Men berekent, dat in 1839 de drank in ons land 66 menschen dreef tot zelfmoord. In Engeland zouden 's jaarlijks 60,000 nienscben door den drank sterven en naar de bevolking der beide rijken berekend en als bet drankgebruik ongeveer ge lijk is, dan zouden daar 6000 menschen door het drinken van te veel jenever, het leven tverliezen. De drankgepatcnleerdcn geven in ons land het cijfer 53,000! In de canline binnen de Alexandcrs-kazerne te 's Hage, waarin de dragonders worden geherbergd, veraccijnsde men in 1838—1859 weinig minder dan 6000 ncd. kannen gedistilleerd. Door de jenever hadden in 1859 87 gevallen van gevangenneming, 17 van moord en manslag door onvoorzigtigheid, 67 verwondingen en mishande ling en (zoo als wij reeds boven zeiden) 66 zelfmoorden plaats. Een landbouwer verliet dezer dagen des avonds de stad Chatres met een rijtuig, dat, tegen de reglementen, geene ver lichte lantarens had. Op de hoogte gekomen van Luce, een dorpje liggende aan den weg naar Courville, gebood de veldwachter hem zijn paard te doen stilstaan en zijne lantarens aan te ste ken. In plaats van aan dit bevel te gehoorzamen, legde hij de zweep over zijn paard en reed in galop voort. Twee personen, die te voet naar huis keerden, hoorden hem aan komem, en tevens het geschreeuw van den veldwachter. Toen zij bet paard zoo zagen hollen, dachten zijn aan een ongeluk en wilden het paard tot staan brengen. Een hunner pakte het dier bij den teugel. Toen de landbouwer zich gevangen zag, legde hij op nieuw de zweep over bet paard, waarop hel dier een sprong vooruit nam, waardoor de disselboom de borst van den persoon, die het dier vasthield, indrukte. De ongelukkige werd nog ongeveer een 20lal ellen medegcsleeptviel toen neder en paard en rijtuig reden over zijn iigchaam heen. De landbouwer holde voort, zonder zich om het slagtoffer te bekreunen en tot nu toe weet men niet wie hij is. Te Venetië hecrscht een geheel abnormale toestand,* de schouwburgen maken goede zaken en zijn toch ledig. Dit bui tengewone voorval is te wijten aan een bevel van den generaal- commandant, die aan alle ambtenaren bevel heeft gegeven naar de schouwburgen te gaan. Hij heeft den directeur Boldrini uit- genoodigd een zeer prachtig affiche te maken. De ambtenaren nemen nu wel plaatsen, doch gaan dadelijk weder heen, zoodat de acteurs voor stoelen en banken spelen. Uit Rome wordt gemeld, dat er in het Chetto een adres aan het congres wordt geleekend. Er wordt daarin aangetoond, hoeveel de Israëliten te Rome te lijden hebbenzoo wordt hun verboden muziek, wetenschappen en kunsten te beoefenen. On gelukkig de Israëlietdie het waagt in het openbaar te zingen of te spelenwant de policie en het heilig officium zouden hem tot strenge straffen veroordeelen. Het dagblad van het gouvernement Kaluga deelt mede, dat, toen Schamyl de tijding ontving van de onderwerping van Mehemet Amin en zijne volksstammen, hij in de levendigste vreug de uitriep: «Allah zij geloofd Het bloed der menschen zal deze landen niet meer roodkleuren. Heb dank, Mehemet Amin!" BURGERLIJKS STAND. Van 14 21 Jan narij 1860. GEHUWD: J. Assendorp en E. C. Klosbak. D. Oltmans en A. M- Petter. J. van der Jagt en V. van de Velde. BEVALLEN* B. Verberne geb Hin D. T Mens geb. Keijzer. Z. R. Groen geb Arons. D. C. Haverkamp geb. van Grieken. Z. D. L'. Istelle geb. Kooijman. Z. G. Steenman geb. van 't Hoff. D. N. Verschoor geb. van Dam. D. G. Kooij geb. Mos. Z. M. G. Fi- orani geb. Smit. Z. Levenloos aangegeven 1. OVERLEDEN E Minne 38 j. J. W. Penninkhof 49 j. J. te Zwcege 9 j. C. Deelder 38 j. G. Ligtenberg 2 j M^Seleger 58 j. M Hoogvorst 2 j. J. A. Nolte 42 j. W. Plomp 21 j. W. Mens 2 d. M Rombouts 7 0 j. H. Steenman 10 d. SCHEEFST IJ DINGEN. BINNENGEKOMEN: NIEUWEDIEP, 18 Jan. Niets. 19 Jan. Antonia Petronella, Vooren- dijk, Batavia. I.eon Isabella Alfred, Glotten, Bayonne. de Vrouw Anna, Croes Londen. Mentor, van 't Veer, dito. Lion (stdito. 20 Jan. Diana (stLonden. Wilholmina Lucia, Poolman, Batavia. UITGEZEILD: NIEUWEDIEP, 18 Jan. Niets. 19 Jan. 2 Gebroeders, van Kcmpe— ma, Londen. Victor Thue, Tonsberg. 20 Jan. Fox, King, Yarmouth. OEME1TGDE 3S3.ISTE1T. Op verschillende punten van Cornwallis heeft men schokken van aardbeving waargenomen. De koning van Denemarken wil afstand doen van den Iroon. Tc Leeuwarden is in ccne broodbakkerij brand ontstaan, die een ernstig aanzien verkreeg, doch door spoedig aangebragle hulp nog tijdig werd gebluscht. Te Katwijk aan den Rhijn is een jonge arend gevangen. Mazzini heeft voorgesteld de traclatcn van 1815 te verscheuren en de kaart van Europa merkbaar te wijzigen. Het ministerie van Sardinië heeft den koning zijn ontslag aangeboden; Z. M. beeft het aangenomen en graaf Cavour met de zamenstelling met een nieuw kabinet belast. In de staat kundige kringen verzekert men, dat de italiaansche questie zonder congres door Engeland en Frankrijk zal worden geregeld. Tegen de brochure de Paus en het Conyres is te Weenen een antwoord in het licht verschenen. De nederlandsche troepen hebben op Celebes nieuwe heldendaden verrigt en het oproerige Boni ingenomen. De heilige vader blijft ongezind tot het doen van conctDsien. In Tombow (Rusland) heeft een lijfeigene zijn heer gedoodomdat deze zijne bruid had verleid. AD7SH731T7ISir. Best binnenlandsch HOOI, tegen 16 gulden de 500 Nederlandsche ponden. Te bevragen bij G. BROUWER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2