Volgens de Elderfeider Zeitung zou de doop van den jongen prins van Pruissen legen het einde dezer maand plaats hebben, in tegenwoordigheid van een groot aantal getuigen, waaronder, naar men wil, verschillende keizers en koningen ver tegenwoordigd zullen zijn. De toestand der prinses en van den jongen prins is voordurend gunstig. Nopens de vertegenwoor diging der Koningin Victoria, hij den doopplegtigheidis nog niets met zekerheid bekend. De vermaarde reiziger Aimé Botnpland, wiens naam on afscheidbaar van dien van Alcxander von Humboldt verbonden ia, heeft uitgebreide natuurkundige collcctiën en manuscripten nagelaten, welker uillevering Frankrijk cischt. De minister van marine heeft aan den schout bij-nacht de Chabannes, comman dant van het maritieme station van Brazilië en la Platahevel gegeven om het adviesjagt Bisson naar Uruguay te zenden teu einde die voorwerpen in bezit te nemen, Op den groolen weg naar Oreye, bekend onder den naam van roineinschen wegheeft op 2 dezer het volgende zeldzame verschijnsel plaats gehad: Ecnige veehandelaren], die een groot aantal varkens voort dreven, zagen eene hoos met snelheid nederdalen en plotseling al de diereu bedekken. Op dat oogenblik was de wind zoo hevig, dat geen der personen vooruit kou komen. Toen de hoos verdwenen was, zagen de drijvers, lot hunnen schrik, een groot aantal en wel juist de jongsteu der diereu op den weg liggen, en dat er 140 gestikt waren, waardoor eene schade van bijna 1600 fr. is veroorzaakt. Hel belgische dagblad de Grondwet bevat een zeer uitge breid extract der redevoering van den heer Sloet tol Oldhuis en juicht de daarin uiteengezette staathuishoudkundige beginsels en de beoordeeling der gedragslijn van Belgie sterk toe, als blijken gevende van werkelijkcn vooruitgang en vrijheid. De Pays, deMontreal, van den Tl Jauuarijverhaalt de volgende dramatische episodewaarvan het meer vau Saiut-Lau- rent het looueel is geweest Sedert het rneer St. Laurcnt bevrozen ishebben de inwo ners van Beauharnais een weg geopend van hunne parochie naar Point-Glairc. Verleden zaturdag, tusschen den middag en 1 uur, trokken een groot getal personen de eene te voetde audere te paard, en nog andere in rijtuigen, over het bevrozen water toen, aan de overzijde van hel eiland Perrol, tegenover Beau harnais, zich een ijsselijk gekraak liet hooien: Bijna onmiddelijk brak het ijs, en verdeelde zoo de rijtui gen, die over den weg trokken. Wij zullen niet pogen, het gekerm vau die ongelukkige slagtoffers der ijsbreukden schrik der paarden en het gedruisch van het water te beschrijven. Een vijftiental rijtuigen en hunne eigenaars waren spoedig aan de grootste gevaren blootgesteld en verre van alle hulp ver wijderd. Vau den ooslenlijkcu oever van den stroom kon men hen wel zien; doch elke poging, om hen uit dien verschrikke- lijken toestand te reddenzou vruchteloos zijn geweest. Geluk kig verloren de slagtoffers den moed nietnu eens van de eene ijsschol op de andere springende en dan weer zwemmende, ge lukte het hun eindelijkden oever van het meer te bereiken alwaar hun al de zorgen werden toegediend, die hun toestand vereischte. Men zegtdat de laatste geredden tot drie mijlen beneden Beauharnais waren meegesleept. Gelukkig is er niemand omge komen- Dit toeval moet aan een storm toegeschreven worden, die het water had doen klimmen en alzoo het ijs doen breken". Eene statislike opgave aangaande de krijgsmagt in Europa, die, zonder officieel te zijn, echter aan goede bronnen ontleend isbevat het volgende Frankrijk heeft een leger van 370,000 man, 168 veldbatte- rijen en 23,572 man gendarmerie; de marine bestaat uit 417 oorlogschepen en 27,000 matrozen en mariniers. Oostenrijk heeft een leger van 670,477 man en 104 oor logschepen. Pruissen een leger van 325,000 man, 50 oorlogschepen en 5500 matrozen en mariniers. Engeiands leger is 225,000 man sterk, waaronder begrepen de troepen in de koloniën; 600 oorlogschepen met 17,291 stukken en 69,300 matrozen en mariniers. Buslands krijgsmagt is groot 1,067,000 man en 226,000 man ongeregelde troepen; 177 oorlogschepen en 62,000 ma trozen en mariniers. In het geheel bezit Europa meer dan 4 millioen soldaten de mariniers en burgerwachten daaronder niet begrepen. De financiële wanorde in Turkije neemt met rassche schre den toe. Indien de turksche soldaat niet zeer matig en geduldig was, dan zou de sultan stellig op geen enkel man meer kun nen rekenenwant de soldij is reeds sedert geruimen tijd niet uitbetaald. De engelsche leening van 100 millioen is letterlijk opgegetenen de sultan moet zich thans tegen woekerrenten geld verschaffen; het zal zoover loopeu, dat Turkije een staats bankroet zal maken. In plaats van zuinigheid voor te slaan wordt het geld door den sultan met handen vol weggeworpen. Bij het aanstaande huwelijk van eene zijner dochterszal hij feesten geven, die weken zullen duren en inillioenen kosten. Alle inwoners van Turkije zijn uitgenoodigd daaraan deel te nemen. Mazzini heeft weder eene proclamatie uitgegevenwaarin hij den waren patriotten" aanbeveelt, de Piemonlezen en de Franschen te behandelen als de Oostenrijkers, en hen te be antwoorden met de kreet: »lcvc de republiek!" De regters van Crawford (Amerika) hebben een vonnis ge veld, dat wel verdient aangeteekend te worden. Zij hebben een jongeling veroordeeld, die meer verliefd dan voorzigtig was, tot eene boete van 5500do!lers, wegens het doen van onbetamelij ke voorstellen aan eene jongedame, en eene tweede boete, ins gelijks van 5500 dollars, als haar hebbende gecompromitteerd, Het schijnt meer en meer zeker te worden, dat de con ferentie binnen kort weder te Parijs zal vergaderen. De tc behandelen onderwerpen zijn de Donau- en de ilaliaansche

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2