meraden, die met hem destijds page waren, zijn reeds voor lang ten grave gedaaldzoodat hij naar alle waarschijnlijkheid de ecnigc overgeblevene is van hen, die in dienst van Prins Willem V zijn geweest. Ofschoon in den laatsten tijd veel is gesproken over de onhoudbaarheid van Breda, als vesting, tegenover den vijand, en daarom verspreid werd, dat hel plan onzer regering is, de verslerkingvverken te ontmantelen, schijnt evenwel voors hands daarvan nog niets te komen. Althans het jaarlijksche onderhoud der werken en grachten zal eerstdaags weder aan besteed worden. De eerste locomotief, die ooit op eenen spoorweg geloopen heeft, is tegenwoordig voor het stationsgebouw van den Stockton-Darlinglou-spoorweg ten toon gesteld. Zij is genoin- inerd met No. I en werd in '182a door Stephenson ver vaardigd. De geheele wereld stond toenmaals verbaasd, dat de bedoelde locomotief eens o duitsche mijlen doorliep in 4 uren- Te Antwerpen hebben onderscheidene aanzienlijke inge zetenen zich vereenigd, als comité van oprigting van een ge- denkteeken voor den vlaamschen schrijver P. F. van Kerhoven. Voorts zal er, ten voordeele zijner weezen, cene gcillustreerde uitgave zijner werken verschijnen. Te Koningsbergen is ecne ministeriële aanschrijving ont vangen, waarbij de faculteit der hoogeschool aldaar gemagtigd wordt, voorlaan de Israëlieten toe te laten tol het doctoraal examen in de wijsbegeerte. Daar, volgens de staande statuten, hierbij de eed op het Evangelie moet worden afgelegd, waren de Israëlieten feitelijk van hel examen uitgesloten. Ingevolge de ministeriële aanschrijving is thans te hunne behoeve eene wijziging in den eed gebragt. Uit Weenen wordt aan de Volks-Zeitung geschreven, dat dezer dagen in een bierhuis aldaar eenigc Hongaren in na tionaal costuum aanwezig waren, hetgeen door eenige oosten- rijksche officieren werd opgemerkt, waarop een hunner eene reigerveder uit de muts van een der Hongaren trok en daarme de zijne sigarenpijp uilwischle. Deze bleef echter bedaard voort eten, betaalde en deed alsof bij wilde heengaan, doch gaf in het voorbijgaan den officier eenige oorvegen, hein toevoegende dat dit hem zou leeren, voortaan eens anders eigendom rustig tc laten. Hierdoor ontstond eene vechtpartij, waarop militairen in het midden kwamen, met den kolonel aan het hoofd, die den officieren om hun moedwil eene duchtige les gaf. Beriglen uit Venetië melden, dat de bevelhebber van het leger aldaar de krijgswet inde districten van Venetië en Trenle heeft doen afkondigen, wegens misdaden tegen de gewapende magt van den staat. Te Ancona (eene stad van 56,000 zielen met 15,000 man garnizoen) beeft eene manifestatie plaats gehad. De bisschop had een drie daags gebed in de kerken uitgeschreven om den zegen Gods over den paus af te smeken. Weinige oogeublikken later was er naast dit manifest van den bisschop eene proclamatie geplaatst, waarin de bevolking werd aange raden om te bidden om zegen over de ilaliaansche zaak. Mgr. Nudi heeft den volgenden dag eene predikatie gehouden, waarin hij hevig tegen den keizer Napoleon uitvoer; toen de kerk gedaan was, begaf zich cene ontzaggelijke volksmenigte naar het hotel van den franscheii consul, om van hare sym pathie voor Frankrijk blijken Ie gevende consul heeft zich echter niet op het balcon vertooifd, hetgeen ten gevolge bad, dat de demonstratie den volgenden dag werd herhaald; de me nigte werd echter door pauselijke gendarmen uiteen gedreven. In den bazar Boniie Nouvelle te Parijs is een luchtbal te zien, die alle overigen in sterkte overtreft; door middel van eene stoommachine kan daarmede een alsland van 25,800 el per uur worden afgelegdzelfs tegen den wind op. De luchtbal stijgt en daalt zonder verlies van gaz. Uit Milaan wordt berigt, dat alles in gereedheid is ge bragt, opdat de fransche bezettingstroepen zich des noods bin nen korten tijd op marscli zouden kunnen begeven, wanneer de koning van Napels het mogl goedvinden de Marken binnen te rukken. Men verzekert, dat zoodra dit mogt gebeuren, het hoofdkwartier van hel fransche leger naar Florence zou ovcr- gebragt worden. Uit Conslanlinopcl wordt van den lslen dezer gemeld, dat er eene algemeene ontevredenheid hecrscht en klaglen wor den aangeheven tegen het bestuur van den groot-vizier. Men gelooft, dat de sultan hem, wegens zijne impopulariteit, als zegelbewaarder zal ontslaan. De nederlandsche gezant is door een haremwachler beleedigd en heeft deswege voldoening gevraagd. Uit Dusseldorp wordt nopens den beruchten boosdoener, Willem Brinkhoff, gemeld, dat bel hem moet gelukt zijn, naar bel buitenland, vermoedelijk naar Engeland, te ontvlugten, waartoe hem door zijne familie 80 llil. waren ter hand gesteld. De fransche regering zou, naar men beweert, van plau zijn, om zoodra er oproerige bewegingen te Constaiitinopel mog- ten voorvallen, waarvoor men ernstig vreest, een belangrijk escader naar den Bosphorus te zendenten einde ernstige ver wikkelingen te voorkomen. Dit escader zou vereenigd handelen met een engelsch escader. Uit Rome wordt van 7 dezer hel volgende gemeldEr hebben eenige ongeregeldheden onder de studenten plaats ge had betreffende bet aan den paus overhandigde adres. De zaak is echter zonder noodlottige gevolgen afgeloopeu. De paus ver heugt zich in de wakkere houding van generaal Goyon. Beriglen uit Napels van den 5den melden, dat het mi nisterie wankelende is. Pianelli heeft het denkbeeld om het leger de grenzen te doen overtrekken, niet opgeheven. Te Acerra, in de nabijheid van Napels is eene oproerige bewe ging uilgebroken. Er zijn troepen daarheen gezonden en de plaats is in staat van beleg verklaard. Men spreekt van de oprigting van een kamp van 100,000 man in Apuglie.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2