Gisteren namiddag, ongeveer ten zes nre, brak boven deze gemeente en haren omtrek een zwaar onweder uit, het welk een geruimen tijd aanhield. Eenige oogenblikken later ontdekte men brand op het eiland Texelwaar, naar men vermoeddeeene woning door den bliksem getroffen was. Thans vernemen wij, dat eene hofstede met eene schuur, gelegen onder den hoogen berg en behoorende aan Jacoh Bruin totaal is afgebrand. De vrouw en de zoon des huizes zijn beiden door den bliksem nedergeslagen. De vrouw is spoedig weder bijgekomendoch de zoon werd bewusteloos van de plaats des onheils weggedragen. De hofstede, waarbij zich ook 500 f§ gedroogd zeegras bevondenwas slechts voor eene geringe som tegen brandschade verzekerd. Jl. Maandag is, onder het lossen der gebruikelijke saluutschotendie door het wachtschip werden beantwoord alhier ter reede ten anker gekomen, de braziliaansche oorlogs korvet Bahiana, kommandant kapitein ter zee Doudain. öp dien bodem bevinden zich 17 adelborsten. Gisteren hebben deze het maritieme etablissemcnlhet wachtschip en de Everlsen bezocht. Naar wij vernemen zal dit oorlogsvaartuig, op zijnen kruistogt nog enkele dagen alhier ten anker blijven, terwijl de adelborsten gelegenheid zullen hebben Necrlands hoofdstad te bezoeken. Z. M. heelt met ingang van 1 September benoemd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le klasse K. A. Stuk man Bosse. Naar men verneemtzal Zr. Ms. oorlogsfregat met sloom- vermogen, Vice-Admiraal Everlsenliggende alhier, in het laatst der maand September naar Batavia vertrekkenen zullen daarmede worden getransporteerd 200 mariniers en 5 a 400 kolonialen voor het leger in Oost-Indie. In den morgen van den 29sten omsteeks 1 ure na mid dernacht werd boven de stad Amsterdam een frappant natuur verschijnsel opgemerkt. In het Noordwesten bij onbewolkte lucht, behalve aan den horizont, zag men namelijk een zeer diep rood, als bij een zwaren brand aan weerzijden omringd door witte stralen, als vecren opwaarts staandehet geheel had aan den hasis een breedte van omstreeks 40 a 45 en eene hoogte van circa 60 gradenterwijl de witte veeren zich veel hooger verhieven. Men wist niet of hel een verschijnsel van het zoogenaamde noorderlicht is geweest, doch zooveel is zeker dat de vorm waarin het boven aangestipte werd gezienhier hoogst zeldzaam is. Omstreeks half twee ure was het geheel verdwenen. Den oden September a. s. zal te Amsterdam aan 's rijks werf de commissie vergaderenom de oorzaken op te sporen waardoor het springen van het geschut is ontstaan op de schroefstoombooten Medusa en Amsterdam en op het verdedigingsvaartuig Pro-Patri a. Gemelde commissie is zamengesleld als volgt: den kapt. ter zee J. C. Berghuis als voorzitter en als leden den kapt.-luit. ter zee J. J. Wichcrs, den inspecteur der zee-artillerie W. de Fremerijden luit. ter zee lsle kl. A. Schotborg den luit.-kol. P. H. van der Meulenvan het 2de regiment vesting-artillerie en den 1 sten luit. .4. E. Reutheropzigter bij 's rijks geweerwinkel t« Delft. De Revue des Deux Mondes meldt, dat de heer Ch. Paeile, dezer dagen een werk in het licht heeft gegeven over de uitvinding der boekdrukkunst. Het doel van den auteur is, om zooveel mogelijk zekerheid te verspreiden over den waren uitvinder en over de plaats, die het tooneel was zijner eerste proefnemingen. Alle stukken, door Mainlz en Haarlem als bewijzen aangehaald voor Gullenberg en Coster, zijn door den heer Paeile verzameld en onderzocht. Hij besluit zijne studie met aan Coster de eer der uitvinding toe te kennen, en staaft dit door tot nog toe onbekende of onuitgegeven stukken. Voor het kanlongercgt te 's Hage stond jl. Vrijdag le regt eene lapster en slijlster, aangeklaagd van in den avond van den 8sten dezer maand een vijftal jongelingenwelke in het R. C. weeshuis aldaar verpleegd worden, en kenbaar aan hunne kleeding, in hare tapperij te hebben gezet en aan hen jenever te hebben getapt en toegediend, welke feilen ter teregtzittiug zijn bewezen; het O. M. heeft geeischt veroor deeling der beklaagde in eene geldboete en gevangenisstraf vau drie dagen. Volgens berigt van den dirigerenden officier van gezond heid bij de zeemagt in Oost-ludië, van den 7den Julij ll., was de gezondheidstoestand bij het escader voortdurend gun stig. Belangrijke ziektegevallen kwamen niet voor. Onder de equipagiën der op de kust van Boni blokkerende schepen, en bij uitsluiting onder de inlandschc schepelingen daarvan kompn van tijd lot tijd eenige gevallen van Beri-beri voor. Uit Eecloo in Belgie wordt het volgende geschreven »IIet is in Nederland van algemeene bekendheiddat H. M. de tegenwoordige koningin der Nederlanden (eene wurtemburgsche prinses,) niet alleen eene vrouw is, die als een voorbeeld van talrijke deugden wordt geroemd, maar daarentegen uitmunt door een schrander oordeel. Met liefde legt zij zich bij voorkeur toe op de nederduitsche letterkunde (hollandsche en vlaamschc) en laat nooit de gelegenheid voorbij gaat om beoefenaars en schrij vers aan te moedigen. Daar in de voorlaatste pcnnevruchl van den heer Ecrevisse, met lof gewag wordt gemaakt van den moeden het beleid, als krijgsman, van koning Willem II, heeft II. M. een zeer vleijenden brief tot den schrijver gerigt, hem hartelijk dank zeggende voor de aangename oogenblikken welke hij haar door de lezing van het boek heeft verschaft. Eere den schrijvertienmaal eere der edele vorstindie het talent weet le vereerenzelfs bij den vreemde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1859 | | pagina 2