Na in?-' vm dc plaatselijke schoolcommissie, werd a< i Demi ter zak. er benoeming tot 1- n- dervJ. :iakotiiö-sch.: oudroo che gemecente ic et itmo Decen.Ur c. k.eervol ontslag ver leen:! uit ijp.o betrekking vau hulponderwijzer op een der openbare lagere scholen in deze gemeente, en in diens plaats met i Januari) 1850, benoemd J. S. van Juchem, kvveeke- iing der onderwijzeifs-kweekschool alhier en thans bezitter «ener acte als hulponderwijzer. Na de mèdedeeiing van eenige ingekomene stukkenwerd de vergadering gesloten. Den 25sleu dezer vertrekt de O. I. laudpost over Mar- «eille. Den 16 dezer heeft aan het ministerie van marine plaats gehad de aanbesteding vau het afbreken en opruimen van de oude en het maken van eene nieuwe keersluis in het dok-ka naal van hel maritiem etablissement Willemsoord alhier, met de leverantie van een gedeelte der daarlc. b tioodigde bouwstoffen en van al de arheidsloonen. fir waren ingekomen '12 inschrij ving;. ctlcn; bij de opening daarvan bleek de minste inschrij ver de heer A. Visser Pz., te Sliedrecht, voor 157,000, aan wien het werk onmid lelijk is gegund. De hoogste inschrij ver was de heer M. Schouten Az. alhier voor ƒ156,000. Naar wij vernemenzal de luitenant ter zee le kl. II. Engelsman Kleijnhens benoemd worden tot inspecteur van het loodswezen alhier, ter vervanging vau jhr. II. P. de Koek. Te Windesheim heeft den 17 dezer een treffend ongeluk plaats gevonden. Het paard eens landbouwers, namelijk, schrik te voorden woning op wielen van een rijzend tooneelgezelschap ging met den wagenwaarvoor het gespannen was, oplml, en overreed eene oude vrouw, die dadelijk den geest gaf. Men had de vrouw herhaaldelijk toegeroepen, maar de ongelukige was doof en daardoor builen de gelegenheid, aan het gevaar te ont snappen. Ook de zoon van den landbouwer geraakte onder den wagendoch is er met eenige ligte kneuziugen en den schrik afgekomen. Men schrijft uil Breda, 17 November: «Heden morgen werd een kadet, O., uit Leiden, ontslagen en naar huis gezonden, omdat hij zich voor eenige dagen had schuldig gemaakt aan het vechten tegen zijne collega's. Daar de laatste onaangename verwikkelingen voornamelijk haren oor sprong ontleenden uit vechtpartijenzal op deze wijze daaraan voor goed een einde gemaakt worden." De vroegere bewoners au het opgeheven kartbuizer kloos ter Porl-Dieute Freiburg, hebben hij den grooten raad g petitioneerd tot de herstelling daarvan. Zij zullen zich, zeg gen zijmet het overschot van hun vroeger kloostervennogcn levreden stellen en, weder in hunne ccffin zijnde, voor den president en de leden vau den grooten raad bidden. Het aantal eigaren, voor Oostenrijk in 18o9 benoodigd, wordt op 1500 miüioen stuks geschat. Te Weenen alleen be draagt de jaarlr' sclie cousumlie meer dan 55 miliioeu stuk. Te Manchester wilde j.l. Zaturdag-avond eene 55jarige weduwe eeu touw krijgen, dat op eene plank log, en om de horens van een pas geslafgt rund moest worden geslagen. Toen zij het touw aanvatte, viel er een geladen pistool van de plank op den grond. Door den schok ging het schot af, en vennor - selde zoo wel het scheen- als kuitbeen. Den volgenden dag werd het been afgezetmaar maandag is de arme vrouw reeds bezweken. Uit Parma wordt gemeld, dat men gepoogd heeft, Mad_ Ristori tc vergiftigenmen had namelijk een glas limonade op hel toóneel nedergezetwaarin eene sterke dosis vergift ge mengd was. Opliet oogenblik, dat zij zou drinken, ontglipte het glas aan hare handenen vond men een bezinksel op de bo demdat hij onderzoek bleek vergift te zijn. Aan een toeval heeft zij dus haar leven te danken. Te Massevaux, departement Beneden-Rhijnvonden twee jongens van ongeveer 9 jaar, toen zij naar de kerk gingen, twee stukken ongehluschte kalk De eene stelde den anderen voor, die met een weinig water le bevoclili ngen en dan inden zak teste ken om daaraan hunne handen le warmen. Gedurende de mis hie ven zij eensklaps een jammerlijk geschreeuw aan, daar de kalk begon te branden. Een hunner is vrceselijk tot op het been toe gebrand. Twee broeders, die te Gyck in Hongarije woonden, wa ren naar Grosswarden vertrokken, om hunne twee dochters, ieder 14 jaar oud naar de kostschool te brengen. In den nacht na hun vertrek, werd eene andere dochter, 10 jaar oud, en die te huis was geblevenplotseling wakker en verhaalde wee. nende aan hare moederdat zijin een droomharen vader en haren oom had gezienomringd door verschillende boerendie hen kwaad wilden doen. In het eerst gaf de moeder geen acht op deze woordenmaar ziende dat zij het kind niet tot beda ren kon brengen, bragt zij het bij den dorpsburgemeester, aan wien het meisje haren droom verhaalde, terwijl zij er bijvoeg de, dat zij twee huurlieden in die boeren had erkend, en dat het gebeurde aan een boschkanI had plaats gehad. De dorps burgemeester zond dadelijk iemand naar de woning van de twee boeren die inderdaad niet te huis waren. Om zich echter nog inecr tc verzekeren zond hij vijf personen naar de aangedui de plaats, waar men vijf lijken vond. Het waren die van de twee vaders, van hunne dochters en van den koetsier van het rijtuig. De lijken waren opzettelijk verschroeid om ze onken baar te maken. De gendarmerie deed onderzoek en nam de twee boereu in hechtenisdie reeds hunne misdaad hebben be kend. Te Sombreffe is door den heer J. Riquier, oud 89, en zijne echtgenoot, die 84 jaren oud is, dc64sle verjaardag hun» huwelijks gevierd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2