Alkmaar als van elders, wier gemoederen reeds door de kernach tige voorlezing en keurige bijdragenalsmede door een allezins goed geordend bal, allergunstigst gestemd waren, bovendien met cene tombola verrast heeft, waarbij, onder het genoegen dat men smaakteonze behoeftige natuurgenooten niet werden vergeten. Die tombola toch, bestond grooleudeels uit bons van spijs en brandstoffenvoor rekening van het genootschap aan minvermogenden uit te reiken. Algemeen werd deze vin ding luide en bij herhaling toegejuicht, zoodat men, te oor- deeleu naar het uiterlijke, en de algemeene goedkeuriug, welke deze poging van het bestuur heeft mogen wegdragenmet grond op het blijvend bestaan van het genootschap mag re kenen. De Correso Autogr. meldt, dat te Cadix meer dan 100 lijken van schipbreukelingen zijn aangespoeld. Volgens berigten uit St. Petersburg neemt de stroom der landverhuizing naar het onlangs door Rusland verworven Amur-gebied uit alle streken van het Russische rijk ontzagge lijk toe, hetgeen niet te verwonderen is, als men in aanmer king neemt, dat dit gebied in menig opzigten inzonderheid in vergelijking met een groot deel van Rusland zelf, het land van belofte vloeijende van melk en honig" mag genoemd worden. In het aanstaande jaar zullen de in Rusland beslaande 180 dagbladen met niet minder dan een honderdtal worden vermeerderd. Volgens een dagblad van New-York bestaat de legermagt der Vereenigde Staten thans uit 19 linie-regimenten, te zameu 1 1,000 soldaten van alle wapenen. De militie der V. S. wordt op 5,000,000 geschat, waarvan de staat New-York alleen 500,000 man levert. Er zijn 1105 officieren (met inbegrip van 100 heelmeesters), waarvan 850 in de militaire scholen zijn gevormd, en 255 door de burgerlijke autoriteiten zijn benoemd. Van deze officieren zijn 1060 inboorlingen, 14 Ieren, 8 Fran schen, 6 Engelschen, 5 Duitschers, 5 Schotten, 1 Oostenrij ker, 1 Italiaan, 1 Pool, 1 Spanjaard, 1 Cubaneesen 1 Turk. De drie overige zijn op zee geboren. Uit Keulen wordt het volgende gemeld: Van onderschei dene zijden ontvangt men berigten nopens bel heerlijke noorder licht, dat op den avond van 4 Dcc. 11. omstreeks 8° lot 10° ten oosten van onzen astrouomischen meridiaan eene zich lot voorbij de poolsters uitstrekkende zuil vormde, welker witachti ge kleur weldra in het schoonste avondrood overging. Naar het geen uit fionn berigt wordt, schijnt dit noorderlicht lol 5 ure namiddag op den magneet te hebben gewerkt. Van zijne tegen woordige middelbare rigting tusschen 17°-19° en 17°-20# wes telijk, week de magneet gisteren nog naar het westen af. Volgens den Burlington Howkeye is in die streek eene dame, welke door haar onlangs gesloten huwelijk schoonzuster van haren vader, tante haars broeders, zuster van haren oom, dochter van haren grootvader en oudtante van hare eigen kin deren is geworden. Te Windsor heerscht thans eene epidemische koorts; ter wijl zelfs eenige noodlottig geëindigde gevallen in de nabijheid van het kasteel hadden plaats gehad. De geheime raad heeft eene commissie benoemd, om de aanleidende oorzaken op te sporen. Voorhands veronderstelde men, dat die gelegen waren in een onvoldoend stelsel in het afvoeren van vloeibaar en vast vuil, van de overblijfselen van slagterijen enz. De commissie is reeds eens vergaderd geweest. De stad Eton was van die cpi demie nog vrij, doch uit voorzorg waren al de kweekelingcn van het Eton collegie van daar vertrokken. Te Touruay-sur-Odon heeft het volgende voorval plaats gehad. Een sergeant der cavallcrie begaf zich laatstleden Zon dag daarheen, met een bevel van inhechtenisneming van zeke ren Dhermilly, beschuldigd van het makenen uitgeven van val- sche munt. De sergant liet zijn huis omsingelen en vond Dher milly in gezelschap van de vrouw, met welke hij leefde; toen het bevel was voorgelezentoonde Dhermilly zich zeer bereid den sergeant te volgcu, doch verzocht eerst een glas wijn te mogen drinken. Hij schonk zich een glas in en dronk het leeg: dadelijk kreeg hij hevige stuiptrekkingen en binnen weinige oogenblikken was hij dood; hij had zich het leven benomen door middel van salpeterzuur. De zucht tot praal en pracht schijnt in Rusland meer geldverspilling te bevorderen en verwoesting aan te rigten dan in andere landen. Het Journal Amusant verhaalt te dien opzigte de volgende anecdole. De czaareene groole dienst willende beloonendie een der lagere ambtenaren hem bewezen had verzocht deze hem met zijne vrouw te Pelerhoff te komen bezoeken. De vrouw wenschende een staat te voeren die zij niet bezatverpande de jaarwedde van drie jaren haars echtgenoots om eiken avond in een nieuw toilet aan het hof te verschijnen. Spoedig kwam dit de keizerin ter ooredie, der ijdele vrouw eene les willende geven haar op zekeren avond bij het vertrek van het paleis zeide: Weet gij wel, dat gij sterk te beklagen zijt dewijl gij eene zoo slechte naaister hebt Zij heeft u zckei geen enkel kleed gemaaktdat u pastomdat gij eiken avond van kleed verandert?"' Te fEast Barkwith in Lincolnshire, is zekere JohuBur- ton gestorven, die in 1760 geboren was en dus onder 5 ver schillende monarchen geleefd heeft. Hij was van buitengewone ligchaamskrachten en hadtoen hij reeds eeu oud man was menigmalen, na den geheelen dag op den akker te hebben gewerkt, schier den ganscher. nacht graan voor de markt ge_ dorscht. Toen hij meer dan 96 jaren oud was, had hij dik wijls den weg naar de kerk a mijlen heen en terug afge legd en nog geenc twee jaren geleden had hij twee volle uren den ploeg bestuurd. Bij zijn overlijden was zijn haar nog zwart en zijn gezigt nog zoo goeddat hij kleine letters zon" der bril kon lezen. Hij was gehuwd en laat drie kinderen l na, welke juist 10 jaren in ouderdom verschillen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2