©EMEHöDE BEB.I3TB1T. EEN GEL EI SLAAF. Oostenrijk, mefall. 5 pc. 77|. amst. 5 pc. 87T\-. natio nale 1854 o pc. 78. melall. 2£ pc. oD/^. Het glazen paleis te Nieuw-York is gedurende de kermis af gebrand met eeue menigte voortbrengselen van kunst en nij verheid; de groote hitte belette aan de brandspuitgasten dienst te doen. Te Havana is een kruid magazijn in de lucht ge sprongen: 28 dooden en 100 gekwetsten. De beer Stufregen is benoemd tot russisch consul-generaal te Amsterdam. De minister van builenlandsche zaken heeft een gastmaal gegeven aan het corps diplomatique en aan eenige leden van de T. K. Te Alkmaar zal voortaan eeue wekelijksche veemarkt worden gehouden. De gas-fabriek te Dordrecht is dagelijks openge steld tot het nemen van proeven, of het inademen van de lucht der znivcringskuipen een doeltreffend middel is legen de croup. Het plan bestaat om met 1 Jan. a.s. het houden van var kens binnen de bebouwde kom der gemeente 's Gravenhage als schadelijk voor de gezondheid der inwoners, te verbieden. In de vergadering van afschaffers te Alkmaar is bet gebruik van de jenever als hoogst schadelijk voor de gezondheid afge raden. Het schip Brouwershaven, kapt. Potjewij d, heeft op de hoogte van Bornholm de masten verloren. De oudste bewoonster van Belgie is eene weduwe, die den ouder dom van 106 jaren beeft bereikt. Een engelsche krijgsheld is veroordeeld tot 84 dagen kerkerstraf en 50 zweepslagen. Naar men verneemt zijn te Antwerpen 12 fraaije paarden ingescheept, bestemd voor den koning der Nederlanden. In Hannover is een Gjarig kind, dat men alleen had te buis ge laten, ten gevolge van bekomenc brandwonden overleden. De Waadlanders hebben berekend, dal de opbrengst van hun wijn dit jaar 15 millioen francs zal beloopen. De hertog van Newcaslie is door de kinderziekte aangetast. Prins Al- fred van Engeland is zijn zeemansloopbaan als adelborst inge treden- Op verlangen van zijne mama, moet hij even als de andere adelborsten worden behandeld. De echtgenoot van den kanselier der toscaansche ambassade te Weencn is aan de kraamvrouwenkoorts overleden. De handelstand te Marseille zal den heer de Lesseps een groot banket aanbieden. De zwilsersche bondsraad heeft besloten tot den afstand van het Dappendal aan Frankrijk. H. M. de koningin wordt tegen de helft der volgende maand van H. D. buitenlandsohe reis in de residentie terug verwacht. Bij Texel is opgevischt een groen plankje, waarop met zwarte letters was geschilderd; Single Men. De prins-regent van Pruissen heeft den land dag des koningrijks pleglig geopend. Te Antwerpen is jl. zaturdag het Vondelsfeest met veel plcgligheid gevierd. FEUILLETON- Antheline Collet was officier, deserteerde in 796 en ging naar Kome waar hij zich onder de naam van Totosant als wapengraveur nederzette Door zijn beroep werd hij met den Kardinaal Fesch bekend, die den jongen verstandigen man spoedig zoo lief kreeg, dat hij hem eene woning in zijn paleis afstond. Zulk een patronage is goud waard en Tolosant borgde op deze vriendschap steunende van een bankier 60,000 frs Hij verliet Rome en den kardinaal en begaf zich naar Mondovi, waar hij een vorstelijk leven leidde Hier werd hij spoedig de leider der vermakelijkheden van de groote wereld en stichtte een liefhebberij theater, doch vlugtte spoedig met de kas. Als een bescheiden priester kwam hij met de deligence naar S-ittenhad goede aanbevelingsbrieven en werd door de Geestelijkheid vriendelijk opge nomen. Spoedig werd hij pastoor van Saint-Pierre en bekleedde deze be diening gedurende 5 maanden met voorbeeldige vroomheid. Reeds zoude hij een grooteren werkkring ontvangentoen men op eens den eerwaardige pater mistte en met hem 30,000 frs. die men hem voor den bouw eener kerk had gegeven. Van Sitten ging hij naar Straatsburg, van hier naar Duitschland en zoo naar Italië terug onder den naam eens generaals, en leidde een aangenaam leven. Maar zijn beurs werd ledig en om haar we der te vullen wilde hij eene aanzienlijke som borgen van een bankier te Savona, maar de bankier vertrouwde zelfs den generaal zoover als hij hem zien kon, en Collet het wantrouwen van den bankier bespeurende, maakte zich uit de voeten cn kwam als een eerwaardig prielaat Monsignore Dome- nico Pasqualin, bisschop van Manfredonie met een valsche bul bij den bis schop van Nizza. Echter kon hij deze rol niet lang volhouden en begaf zich- daarom naar Trejus als Generaal-inspecteurbedekt met militaire eereteeke- nen. Te Dragnignan vormde hij zijn staf, ging daarop met een gevolg van 20 man naar Marseille en nam uit de regeringskas 130,000 frs. en in Ni- mes 300,000. Terwijl Collet bij den prefect te Montpellier dineerde werd de generaal- inspecteur gevangen genomen en als een bedrieger in de gevangenis gewor pen. Hij verwachtte niets anders dan den kogel. De prefect 'het hem halen om aan de nieuwsgierigheid zijner gasten te voldoen. Terwijl de gezonden wachten hem haalden lieten zij hem in eene kamer tusschen de keuken en de eetzaal onder de hoede van twee schildwachten; zonder dat deze het merkten had Collet eene muts, kleed en schort van een kok aan gedaan die in de nabijheid lageneen schotel opgenomen die in de eetzaal moest gedragen worden en zette deze op tafel, toen liep hij weg en ont kwam aldus de gevangenis. Van Montpellier vlugtte hij in het klooster der Doctrmaners te Toulouse. bleef hier als kostganger en verbaasde de paters door zijne vroomheid en mildheid; hij kocht (maar betaalde het niet) een stuk land om er een gesticht voor Nuntii te bouwen. Eens toen de goede eenvoudige paters hunne nieuwe bezitting bezochten, om te zien hoever hel werk aan het nieuwe etablissement gevorderd was liet Collet alle vazen kelken, kerksieraden en reliquien inpakken, vergat het geld niet dat in huis was en nam de vlugt. Daar Collet wel wist, dat hij hevig vervolgd zoude worden, vatte hij een plan op, dat hij meesterlijk volvoerde. Hij ging naar Roche-Beaucourt en trad in dienst bij den komtnissaris van politie, aldus ontging hij dit gevaar. Onder den naam van Galat begaf hij zich naar Maus en gaf zich voor een rentenier uit. Hier onderscheidde hij zich door een vlijtig bezoeken van de misvesper en biechtstoel, alsmede door buitengewone mildheid jegess de armen. Hij verdeelde dagelijks groote hoeveelheden brooddie een bakker hem op crediet gaf en kocht eveneens vele juweelen op credietvan een man. dicu bij naar eene zekere bezitting zond, welke hij voor genngen prijs ver knopen wilde maar zij was nergens te vinden. Eindelijk wilde hij een cabriolet van een der rijkste inwoners der stad koopendoch hij moest er eerst een proefrid mede doendit werd hem toegestaan en hij reed er 10 mijlen ver mede weg. Toen schreef hij den eigenaar een beleefden brief, waarin hij hem meldde, waar deze zijn ca briolet kon vinden en tevens bedankte voor het gebruik. Korten tijd later werd Collet gevat, nadat hij 20 jaar gezwendeld had.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 3