raai van Wassenaer, Citadel van AnlwcrpenVice-Admiraal Koopman cu Vesuvius, uitmakende het oefcniugs-escader, onder hevel van den schout-bij-nacht 't Hooftzaterdag mid dag, 18 December, ter recde van Cadix aangekomen. Op zonJag den 28 der vorige maand had op het eiland Schokland ecnc brutale diefstal plaats, door middel van in braak, ten huize van den winkelier P. J. Ham. Zijne huis vrouw, die den dief op heeter daad betrapte, was ten gevolge van den schrik, zoodanig ontsteld, dat men geneeskundige hulp moest inroepenwelke zij verscheidene dagen daarna nog niet kon ontberen. Hoewel de burgemeester dier gemeente zich terstond na het ontdekken der misdaad ter plaatse bevond en naar men verneemt, onmiddelijk van hel gebeurde proces verbaal heeft opgemaakt en verzonden, figureert de bekende5 jeugdige, doch onbeschaamde misdadiger, bij gebrek aan gele genheid tot eenzame opsluiting, hier alsof er niets gebeurd ware, welligt naar gelegenheid rondziende, om zijn schandelijk handwerk bij dezen of genen te kunnen voortzetten. Zekeren Johan Fredcnbregt, kolonist op de Ommerschans, welke door eene koloniste dezer dagen van eene reeds lang be slaan hebbende verkeering werd afgezegdpoogde zich hierover te wreken, door gemelde koloniste Zalurdag 11. met eene soort van dolkmes aan te vallen. Eene andere meid, zich lusschen beide stellende, ontving 4 steken door al hare rokken. Geen daarvan was echter gevaarlijk. De vijfde steek was op den hals gemunt. De misdadiger werd door den brigadier en een veldwachter gegrepenen aan de reglbank te Deventer overge leverd. Een wetenschappelijk builenlandsch tijdschrift zegt: De Amerikanen maken hunne ijskelders boven den grond in de nabijheid van hunne keukens, en wel als ruimten van 6,5 N. el lang5 el breed en 5.8 el hoog. De wanden er van ma ken zij van turf ter dikte van 0.96 cl. Deze turf wordt in lagen opgestapeld; in plaats van kalk als bindmiddel gebruikt men zaagsel ter opvulling van de tusschenruimten en voegen en tot steun van deze turfrnuren plaatst men er loodregt plan ken tegen; van boven wordt de ruimte met waterpas liggende planken gedekt, die een weinig over elkander schieten. De turf moet lang en los zijn. Onder den vloer breijgt men eene laag turf of hout aan van 0.65 el. Het ijs wordt overigens bedekt met lang of gehakt stroo, zonder dat men eene lus- schenruimte overlaat, zoodat het aan alle zijden met slechte warmtegeleiders omringd is. De wanden en het dak worden met stroo of riet bekleed. Eene dubbele deur is de toegang, aan de noordzijde gemaakt. De ruimte tusscben de beide deu ren is gevuld met stroo, dat men zamen houdt door middel van oude linnen lappen, die op elk der deuren gespijkerd wor den. Deze inrigling van de ijskelders is zeer goedkoop en voldoet zeer goed. In ons land, waar overvloed van turf is, zouden zulke ijs kelders ook zonder hooge kosten kunnen gemaakt worden. Men leest in den United States Messenger: Er is onlangs op den schouwburg van Rockburg een toeval gebeurd' dat aan de onlknooping van een blijspel gelijkt. Te midden eener verlooning, en terwijl eene tooueellist, mad. Bergh, die door het publiek bemind wordt, hare rol op de treffendste wijze vervulde, stond een man iu het palerre op, en riep: Bij den hemel! het is mijne vrouw! mijne Elisa!" De toeschouwers gaven weinig aandacht op dien uitroep, de wijl zij dachten dat de gentleman dronken was. Doch deze riep nog harder: Ik zeg, dat zij mijne vrouw isIk heb haar sedert veer tien jaren niet meer gezien; ik dacht dat zij dood was. Ik breng haar eenen zoon van 22 jaren en van 6 voet en 2 duim lengte. Ik ben kapitein Lewis." Gedurende dien tijd was mad. Bergh in onmagt gevallen, De directeur van den schouwburg begaf zich hij den vreem deling, en poogde hem te doen verstaan, dat de toonecllist zijne vrouw niet kon zijn, aangezien sedert drie jaren, dat zij zich bij zijn troep bevond, men geen anderen mau van haar gekend had, dan de heer Bergh, die voor achttien maanden was overleden. Met een anderen getrouwd riep de halstarrige kapitein, mijne Elisa getrouwd Maar ik moet haar dadelijk spreken; zij is mijne vrouw nog Toen mad. Bergh tot zich zelve gekomen was, stelde men haar kapitein Lewis voor, en dit gaf aanleiding lol eene hartroerende herkenning. De kapitein was met miss Elisa Stanley gehuwd, toen hij nog simpel matroos en zij de nederige dienstmeid eener too necllist was. Hij werd gedwongen naar Indie te vertrekken, had zijn jongen zoon met zich genomen, en geene tijdingen van zich aan zijne vrouw kunnen doen toekomen. Deze laatste had het berigt gekregen, dat haar man en haar zoon hij eene schipbreuk waren omgekomen, en, acht jaren na hun vertrek, was zij de dramatische loopbaan ingetreden; zij was zelfs we. duwe van haren tweeden man, vóór dat zij den eersten verlo ren had. De beide echtgenooten, van eenige vrienden vergezeld, be gaven zich naar den heer Gordon, een katholijk priester, die, ingelicht over de bijzonderheden dier zaak, plegtig den band heeft hereenigd, die door de fortuin en de toevallen der zee zoo niet verbroken, ten minste gedurende zeer vele jaren los gegaan was. De russische grootvorst Constantijn is te Marseille met veel geestdrift ontvangen. Hij heeft aldaar de haven, de dok ken en de scheepstimmerwerven bezocht, en op het gezigt van de menigte zeekasteelen die op stapel lagenscheen het genie van Peter den Groote in hem te herleven. Hij bleef eenige oogenblikken in diep stilzwijgen verzonken en gaf toen met de uiterste geestdrift zijne verwondering te kennen. Volgens de jongste navorschingenzou het graf van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1858 | | pagina 2