MLDERSCHE en NIEEWEDIEPER C01R1M. 1TIB U W 9 T 2 J D Z IT 5 II. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. C. BAKKER Bz.te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal 1,30 Franco per post»1.50 Enkele nommers»0.'10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zater dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. ZESTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 December 1858. De E. Kerkeraad der herv. gem. alhier heeft uit het laatst he lend gemaakte zestal predikanten, het volgende drietal geformeerd van der MeulenSmit en Wolters en daaruit beroepen de weleerw. heer J. erin der Meulenpredik, te Bedijkte-Schermer. jl. Donderdag had alhier een droevig ongeluk plaats. Bij de werkzaamheden ter slooping van een wrak, in de haven liggende, werd een geacht ingezeten, vader van een gezin, zoodanig gekwetst, dat hij terstond op de plaats des onheils overleed. Een belangrijke maatregel is onlangs ten opzigte van bet verbruik van sterken drank bij onze marine genomen. Reeds vroeger, in 18J9, was de zoogenaamde dagelijksche oorlam van 10 vingerhoeden op 5 gebragten thans is een koninklijk besluit uitgëvaardigd waarbij het scheepsvolk de gelegenheid wordt aangeboden, om de keuze te doen tusschen het ralion jenever, of wel uilbetaling van het bedrag in geld. Er zal hierdoor eene gelegengeid te meer zijn om juiste waarnemingen te doen, aangaande de al of niet noodzakelijkheid van alcohol-verbruikbij zwaren arbeid-in bepaalde luchtstre ken. Voegt men hierbij, dat in 1857 de uitbetalingsdag der werklieden op de rijks-werven enz., van den Zaturdag op een anderen dag der week is verzetdan vindt inen daarin spre kende bewijzen van den ernsligen zuchtbij hel Departement van Marine aanwezigom tot keering van het drank-misbruik alle redelijke middelen te bezigen. Econom Z. M. beeft, met ingang van den Isïen Januarij 1850, bevorderd tot luitenants ter zee der 9de klasse, de adelborsten der 1ste klasse: G. Kruys, Jhr. C. G. Six, A. J. Visser, G. Doorman, S. Kraijenhof van de Leur, J. L. baron van IsselmudenC. A. Jeekel, Jhr. C. C. van der Wijck, J. van Burg, J. J. Braam, H. J. van Broekhuyzen, W. van Oorschot, J. C. Schotel, L, G. C. van Wachcndorff van Rijn, A. baron Gollot d'Escury, G. A. L. de Haan, Jhr. G A. \an Nispen, J. H. Commijs, D. M. G. de Swarl en D. J. A. D. van den Steen Als een bewijs boe zeer het verbruik van gas te Delft sedert een jaar is toegenomenmag dienendat gedurende de afgeloopen maand November door de fabriek voor p.m. ƒ1000 meer aan gas werd afgeleverddan in de maand November des vorigen jaars. Ofschoon tot dit meerder verbruik wel eenig- zins heeft bijgedragendat er in den laatsten lijd veel mistig weder heeft geheerscht, waardoor het gas des avonds vroeger werd ontstoken, zoo moet het toch ook gedeeltelijk worden toegeschreven aan den toenemender, bloei waarin de gasfabriek zich mag verheugen. Wouter Vosdie den 2 dezer door het provinciaal ge- regtshof van Noordbrabant, ter zake van brandstichting, lot de straffe des doods is verwezen, die zijne misdaad steeds hal- starrig heeft blijven ontkennen, en die bij het aanbooren zijner veroordeeling zulk cene voorbeeldelooze koelbloedigheid aan den dag legde, beeft thans zijne euveldaad rouwmoedig bekend, van de cassatie afgezien en zich in de genade des Konings aanbe volen. Het sedert twee jaren te Alkmaar gevestigde Nut en Ge noegen hield den 6den dezer, onder presidium van den heer P. L. Frenkelzijne laatste groote vergadering voor dit jaar. Hel genootschap, dat zich ten doel stelt de beoefening der ne. derduilsche taal en letterkunde, de bevordering van zedelijke beschaving, door het houden van voorlezingen in de neder- duitsche taal, van eene godsdienstige of zedelijke strekking, en bij te dragen tot het een of ander liefdadig doelheeft sedert zijn bestaan in meerdere of mindere mate aan zijn oog merk beantwoord. Het bestuur dat van zijne zijde niets onbe proefd laat den bloei van genoemd genootschap te bevorderej*f""~ beeft daarvan bij die gelegenheid wederom de duidelijkste be-y^a. wijzen geleverd, daar het de talrijke vergadering, b^taïftdnr" uil heerenen dames en verscheidene geïntroduceerde»g'po.'Vaft

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 1