1TIBU W S T IJ D I lï Gr E 1T. geruimcn tijd in de haven. De waterleiding voldeed uitmuntend in het afgeloopen jaar, en was bij do langdurige droogte eene weldaad voor do ingezetenen. De bestrating in de gemeente werd verbeterd en voortgezet, een kortere weg naar de begraafplaats afgebakend en het ophoogen van gronden in de Nieuwstaddie eerlang een beter aanzien zal bekomen, aan besteed De openbare lagere school aan den Helder werd als normaalschool aangewezen en met de lessen aan de kweekelingen den 15 December een aanvang gemaakt HELDER en NIEUWEDIEP 4 Januarij 1800. Den 7ilcn dezer vertrekt de O. I. landposl over Marseille. Terwijl zekere landbouwer te Wijbe ter gelegenheid van bet nieuwjaar eene pistool wilde afschieten, had hij liet onge luk, dat het schol hem in de regterhand trof en drie zijner vin gers verbrijzelde. in den middag van den 26sten Dec.werd ie Ulrim dood in zijn bed gevonden, de persoon van G. R.eene nog niet geheel geledigde jenevcrflesch bij zich hebbende. Misbruik van sterken drank schijnt hier dus de oorzaak van dien plolsclingen dood te zijn. Men schrijft uit Iloorn: Ook in ons land schijnt hel dat de misdaden afnemen, ten minste zou men dit besluiten uit de mindere bevolking in de gevangenhuizen. Zoo telde men hier in het huis van correctie, voor nog weinige jaren, negen honderd gevangenen te gelijker tijd in dit gesticht, cn thans is die bevolking gedaald lot op een getal van vijf honderd cn dertig. Of dit aan werkelijke verbetering iu het zedelijke leven of aan de miuderc straffen moet worden toegeschreven is de vraag. Ook iu andere strafgevangenissen is, ïueeneu wij, het getal gevangenen sterk afgenomen. Te iNew-York is eenigen tijd geleden een bakoven uit gevonden waar men het deeg aan de eene zijde in de ver hitte ruimte brengt en dit er aan de andere als goed doorbak ken brood uitneemt. Deze oven heeft twee verdiepingen, aan elke zijde van twee deuren voorzien de hoogte is 52 voet en de lengte 18. Het benedengedeelte vormt de bakoven, van waar de warmte, door aarden pijpen, door het geheel geleid wordt. De bouw is zoo ingerigtdat de warmte er steeds op de zelfde hoogte kan worden gehouden door middel van een acloma- tisch register, dat aan een stuk metaal bevestigd is, hetwelk de deuren opent of sluit, naarmate dit noodig is. Het deeg wordt binnen den oven in beweging gehouden door eene aan eenschakeling van 52 horizontale platen, waarvan iedere plaat niet mindder dan GO hrooden draagt. De snelheid van bewe ging is van dien aard, dat eene enkele omwenteling voldoende is om het brood te bakken, zoodat 1920 hrooden van 4 tol 5 pond op eenmaal gebakken le voorschijn komen. Uit Napels wordt berigt, dat de jeugdige koning zijne geheele opmerkzaamheid op het leger vestigt. Hij is vau oor deel, dat hij, door zijn leger te versterken, zich kan ontslaan van het doen van de door zijn volk geweuschle liberale con- sessicn. Men verzekert dat het effectief des legers op 120,000 man zal worden gebragt. Een nieuwsblad van San Francisco maakt gewag van een, ongeveer drie jaren geleden, door walvischvaarders ontdekte, groep van vijf eilandjes in Neder-Californiawelke ongeveer 100 mijlen lang cn lussehen de 50 en 50 mijlen breed zijn en zeer veel guano opleverenzoodat het grootste dier eilandjes geschat wordt minstens 200,000 Ion le bevatten. Eene zieke vrouw bewoonde, gezamenlijk met eene andere, die dikwijls aan verstandsverbijstering leed, een huisje aan de Schützcnslrasse le Berlijn. Dezer dagen vond men eerstge noemde, geheel ontkleed, dood voor haar bed op den grond liggen, terwijl haar overlijden niet slechts aan hare ziekte, tnaar aan bevriezing moet worden toegeschreven, en men ver moedt dat hare waanzinnige buurvrouw deze noodlottige daad heeft bedreven. Onlangs had er te Leipzig een aardig voorval piaats, dat bewijzen kan, dat ook zelfs een eenvoudig meusch menigmaal eene fout aan een kunstwerk ontdekken kan, dat door de ken ners als vlekkeloos wordt beschouwd. Toen namelijk cenige manschappen uil de landwehr door Leipzig kwamen en daar cenige uren moesten vertoeven, bezochten zij ook het nieuw museum. Zij liepen de zaal door en bezigtigden de schilde rijen. Zij kwamen ouder anderen voor het overbekende beeld van Heine«Misdadigers in de kerk". Er ontstond plotseling stilte. Eensklaps brak een het stilzwijgen af niet de woorden dat is niet goed, cr is eene fout aan het beeld". Toevallig stonden een paar professoren en ook een schilder in de nabij heid, die natuurlijk over den uitval lachten en verzochten de fout te mogen weten. Zie dan," zeide de soldaat en toonde daarbij de twee schildwachten aan de deur, in bet wachthuis houdt de soldaat steeds een geladen geweer en dus kan hij niet, zoo als dezen hier, met den arm op den loop van liet geweer rusten. Ieder recruut moet dit weten". De daarbij staande geleerde heeren konden hun lagchen niet onderdruk ken, maar moesten den man gelijk geven. De Times zegtdat Engeland liever zou zien dat er geen congres wordt gehouden doch zoo het tot stand komt, zal Engeland zijnen gevolmagligJe herwaarts zenden. Er heerscht bij voortduring eene goede verslandhouding tusschcn Frankrijk en Engeland. De gcpholographeerde visitekaartjes komen meer en meer in gebruik, doch men vraagt elkander thans af, of men ook liet voorbeeld moet volgen van een onlangs te Parijs aangeko men Amerikaan. Deze wilde eene dame bezoeken, die niet door zijn bezoek vereerd scheen te zijn; meermalen werd hij afgewezen cn werden de visitekaartjesdie hij aan den bediende gaf, teruggezonden. Thans heeft hij er een van goud doen vervaardigen niet diamanten omzet: de naam van den bezoeker is van de schoonste diamanten en het geheel wordt geschat

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2