heldersg11e en 'a meewedieper coinwt. DONDERDAG 9 FEBRUARIJ. ITIB TT TT a T IJ D IIT O E 1T. ACHTTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondagen Donderdag door den Boekh. C. BAKKER Bz., te Nicuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30 Franco per post»1 50 Enkele nommers«0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zater dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever HELDER en NIEUWEDIEP 8 Februarij 18G0. Zondag den 8dcn dezer was voor de Hervormde Gemeente alhier een feestdag. In de voormiddag-godsdienstoefening in de Wcsterkcrk werd de WelEerw. heer F. D. J. Moorrees als pre dikant bij haar ingeleid door den oudsten leeraar bij die ge meente, Ds. Ledeboer. De bevestiger had tol tekst Matthcus XXIII vs. 8 b. 's Avonds aanvaardde Ds. Moorrees in de Nieuwe kerk zijn predikwerk mot eene redenaar Titus II vs. II14. Door een groot aantal toehoorders werden beide deze pleglige godsdienstoefeningen met veel belangstelling bijgewoond. Ds. UeyenEvang. Lulh. predikant te Maastricht, heeft het beroep naar deLulhersche gemeente te Leiden aangenomen. Zr. Ms. fregat met slooinvermogen Admiraal van Wassen aer, onder bevel van den kapitein ter zee R. van Vossheeft den Isten dezer de reede van Plymoulh verlaten, om de reis naar Lissabon voort te zetten. Aan boord van dien bodem was alles wel. Z. M. heeft den luitenant ter zee van de 2de klasse jhr. J. M. Clifford Kocq van Breugeldienende bij Z. Ms. zcemagt in Oosl-Indie, op zijn verzoek eervol uit 's Rijks zeedienst ontslagen, met den laatslen der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Z. M. heeft goedgevonden het aantal miliciens, uitma kende het gewoon en buitengewoon contingent voor de ligling van dit jaar, te bepalen op 10,188 manschappen. Wij vernemen met genoegen, dat het Z. M. den koning behaagd heeft, op voordragt van de ministers van marine en van koloniën, de traclemenlen der in Oost-Indië dienende offi cierenvan de onderscheidene corpsen der zeemagt.le verhoogen, en wel, die der hoofd-officicren met 600 'sjaars en die van de mindere officieren en adelborsten en daarmede gelijkgestelde rangen met fó00 'sjaars. In de graauwe zandsleengroeven van den Bückeberg, in dat gedeelte van het graafschap Schaumburg dal tot Kcurhessen behoort en boven hel slifstadje Obcrnkirchenheeft men on langs eene wonderbaar bewaard gebleven landschildpad gevonden, hebbende eene lengte van ruim drie voet, of eene nederland- sclie el, en de breedte van bijna drievoet; zij is tamelijk on beschadigd uit eene groote diepte van den sleenkuil opgehaald geworden. Elk bijzonder deel van dit merkwaardige en volledige overblijfsel van het voorwereldlijke dierenleven is naauwkcurig te onderscheiden en kenbaar, levert eene schoone bijdrage tot de palaeontogieen is een juweel voor ieder museum van natuurlijke historie. Die steengroeven zijn tevens merkwaardig voor de stad Am sterdam, omdat ze voor deze de hardsteenen lot het Konink lijk Paleis geleverd hebben. Z. 31. beeft lo. met het einde der maand Julij aan staande opgeheven de rijkskweekschool vau onderwijzers te Haarlem, en legen dat tijdstip den heer G. II. Gecrlings, tijdelijk directeur van en onderwijzer bij die inrigling, op zijn verzoek, verleend een eervol ontslag uil zijne betrekkingen bij de kweekschool, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem als zoodanig bewezen. 2o. bepaald, dat er drie rijkskweekscholen van onderwijzers zullen worden opgerigt, te vestigen te 's Herlogenbosch, Haar lem en Groningen. oo. tot directeur der kweekschool te 's Herlogenbosch, be noemd den heer F. B. Troseedoctor in de letteren, rector van het gymnasium te Boxmeer en schoolopziener in het ode district in Noordbraband; tot directeur der kweekschool te Haarlem, den heer A. L. Gastmanndoctor in de letteren/' en schoolopziener in het 7de district van Zuidholland; Wtf directeur der kweekschool te Groningen, den heer B. Brugsntu schoolopziener in het 8de district vau Groningen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1