NIEIWED1EPER COMT. DONDERDAG 4 AUGUSTUS. VvA*'«3<tt ik V\ Wordt uitgegeven op Zondagen Donderdag door den Boekh. C BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal 1 30 Franco per post«1.50 Enkele nonimers«010 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. A DVERTENTIEN* worden aangenomen tot Zatu»- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederee regel meer 0 .15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever ZEVENTIENDE JAARGANG. ITIETTWiSTIJDIUQEjKT. HELDER en NIEUWEDIEP 50 Julij 1859. De kerkeraad der hervormde gemeente alhier heeft, ten gevolge eener missive van de algemeene Synode, bevatten de mededeeling, dat art. 54 van het reglement op de vacatu res op deze gemeente van toepassing is, besloten, om het vroeger geformeerd twaalftal zoodanig te wijzigendat Ds. Snellebrand van het twaalf- en zestal is afgenomen, uithoofde ZE. voor deze gemeente niet beroepbaar is. Het twaalftal is daarop aangevuld met Ds. van den Berg, het zestal met Ds- Bruinisse Troostwaai uit vervolgens dit drietal is zamenge- slcldvan Lingen te Hensbroek, Moorees te Langerak en Bruinisse Troost te Dcurne. Voor de herslemming van een lid van den Raad dezer gemeente op den 2 Augustus 1. l.zijn ingeleverd 176 Stembriefjes van onwaard 2 alzoo geldig 174 Van dit getal zijn uitgebragt op den Heer J. T. Zurmühlen 97 stemmen, en op W. J. Maalsteed 77 Zoodat de eertsgenoemde is gekozen. De miliciens der ligtingen 1856 en 1857, bij het gar nizoen alhier ingedeeld, zijn met den lslen dezer maand naar hunne haardsteden wedergekeerd. Den 7den dezer vertrekt de O. I. landpost over Marseille. Bij beschikking van den SOsten Julij jl. is door den Minister van Marine aan den schipper L. Stephaandienende op het wachtschip te Willemsoord, de gouden medaille toege kend, ter zake van zijne vijftigjarige diensttijd bij de Ncdcr- landsche Marine. j0 de Groninger Courant leest men het volgende: Naar wij vernemen, heeft de'sedert het jaar 1849 te Gro ningen bestaande cholcra-commissic, zonder dat deze ziekte thans aanwezig is, het toch raadzaam en noodig geacht alle woningen van behoefligen, die zulks verlangen, en waar dit volgens het oordeel der heeren wijkmeesters hel meest noodig is, te laten reinigen en willen en er de slaapplaatsen van versch stroo te voorzien. Wij verheugen ons over dat besluit van genoemde commissie, en twijfelen niet of eenc goede uitvoering van dezen maatregel zal ook nu, even als vroeger, o. a. het toenemen der koortsen, die reeds sedert geruimen lijd ook te dezer slede heerschen, eenigermate kunnen tegen gaan het ontslaan van andere ziekten kunnen voorkomen en in 't algemeen een weldadigeu invloed moeten hebben op den gezondheidstoestand der ingezetenen, terwijl bovendien daartoe reinheid en zindelijkheid zeer zijn aan te bevelen. Uit Midwolda, provincie Groningen, wordt gemeld, dat dezer dagen door den jeugdigen A. H. van Bergenklokgieter en brandspuilmaker aldaar, in zijn etablissement te Loijerberg hertogdom van Oldenburg, twee torenklokken van 4500 en 1500 pond, in het bijzijn eener overgroote menigte aanschouwers zijn gegoten. In den korten lijd van uur was deze massa metaal gesmolten, in de vormen inden grond geloopenen het bleek bij de uilkomst, toen deze reuzengevaarlen uit den grond waren getakeld en schoon gemaakt, dat zij noch in zuiverheid, noch in sierlijkheid iets te wenschen overlieten. De opschriften en fileten waren krachtig en zuiver en deden ecu goed effect zoodat de vervaardiger den lol van alle aanwezigen inuogstc. Eene mededeeling uit 's Hage bevestigt heden het berigt dat de generaal-majoor van Meurs als Minister van Oorlog zijn ontslag gevraagd heeft. Men wist te s' Hage nog niet zeker of hij het bekomen heeft. De fransche Moniteur meldt, dat een van dc uitstc- kendste kunstenaars der parijsche opera, ook in Nederland wel bekend, dat de beroemde tenorzanger Roger, heden door een noodlottig ongeval werd getroffen. Hij was op dc jagi in;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 1