept. Darien, Starrett, New-York. Boop( Visser, Londen. De Vrouw Dieuwke, Feenstra, dito. Lion (st.), dito. Pandora, Cas- neau, Sunderl. Fox, King, Yarmouth. Commerclen, Gjersöe, Frede- rikstad. Geqrge, Limoe, Porsgrund. Honorine, Joim, avontuur. 12 Sept. Sir Robert Peel, Lange, Padang. Alcyone, Haacke, Batavia. Diana, Masdorp, dito Afrika, Mannoury, dito. Willem de Clercq, Ouwehand, dito. Jupiter, Burggraaf, dito. Janna Adriana, Franken, Suriname. Sagitta, Bakker, dito. Petrus Jacobus, de Jonge, Venetie. Willem, Molenaar, Messina. Archimede, Cafiero, Napels. Martha en Jacoba, de Vries, Livorno. St Catharina, Tolgering, dito. Zee meeuw, Bontekoe, dito. Morgenster, Drent, Genua. Aurora, Boon, dito De Hoop, Ouwehand, Porto. Pravislav, Danionovich, Cardiff. Canadian, Guthrie, Liverpool. Linda Flor, Lewcock, dito. Margretha, Meijer, Stockton. Graaf van Rechteren (st), Huil. Deodata, Schlijter, Drammen. Anna. Keil, avontuur. Anna, Flambard, dito. 13 Sept. Urania, Vermeulen, Koningsb. San Piëtro, Horace, Livorno Theo- dora Josina, Tjakkeï, Sarrmakka. Marie Josephine, Gautiche, Sunderl. Gretclien, Grethaus, avontuur. Terug uit zee: Deodata. Shlijler, Drammenna op de Zuiderwal aan den grond gezeten en met de vloed afgebragt te zijn. Emma, Wilson, Londen. Maria, Fot'bes, Sunderl. 2 Gezusters, de Jong, Yarmouth. MARKTBERIGTEN- HAARLEM 13 Sept. Tarwe. Witte f8; roode f7 a S,50, Haver. Dikke f4 4,60. Winterrogge f5,75 a 6,30. Wintcrgerst f5,30; chevallier dito f5,75. Paardenboonen f8,75. ROTTERDAM 13 Sept. Men noteert: Raapolie op 6 w. f43£; contant f 42^per Oct f 42-|; per najaar f43j. Patentolie op 6 w. f 46 J contant f45-|. Lijnolie op 6 w. f84; contant f32f,33 per Oct. f 33^; per najaar f33j, 34. Hennepolie op 6 w. f40; contant f39. Rus sische per 100 ned. Êg f38 entr. Raapkoeken, harde f98, 100. Lijnkoeken, harde fll 11£. Palmolie naar kwal. f22, 25 Kokos olie, Cochin idem f26; Ceylon naar kwal. f25. SCHIEDAM 14 Sept. Moutwijn f 17. Jenever f 22,50; amst. proef f23,75. St. Martin, een man, die eene opening in zijn buik heeft, door eene wonde van een geweerschot veroorzaakt, leeft te New-York, en een aantal daar ter plaatse gevestigde geneesheeren hebben proeven ingesteldom den tijd te leeren kennendie voor de spijsvertering wordt gevorderd. Een thermometer, dien men door de opening in zijne maag bragt, steeg tot op 101° Fahrenheit (27-jO Reaumur). Dr. Bunting zegt, dat de geele raap in vijf of zes uren wordt verteerd; bij halfgebraden roast-beef had dit in anderhalf uur plaats. Gesmolten boter verteert in het geheel niet, maar zwemt in de maag rond. Kreeften worden in vergelijking met andere voe dingsmiddelen ligt verteerd. Bij het werpen van het maagsap (cliyl) op een stuk purper gekleurd papier, verbleekte de kleur plotseling. Nopens de gezondheid van den patiënt, merkte Dr. Bunting op, dat zij doorgaands voortreffelijk was, daar St. Martin sedert zijne genezing van de eerste werkingen der wonddoor dagelijkschen arbeid in de behoeften van een talrijk gezin voorzag. Deze proeven wijken eigenlijk niet af van die, twintig jaren geleden, door Dr. Beaumont ingesteld. De heer St. Martin is thans iets meer dan 50 jaren oud en van tengeren maar zeer sterken ligchaams- bouw. Hij verheugt zich in eene overigens voortreffelijke gezondheid en heeft eene groote levendigheid in zijne bewegingen. De opening in zijn onderlijf oefent geen schadelijke invloed op zijn gezondheidstoestand uit en heeft hem ook niet gehinderd m het verrigten van aanhoudenden en stren gen arbeid. Indien hij bij het drinken van water of het inslikken van iets anders, geen kompres op de opening heeft, dan dringt de geheele inhoud der maag daardoor naar buiten. Overigens ziet men door deze opening een klein deel van de maag, namelijk de binnenhuid, die er verschillend uitziet; dik en opgezwollen gedurende de spijsverteringdunner als de spijsvertering voorbij is. Mu ixenleracht. Een heer in Kirkaldy heeft een paar muizen gedresseerd en eene machine uitgevonden om haar katoenen draden te doen spinnen. Zij zijn reeds een jaar aan het werk, hetgeen naar het principe van den tredmolen verrigt wordt Het werktuig is zoo zamengestelddat de gewone huismuis, voor al het kwaad, dat haar geslacht reeds gedaan heeft aan de maatschappij, boete kan doendoor dagelijks honderd tot honderd zes en twintig draden te spinnen, te draaijen en te haspelen. Om dit ten uitvoer te brengen, heeft de kleine voetganger tien en een halve mijl te loopen. AD7EH?SITTI^n. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER Vrouwe ELIZABETH MARIA de CARPENTIER, van de LANDE. Helderden 9 September 1858. Eenige kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 3