In verband met de geruchten, omtrent den afstand van Savoye aan Frankrijk worden de volgende bijzonderheden me degedeeld Savoye telt eenc bevolking van 330,000 zielen en bel graafschap Nizza van 210,000 zielen. Door bet bijvoegen van Monaco zouden twee departementen kunnen worden geor ganiseerd, waarvan Chamberry en Nizza de hoofdsleden zouden zijn. De tuin van Alphonse Karr, te Nizza, zou alzoo eer lang Fransch grondgebied worden. Spotvogels beweren dat men eene schitterende toekomst te gemoet gaat, eensdeels door dc toepassing van de vrije beginselen op den handel in marmollen, anderdeels door de invoering van een algemeen stelsel voor het vegen van schoorsleenen in de geheele be schaafde wereld waaromtrent men slaal meent te mogen ma ken op de rijpe ondervinding der volleerde ai'listen uit Savoye. Uit Florence wordt gemelddal de zaak der bommen met ijver wordt geïnstrueerd: een vijftiental personen is gear resteerd. Ilct is opmerkelijk, dat de dag waarop deze aanslag geschied is, juist dc geboortedag was van de verjaagde groot vorstin Anna Maria van Toscane. De verontwaardiging is algemeen. Er is te Parijs eene deputatie aangekomen, beslaande uit de voornaamste inwoners der marken en uil Rome, om een adres aan den keizer aan te bieden, waarin om zijne hulp wordt verzochtom de bevolking van den Kerkdijken Staat te onttrekken aan het ondragelijke juk, dat haar drukt. Dr. Con- neau is met de overhandiging daarvan belast. Te Albano is een feit voorgevallen, dat van zeer veel beteckenis is. In die stad wilde men den wijn met een paul (eene geringe munt) per vat belasten. De gonfolonnier der stad was van oordeel, dat deze maatregel de bevolking zou vertoornen en stelde voor er geene toevlugl toe te nemen, doch daarentegen het maalloon eenigzins te verhoogen, hetgeen meer zou opbrengen eri de bevolking in rust zou houden. De gouverneur van Albano, de heer Bettelischreef hierover naar Rome en stelde den gonfalonnier en de leden der municipali- teit voor als de regering vijandig en als begunstigers van op stand en woelingen. Naauwelijks was dit rapport aan het Va- ticaan aangekomen, of kardinaal Antonelli beval den gonfalon nier en de leden der stedelijke regering gestreng te straffen en te ontslaan. Albano is dientengevolge zonder bestuur. De civiele reglbank der Seine heeft heden uitspraak ge daan in de zaak van de beroemde zangeres Marie Cabel legen haar man, van wien zij gescheiden leefde. Deze meende regt te hebben niet alleen op de geldenwelke zijne vronw als zan geres verdiende, maar ook op eene bijzondere toelage van 570 francs, die zij ontving voor elke voorstelling, welke zij gaf. Hij had, zich overtuigd houdende van zijn goed regt, alle cos- tumes van zijne vrouw doen weghalen, en haar geschreven, dat hij haar gaarne den voorrang wilde geven, om ze van hem in te koopen. De regtbank heeft echter anders geoordeeld, en bet vonnis luidde tot ontzegging van den eisch, op grond, dat al de gelden het resultaat waren van de particuliere industrie der zangeres. De Morning Post heeft de volgende depêche van zijn parijschen correspondent ontvangen: Ecnige dagbladen hebben gesproken van eene vermeerdering van het fransche leger in Midden-Ilalie; doch het schijnt, dat men slechts eene verande ring van troepen, zoo als die, welke tusschcn Frankrijk en Rome heeft plaats gehad, op het oog heeft. Uil Florence wordt het volgende gemeld: De voorloopige toscaansche regering had een besluit genomen tot hermunting van bet geld. Te dien einde had zij zich tot <le mnnt te Parijs gewend, doch daar werd het geweigerd. De engelsche munt was echter williger en er werden daar 30,000 kroonen met het borst beeld van koning Victor Emmanuel geslagen. Eensklaps echter heeft het toscaansche ministerie de uitgifte van het geld geslaakt, hetgeen tot vele gissingen aanleiding geeft. Berigten uil Borgo-San-Donino, Ccsena, Ferrara, Reggio, Piacenza, Bologua, Forli en andere plaatsen maken gewag van de vreugde, de illuminaliëu en het uitsteken der vlaggen, dat aldaar heeft plaats gehad, toen de tijding van de herkiezing van graaf Cavonr lot minister aldaar was aangekomen. Uit Dusseldorp wordt gemeld, dat de regering eene be looning van 100thl. heeft toegezegd aan hem, dieeenig narigt no pens den uit de gevangenis te Cleef ontvlugten, gevaarlijken misdadiger W. Brinlchoff kan geven, met dat gevolg dat zijne arrestatie daaruit kan volgen. Inmiddels zijn 100 man infante rie en eene afdeeling ulanen uil Wezel gerukt om hem op te sporen. Te Parijs heeft men dagbladen voor alles; alleen bestond er tot hiertoe nog geen voor verliefden. Hierin heeft men thans voorzien. Er zal eerstdaags een blad verschijnen: la Gazette des Amoureux door Max Rolland. De annonces zullen niets bevatten dan eene aanwijzing der uren van bijeenkomst. Deze onderneming is het tegenwoordige Parijs ten volle waardig. SCHEEFST IJ DINGEN. BINNENGEKOMEN: NIEÜWEDIEP, 28 Jan. Niets. 29 Jan. Argo, Scherpbier, Batavia, vertr. 5 Oot. Neptunus, van Beema qq.Havanna van Galen, Smit, Batavia, vertr. 2 Oct. Koophandel de Vries, voor wijlen de Boer, Probolingo. Diana (stLonden. Beaver (stHall. UITGEZEILD: NIEÜWEDIEP, 28 Jan. Lion (stLönden 29 Jan. Niets. 30 Jan. Marie de Brabant (st.), Diependael, Antwerpen. Verwachting, Gnodde. Sunderland. Twenthe (stHuil, is lek uit zee teruggekomen, hebbende op de Haaks gestooten. BEUBS5ERI6TEN; Amsterdam. 51 Jan. W. S-3J pc. 64. a pc. 75| 4 pc. 97J. Spanje. 1-f pc. 52t§. buitenl. 5 pc. 43£. binnenl. 5pc. 42T|. Rusland. 1816, 3 pc. 104|. 3 pc. 1021 1829, 5 p. Oostenrijk, metall. 5 pc. 48|. dito. 2y pc. 26f. dit, rente amst. 5 pc. 70 dito nationale 1854 5 pc. 54f.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2