makkelijk om de bewegingen van den vijand te volgenmaar eensklaps verduisterde de horizont achter ons, en bereikte ons een dikke wolk van slof, gedreven door een vreeselijkcn wind die kcislcenen, zoo groot als eene noot, opwoei, welke ons eene duivelsche pijn deden. Men kon geen drie pas ver zien. Om te paard te blijven, moest ik mij aan bet zadel vasthou den. De hoornen vlogen in stukken. Van weerszijden moest men het gevecht slaken. »IIet was eeu trcffeud schouwspel: temidden van lijken, die den grond bedekten, omgeven door een dikken en rooden wolk zag men de paarden krampachtig op de poolen staan en de ooren in den nek leggen. Het kanon zweeg, men hoorde slechts het woeden van den storm. Daarna kwam een storlre- geudie met hetzelfde geweld voortgejaagd werd. »I\a verloop van een half uur bedaarde de natuur; maar de donder rolde met een ontzaggelijk geweld. Meu begon weder te ouderscheideu. Terstond voegde het kanon zijn gebulder bij dat van het onweder. Het was een verschrikkelijk schouw spel die woede der inenschen zich verecnigende met de woe dende elementen. Gelukkig was de wind in de rigliug der Oostenrijkers. Zij hebben van dat ouweder gebruik gemaakt om terug te keereu en naar Mincio te vlugten. In het berg achtige gedeelte hebbcu zij echter onzen aanval blijven beant woorden om hunne terugtogt te dekken." Eene divisie van bet leger van Lyon heeft bevel ont vangen naar Italië op marsch te gaaneene andere brigade vertrekt in de aanstaande week met dezelfde bestemming. Ook gaat derwaarts een nieuw regiment Turko's en het 4de reg. Zouavcn. De troepen van dit wapen te velde hebben veel geleden. Het 1ste reg. Zouavcn in het bijzonder heeft, sedert het begin van den veldtogt, ruiin de helft van zijne manschappen verlorenook het 85sle reg. heeft enorm gele den en het 86ste verloor in den veldslag bij Solfcriuo S00 man. In een dagblad leest men De correspondenten der frauschc dagbladen leggen soms eene ongeloofelijke naïviteit aan den dag. Zoo lazen wijkort geledenin eene corres pondentie over het gevecht van Marignandat een enkel fransch soldaat eene gansche kompagnic Oostenrijkers van 250 man krijgsgevangenen had gemaakt. Heden vinden wij in eene correspondentie van la Palrie over den slag van Solferino het navolgende Groepen van tien of vijftien man vielen gansche regimen ten aan en die regimenten keerden bij het zien der bajonnet- len den rug toe." »I\u moet meu welen dat een oostenrijksch regiment 6,886 man sterk is Eene correspondentie aan de Nat. Ztg. beschrijft de groole moedeloosheidwelke door de bevestiging der door het ooslenrijksche leger aan den Mincio geleden nederlaag is te weeg gebragt. Men houdt zich dan ook in welonderrigte kringen overtuigd, dat weldra het berigl van het sluiten eens wapenstilstauds, als grondslag tot vredesonderhandelingen, kan worden te gemoet gezien. Ook de beurs schijnt dit gevoelen te declenalthans elk berigt eener nederlaag doet de papieren stijgen. Particuliere brieven uit Parijs houden in, dat daar eene zeer gedrukte stemming heerschtop grond van het gerucht, dat de regering voornemens is, eerlang tot eene buitengewone versterking van de armee over te gaan. De armee in Ilalie moet vooral groot gebrek aan schoenen hebben en daar de leveranciers er niet geuocg kunnen leveren, is aan alle schoen makers in de provinciën medegedeelddat zij binnen eeu zeker tijdsverloop een voorgeschreven aantal schoenen moeten gereed maken. Men hoopt op deze wijze weldra een millioeu schoenen bijeen te hebben. Uit Luxemburg schrijft met het volgende: »De ver trouwelijke onderhandelingensedert de opening der zitting gevoerd tusschen de regering en de met het onderzoek der ordonnantiën van 1857 betaste commissie, schijnen tot eene bevredigende uitkomst te zullen leiden. De regering vindt geen bezwaar legen de herziening dier ordonnantiën door de wetgevende magl; terwijl inmiddels de meest in het oogsprin gende en afgekeurde bepalingen, daarin vervat, worden opge heven en wel op het initiatief der regering zelve. Daarentegen zou de kamer zich bereid hebben verklaard, de begrooting goed te keuren, hoewel zij in denzelfden vorm is vervat, als waarin de ministers haar twee jaar zonder goed gevolg aan de kamer hebben voorgelegd. Dingsdag (5 Julij) zal de zaak openbaar behandeld worden." De Oeslerr. Ztg., de verklaring der Wiener Ztg., nopens de aan de Israëlieten toe te kennen staatsburgerlijke regten besprekende, zegt o. a., dat zij, in onderscheidene burgerlijke en militaire betrekkingen, getoond hebben, die regten waardig te zijnen eindigt met het allezins ware ge zegde: »De staal heeft niet te vragen, hoe de meusch tegen over zijn God, maar hoe de burger met betrekking tot zijne pligten staat; indien deze laatslen volkomen door hem worden vervuldmag hij ook op alle staatsburgerlijke regten aanspraak maken. De heer Godard bevindt zich te Valeggio en neemt dage lijks uit zijn luchtballon het terrein op. Toen het fransohe leger den Mincio overtrok, zag men hem in de rigling van Pe- schiera. Er loopt onder de soldalen een gerucht, dat er plan bestaat omdoor middel van projectielen uit den ballon te wer pen, ook uit hoogcre spheren tegen de Oostenrijkers krijg te voeren. Eene correspondentie uit Weeuen aan de Timeszegt o. a.: »In één woord er zijn duidelijke teekeuen voorhanden, dat de keizer weldra of van het koningrijk Hongarije of van den heer von Bach zal moeten scheiden. Het onweder is reeds sinds lang in aanloglcn staat thans op het puntlos te barsten"-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2