iMEiwEDiEPEit mm. 1TI3 TTW S T IJ D 11T O 3 IT. HELDERSCUË en Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwedtep. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30 Franco per post»1.50 Enkele nommers«0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post-, directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zater dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Ditgever DONDERDAG 1 i\I AART. ACHTTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP 29 Februarij 1860. Een treurig berigt wordt heden uit Ned. Indic medege deeld. Den 22sten December jl. is de kruisboot No. 54 door de opstandelingen van Bandjermassing op Borneo aangevallen waarbij 4 man der equipagie het leven hebben verloren. De overigen hebben zich weten te redden. Eenige dagen daarna evenwel werd dit ongeval door een nog veel verschrikkelijker gebeurtenis opgevolgd. Zr. Ms. stoom schip Onrust was met eene zending naar Tewch belast. Tot dat einde had den 26slen December een opperhoofd der inlanders ten 10 ure in den morgen nog een zeer vriendschap pelijk bezoek op dien bodem afgelegd. Ten 12 ure op den middag werd hel stoomschip door een groot aantal praau- wen vijandig aangevallen. Ten 1 ure hield het vuren op, een gevolg van de groote overmagt van den vijand, waarvan officieren en equipagie de slagtoffers waren geworden. Nadat men het vaartuig had geplunderd, deed men het zinken, het welk des namiddags ten 5 ure plaats had. Toen het schip wegzonk vertoonden zich 5 europesche matrozendie zich waarschijnlijk hadden verborgen gehouden; zij vuurden hunne pistolen op de vijanden af en zochten hun leven door zwemmen te redden; door de wreedaardige inboorlingen werden zij echter afgemaakt. Het aantal der opstandelingen bedroeg 300 a 600 man. Hadji Moharacd Taip is de eenige persoon van hendie met de Onrust vertrokkenwelke in leven gebleven is. Hij bevond zich op dat oogeublik aan den wal en heeft het vorenstaande medegedeeld. De slagtoffers van dezen verraderlijken aanval zijnluit. ter zee 1ste kl. J. C. H. van de Veldecommandant; luit. ter zee 2de kl. Jhr. van Pestel, 1ste offic.; luit. ter zee 2de kl. Braamluit. ter zee 2de kl. razz den Kapoffic. van gezondh, ode kl. Dilgklerk waarnemend adin. Waldeck; 1ste luit. der lof. Bang er ten de geheele europesche en inlandschc equi pagie beslaande uit omstreeks 30 personen. De aanval moet zoo spoedig en onverwacht hebben plaats gehaddat er geene gelegenheid moet hebben bestaan om zich met het geschut te verdedigen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Terschelling, met ingang van 51 Maart aanstaande, A. B. Mentz. Aan den ingenieur van den waterstaat A. B. Mentz, benoemd tot bur gemeester van Terschelling, met 1 Maart e. k. verleend eervol ontslag uit eerstgemelde betrekking. - In den avond van 24 dezer omstreeks U ure, werd te Moerdijk een brutale diefstal gepleegd. Nadat P. D. zijne wo ning verlaten had, om dien nacht aan het stationsgebouw zijn werk te verrigten, en zijne vrouw en kindje zich te bed bege ven hadden, werd eensklaps de deur door twee personen, welke zich vermomd en zwart gemaakt hadden, geopend; terwijl een hunner, met een mes in de hand, bij de vrouw aan het bed kwam en haar mond met een doek diglslople, betgeeu met de vreeselijkste bedreiging gepaard ging, opende de andere de kas ten, waaruit zij f 45 ontvreemdden, alsmede de daarin aanwe zige gouden en zilveren voorwerpen en een kerkboek. Na een en ander op eene bedaarde wijze verrigt te hebben, zijn de dieven, met achterlating echter van laatstgenoemde voorwerpen vertrokken. Men doet ijverig onderzoeken het is te wensclieu, dal de booswichten in handen der justitie zullen geraken. Als een opmerkelijk teeken des lijds kan beschouwd wor den, dat onlangs een jeugdig weduwnaar met één kind^ in één der nieuwspapieren, eene huishoudster vroeg, op' welke advertentie niet minder dan 267 brieven kwamen. Aeea won der, dat ook hier het spreekwoord: «die de keusfflepft, heeft de angst," in hooge male ondervonden werd. Vjh

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1