heldhusciie en .1» 7 0. DONDERDAG 25 NOVEMBER. HIE TJ TT S T IJ D I N H 1T. h«t Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekli. C. BAKKER Bz.te Nieuicediep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30 Franco per post»1.50 Enkele nommers»0.10 .Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ZESTIENDE JAARGANG. ADVERTENTIES' worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iedere! regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsim 0 35 Buitengewoon groote letters, naar mate óm ruimte, die zij beslaan Brieven en stukken franco aan den Uitgever HELDER en NIEUNVEDIEP 24 November 1858. Men meldt van Texel, dat eenige industriëlen, ingeze tenen van dat eilandhet plan hebben opgevat otn in den Eijerlaudschen Polder aldaar, eene meedroogstoof op te rigten en te exploiteren. Het fonds voor de oprigting zalzegt men bestaan uit een kapitaal van veertien duizend galdendat bij aaudeelen van vijf honderd gulden ieder zal worden bijeengc- bragt. Men stelt zich veel goeds van liet welslagen dezer on derneming voor. TeKortrijk heeft eene vergadering plaats gehad van afge vaardigden der ateliers voor den ambachts-leerling, tot bet aanbieden van een bewijs van dankbaarheid aan den heer Ro gier, den uitmuntenden staatsman, aan wiens zorg het te danken is, dat eene menigte banden, welke zich eenige jaren geleden alleen uitstrekten om aalmoezen te vragenthans op nuttige en eervolle wijze in hun bestaan kunnen voorzien. Dat bewijs zal bestaan in een gouden eerepenning. Met bclrekking tot oen strijd, of bet hollaudsche werf bureau van Lorrach al dan niet naar Maaheim is verplaatst berigt de Maiih. Anz., dat zich aldaar wel is waar geen offici eel werfbureau bevindt, maar dat toch onderscheidene personen in die plaats zich met het doen van wervingen onledig houden. Die personen zijn hollandsche militairen, namelijk 1 kolonel, 1 kapitein, 1 adjudant, 1 officier van gezondheid en 6 a 8 sergeants. Volgens hetzelfde blad, waren de voiige week 12 geworven manschappen naar de plaats hunner bestemming vertrokken. In Tepperary, Ierland, is weder een moordaanslag ge pleegd op een beer, Gason genoemd, op wien, terwijl hij naar zijne woning terugkeerde, van achter eene heg een schot werd gelost, waardoor hij gewond werd. De sluipmoordenaar was kort te voren uit de dieust des gewonden ontslagen. Is het vermenigvuldigen van die moordaanslagen reeds iels ijsselijks nog schrikkebjkcr wordt dit, dat men de daders van eenige aanslagen kent, en ook weetdat zij zich in het district op- honden, maar hen niet kan opsporen of durft aanhouden. De senaat van Hamburg heeft den kapitein Renaudvan het fransche schip Mauriceen den kapitein Funnemark, au het noorweegsche schip Calharinevoor hunne edelmoedig! redding van passagiers der .4 ustria, de hamburger gouden een medaille, en den stuurlieden dezelfde medaille in zilver geschon ken; terwijl buitendien deze, zoo mede de manschappen van ge noemde schepenaanzienlijke geschenken in geld ontvangen. Volgens de laatste bekendmaking bedroegen de bijdragen oor de nalatige betrekkingen der verongelukte passagiers 15.80(1 rijksdaalders. De volgende cijfers zullen een denkbeeld geven vau in t bovenmatig gebruik van braudewijn in Zweden; volgens een officicl verslag, hebben de verschillende stokerijen van Noor wegen, van den I sten Januarij tot 51 Oct 1858, 57,500,000 liters brandewijn gefabriceerd, die aan den slaat 22,600.000 f. opgebragt hebben. Een vreesselijke orkaan uit't Noordoosten, die den 20 Oct. een begin namen met korte lusschenpoozeti ook heden nog voorduurt, heeft langs de buitendien gevaarlijke kusten van den kerkdijken Slaataanmerkelijke schade aangerigten he laas, ook vele meuschcnlevens ten offer gecischt. Zoo ver de berigten gaan, zijn vau de Fronto tot Ritnini, met inbegrip van 14 visschersbarken45 schepen vergaan, ook twee onder griekscbe en twee onder turksche vlag. De beiden laalslen zijn op de kusten tusschen Fermo en Civitanova gestrand. De op de kusten aangespoelde lijken van deze beide schepen werden niet begraven, maar onder voorwendsel van gezondheidsmaat regel verbrand. De engelsche reeders klagen algemeen over liet vermin deren van levendigheid in bunnen tak, en dat bet aantal schc»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 1