overleg deze zitting weder de gewensclite vruchten voor het Vaderland zal dragen. In de gemeente Dedemsvaart kreeg men in den loop dezer week hevige buikpijnen en brakingen, ten gevolge van het eten van garnalen. Men meldt uit Karlsruhe, dat den 17 dezer, te Gra- ben 6 soldaten met militaire eer werden ter aarde besteld die, ten gevolge van de bovenmatige hitte, op hun marsch naar Karlsruhe waren overleden. Dezer dagen kwam te Liverpool eene jonge dame in eene wijde hoepelrok op de ligplaats eener stoomboot aanjuist op het oogenblik dat het schip zou vertrekken. Om nog aan boord te komen, vloog zij vooruit, maar zag zich ongelukkig in ha re vaart belemmerendoordat hare hoepelrok op hetzelfde oogen blik aan beide zijden van den naauwen doorgang bleef zitten, zoodat zij voor- noch achterwaarts kon. Naardien het uur van vertrek reeds geslagen hadzond de ongeduldig geworden kapi tein twee matrozen af, waarvan de eene de dame vooruittrok en de andere den hoepelrok voortstuwde. Daardoor gelukte het, de teruggehoudene, inet schaamroode wangen en wat avarij aan het toilet, te midden van het gelach der heeren en dames, op de boot en aan boord te brengen. Te Ostende is eene russische gravin de R. aangekomen, in gezelschap van een majoor de K. De omvang van hare wij de rok had bij de ambtenaren zoo veel achterdocht opgewekt dat men eene eerste visitatie, welke, uit achting voor haren rang, alleen voor den vorm en oppervlakkig was geschied, niet genoegzaam achtte. Bij dc tweede en meer dergelijke visitatie vond men stoffen, ficlius enz. bij haar, ter waarde van fr. 5000. Er is proces-verbaal van de zaak gemaakt. Een persoon te Vilvoordendie met zijne huisvrouw in slechte verstandhouding leefde, heeft, na een hevigen twist met haar, zijne woning Zondag avond in brand gestokenwaardoor hij zijne vrouw wilde doen sterven. De vlam, die ook het naastbijgelegen huis verwoest heeft, verspreidde zich echter niet zulk eene snelheid, dat hij zich niet kon redden, maar in den brand is omgekomen. Zijne vrouw heeft men kunnen redden. Deze, die zich steeds als behoeftig deed voorkomen, heeft fr. 2001) aan geld daarbij verlorenwelke som in de matras was verborgen. Een schoorsteen veger te Louviers had een kind van 9 jaar in een schoorsteen van de caserne aldaar doen klimmen, om dien te vegen. Toen het kind na langen tijd niet beneden kwam, moest een andere jongen in den schoorsteen klimmen, welke beneden komende berigtte, dat zijn makker in den schoor steen vastgeklemd was en zich niet los kon maken, daar hij in llaauwte gevallen was. De meester-schoorstecnvegcr liet daar op een groot vuur van slroo op den haard aanleggen, waarop de arme jongen met vele brandwonden en bijna geslikt naar beneden kwam vallen. De schoorsteenveger is wegens zijne hclsche wreedheid dadelijk naar het politiebureau overgebragt. Uit Venetie wordt aan de W. Z. gemeldDe pastoor der gemeente Waroslicain de nabijheid der Gelte-Comani gelegen, werd in den nacht bij een zieke geroepen, wiens toe stand hij echter niet zoo bedenkelijk vondom het laatste olie sel toe te dienen, weshalve bij vergezeld van twee begeleiders weder naar huis terugkeerde. Langs een afgelegen huis voor bijgaande, bespeurde hij dat er licht binnen hetzelve brandde. Iets buitengewoons vermoedende trad hij binnenen aanschouw de een verschrikkelijk tooneelmanvrouw en de volwassen dochter waren opgehangen, alle kisten en kasten opengebroken en ledig geroofd De pogingen om tol het leven terug te roe pen gelukten bij de dochterwelke den dienaar van den geeste lijke als de leidsman der misdadige bende opgaf. Na kort be raad, liet de geestelijke de twee menschen op de plaats der gruweldaad achter, en ging met twee boeren, die hij uit den slaap wekte, naar het pastoriehuis, waar hem op zijn schellen de dienaar zonder erg open maakte. Hij gaf voor, dat zijne begeleiders moede en afgemat waren, en verzocht hem wat wijn uit den kelder te halenhetwelk de dienaar zonder eenige be- zwthen dan ook deed. Naauwelijks was deze in den kelder, of de geestelijke grendelde de deur er van toe, posteerde de Uvee boeren als schildwacht, en riep door het luiden der nood klok de gemeente bijeen. Moedige mannen drongen in den kelder, vonden daar de bende bijeen en leverden ze aan het geregt over. De genomen maatregelen ter voeding der verwacht wor dende kweekelingen, waarvan Antwerpen alleen 225 van het alhenacum270 van de middelbare school en 800 van de koninklijke akademie zendt, zijn berekend op 9000 monden. Elke kwcekeling ontvangt tot ontbijt een broodje met kalfs- vleesch en een halve flesch faro. Ten 12 ure een broodje met ham, een halve flesch faro, gebak en vruchten. Dit is den bekenden Dubast opgedragen. Groote zwarigheid had het bijeenbrengen der noodige 9000 glazen. Men rekent, dat men reeds des nachts ten 2 ure moet beginnen met het smeren der broodjes, en dat, om te behoorlijken tijde gereed te ko men, daartoe een groot aantal handen wordt vereischt. BURGERLIJKE STAND, Van 18 25 September 1858. GEHUWD: H. Reek en C Klomp. BEVALLEN: S. de Graaf geb. Stcggerda Z. M. Boon geh. Kuiper. D. D. Makelaar geb. Slot. Z. J. J. Barber geb. Soezan. Z. A. Stam geb. Stooker. Z. J. Waleson geb. Stikkel D. M. Steiuhouer geb. Mulder. Z. R- Dol geb. Schagen. D. L. Kok geb. ten Zwe gen. Z. OVERLEDEN: A. de Groot. 6 m. P. Brands 5 jr. J. Doukervliet 45 jr. 11. Visser 6 d. Ambtshalve ingeschreven. 2. SSARKTBERIGTEN- DORDRECHT 23 Sept. Men noteert: Tarwe, jarige zeeuwsche en inland- sche f8,50 4 9,50; nieuwe dito f7,30 a 8,50; zomer dito f7,20 i 7.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2