slroo waarop hij gelegen was, aangestoken en moet hij in zijn bedwelmden toestand spoedig door den rook gestikt zijn. Er werden althans slechts zeer geringe brandwonden op zijn lig- chaam aangetroflen. Voorts is gebleken: dat de aangehoudene bij zijne opneming in het huis van bewaring wel is gevisiteerd, maar dat hij gewoonlijk lucifers, tot zelfs in zijne kleederen verborgen, bij zich droeg, waaruit hel zich laat verklarendat deze tijdens die visitatie niet werden ontdekt. Voor zoo ver men weet, is door het gelukkig in tijds ondekle en gebluschte vuur niets aan het archief of aan de registers van den burgerlijken stand verloren gegaan. De Morning Post zegt, dat de quaestie van Savoye niet de oorzaak is van de thans beslaande verwikkelingen in Europa. De Savoyschc quaestie vindt haren oorsprong in omstandighe den te eenenmale onafhankelijk van Frankrijks invloed. Napo leon wilde eene italiaansche confederatie tot stand zien komen doch uit de gebeurtenissen scheen men te moeten afleidendat een Italiaansch koningrijk opgerigt zou worden. De Post zet wijders de nadeelen uit een, die hel gevolg zouden zijn geweest van eene regelingkrachlens welke een deel der Alpen op de fransciie grenzen lot dat nieuwe koningrijk zoude hebben be hoord. Van daar het denkbeeld van den afstand van Savoye aan Frankrijk. Daar de fransche regering zich thans bereid heeft verklaard de beslissing dezer quaestie aan de groote mo gendheden over te laten, oordeelt de Morning Post, dat alle vrees voor botsing deswege moet ophouden. Men verzekert dat de maatregelen, welke de regering van Piëmont neemt, om de inlijving van Savoye te verwezen lijken, verder gevorderd zijn dan men zou meenen, en dat er reeds van den kant van Piëmont tot de ontruiming dezer provincie wordt overgegaan. Men beweert, dat de meubelen van koning Victor Emmanuel uil het koninklijk paleis van Chambérry naar de abdij van Haute-Lombe, waar de begraaf plaats is van de vorsten uit het huis van Savoyezijn over- gebragt. Deze abdij zou, volgens het tractaat, in het bezit van koning Victor Emmanuel blijven. Door de Porte moet eene nota aan de buitenlandsche mogendheden zijn gerigt, waarin zij verklaart, dat, wanneer Montenegro en Servie hunne machinaliën op Turksch grond gebied niet staken, zij voornemens is met kracht van wapenen zich daartegen te verzetten. Koningin Victoria en de prins-gemaal hebben hun eerste kleinzoon, den jongslen prins van Pruissen, dezer dagen, ter herinnering aan den dag van zijn doop, een prachtig geschenk gezonden, beslaande uil een gouden kelk met blad, met rijke versieringen en diamanten bezet. Uil Rome wordt berigt, dat gedurende het carneval het dragen van maskers, valsche of geschilderde haarden of ver mommingen van het gelaat verboden zijn. Men was van plan, om in groolen getale, bij het begin der wedrennen op het Corso te gaan wandelen, en zoodra het stedelijk bestuur zou verschijnen, allen te gelijk weg te gaan. Uil vrees evenwel, dat dit als eene demonstralie tegen Frankrijk mogt worden aan gemerkt, daar generaal Goyon alle volksophoopingen had ver boden, is aan dit plan geene uitvoering gegeven. Volgens berigten uit Madrid, schijnt de regering van koningin Isabella schikkingen voor den vrede met Marokko te willen treffen. Spanje zou tot voorwaarden stellen: i. den de- finilieven afstand van het veroverde gebiedhebbende tot gren zen de Siërra des Bullones en den Kleinen Atlas; 9. de kos ten van den oorlog door den keizer van Marokko te dragen. Den 8sten dezer is te Coolnagower een pachter, Darby Lenihanin den ouderdom van 119 jaren overleden. Tot op eenige dagen voor zijn dood was hij nog in het volle genot van al zijne zintuigenterwijl men hem in de laatst verloopen maand nog zoo regt als eene kaars zag wandelen. De Iudicateur van Tourcoing meldt een treffend voor beeld van vriendschap onder dieren. Een jong mensch te Tourcoing had een hazewindhond uit Algerie ontvangen. Een fabriekant van Roubaix had een paard van een officier Kj het Afrikaansche leger ten geschenke gekregenbeide dieren had den aan denzelfden eigenaar toebehoord. Bij toeval ontmoet ten zij elkander en de hond sprong tegen het paard op en be wees hein allerlei I iefkozingendie door het edele ros werden teruggegeven; de herinneringen aan het gemeenschappelijk va derland schenen bij hen op te komen. Toen beide dieren eenige dagen van elkander verwijderd warenwerden zij ziek en wilden niet meer eten, welke toestand ophield, zoodra zij weder bijeengebragt werden. Voor cetiigen lijd reeds werd gemeld, dat er een omme keer in de Sucz-aangelegenheid was te wachten. Hieromtrent wordt thans het volgende nader medegedeeld. De heer de Thouvenel had, naar men weet, tijdens zijn verblijf Ie Con- stantinopel, deze quaestie voor de eerste maal officieel ter hand genomen. De Porte vaardigde daarop de bekende nota uit, waarin zij zich wel niet in principe tegen het plan ver zette, maar zich eene definitieve beslissing voorbehield, tot dat tusschen de mogendheden, namelijk Engeland en Frankrijk, eene overeenkomst zou zijn tot stand gebragt. Sinds echter werkelijk de toenadering tusschen beide mogendheden is ont staan, schijnt men min of meer stilzwijgend overeengekomen te zijn, de zaak voor alsnog te laten berusten. SCHEEPSTIJDINGEN- BINNENGEKOMEN: NIEUWEDIEP, 18 Febr. Wilhelmina, van Dalen, Tjilatjap, vertrokk. 3 Oc.t. Henriette, Stam, Nexvcastle. 19 Febr. Niets.20 Febr. Bea- ver (st), Londen. Minister Thorbecke (st.), Hult. 21 Febr. Niets. UITGEZEILD NIEUWEDIEP, 18 Febr. Lion (st.), Londen. 19 Febr. Niets. 20 Febr. Niets. 21 Feb. Rhijnvis Feith, Lammerts, Londen. Zeebond, Visser, Constantinopel, Raphael, v. d. Velde Smit, Curacao.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 3