talrijk gezin een karig stuk brood kou verdienen. Met innige deelneming werd het berigt van dat ongeval door de leerlingen der taalschool van den heer C. J. Blok alhier vernomen. Zij beramen onder elkander het planom in den dringenden nood van den armen man te voorzien en openen onder elkander cene inschrijving. De iuteekenlijst bieden zij ook hunnen onderwij zers aan en zij zien hunne poging met eenen goeden uitslag be kroond. Door aller deelneming is de som van ƒ15.bijeen- gebragt en alzoo is de man uitmuntend geholpen. Dit voorbeeld van weldadigheid verdient voorzeker eene loffe lijke vermelding, maar meer nog eene waardige navolging. Ia de Staats-Courant leest men: Uit de bij het departement nan Marine ontvangen officiële opgave blijkt, dat de europesche bemanning van Zr. Ms. stoomschip Onrust, toen die bodem den 27sten December 11. op de Boven Barito rivier (Bandjermasin), verraderlijk door eene overmagt van ..roerige Dayaks werd overrompeld en welke bemanning daarbij is omge komen bestond uit: luit. ter zee der 1ste klasse, kommandant, J. C. H. var. de Velde; luit. ter zee der 2de klasse, 1ste officier, Jhr. F. L. F. K. van Postel; J.S.Braam en F.H.van der Kop; offic. van gez. der 3de kl. P. Dilg', offic. van adm. der 3de kl. W H. Waldeck; machinist der 3de J. van den Berg en J. B. F. Destrèe; machinist-leerling der 1ste kl. J. Torré; vuurstoker der 1ste kl. W. Engelaar en P. C. de Haas; bootsman J. P. Zeldenthuis; kwartiermeester J. Romp; 1ste stuurman H.J. Rombout; matroos der 1ste kl. J. Kooi en W. F. Stanlen; dito 2de kl. W. van Veen F Veniet en J. Bauer; dito 3de kl. W. te Bos, P. H. Lurkus, J. van den Hook, W. F. Chaffo en N. J. Schellenberg; scheepsjongen J F. Meye- rir.g en J. F. Buddelmeijer; marinier der 1ste kl. P. J. Moes, terwijl da 1ste luit. der landmagt Bangert, gezaghebber van Decompaijzich almede aan boord bevond. De navolgende tot de bemanning beboorende zes manschappenbevonden zich op dien datum in het hospitaal te Bandjermasinen zijn daardoor de ramp ontkomen: 4de timmerman F. L. Hes; scheepskok II. de Bot; ma troos 2de kl. J. G. Versteeg; dito 3de kl. G. Dekker en P. J. Vaumouti scheepsjongen R. Kruyff. Een brief van Zr. Ms. fregatschip uiet sloomvennogeu Admiraal va n Wasscnaer, van den '19 Februarij van de reede van Lissabonzegtdat alles wel aan boord is. Dc reis van Plymouth was in 4 dagen, dus zeer voorspoedig, afgelegd. In Lissabon hadden bij gelegenheid van het carnaval veie feesten plaats gehad; aan den état-major van de Wasscnaer werden van verschillende zijden de meest mogelijke beleefdhe den bewezen. Z. M. brik dc Sperwer, onder bevel van den kap.- luit. ter zee O. A. Uhlenbeckkomende uit West-Indië, is in den namiddag van den 27sten dezer ter reede van Hellevoet- sluis aangekomen, Alles wel aan boord. -- Uit Hellevoet meldt men, dat er berigt is, dat Z. M. stoomkorvet Groningen den ISden Januarij bepaald zijne bestemming naar Japan zou opvolgen, om er den nieuw be noemden consul der NederlandenMr. de Witover te brengen. De Groningen gaat vervolgens waarschijnlijk naar Jeddo en zou over Siam naar Batavia terngkeeren. Lnidens een bij bet Departement van Marine ont vangen berigt zijn Zr. Ms. schroefsloomscbepen Rei nier Clacszen en bet Loo, respectievelijk onder bevel van de luitenants ter zee lste kl. Jhr. J E. W. F. van Rader en J. van Gorjh, eerstgenoemden den 2."sten December 1859 en laatstgemclde den 29sten December 1859, in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen, en hebben zij, de eerste den 12den Januarij en de tweede den 11 den Januarij daaraan volgende de reis naar Batavia voortgezet. Zr. Ms. korvet J uno, onder bevel van den kapitein-luite nant ter zee R, S. Sloosden loden Januarij jl. mede aldaar aangekomen, jzou binnen eeuige dagen de reis naar ,Batavia voortzetten. Aan boord van die bodems was alles wel. In den nacht van 28 op 29 Februarij is de hannover- versehe kof E m ni a n u e 1kapt. Drewesin de Eijerl. gron den gestrand met eene lading tarwe van Grevendorff naar Ant werpen. De sloep, waarin de schipbreukelingen zich hadden meeneu te redden, omgeslagen zijnde, zijn drie man der equi page, uit 4 man bestaande, door de eilanders, die zich hand aan hand in zee hadden begeven, manmoedig en met levens gevaar gered; de stuurman kwam echter in de branding om. De gecoslumeerde optogt, door het studentencorps der icidschc hoogeschool, dezen zomer te houden, zal plaats heb ben, op Maandag 11 Junij a. s. Z. M. heeft Mr. C. II. B. Boot, laatstelijk Minister van Justitie, benoemd tot lid van den Raad van State. Op den 20slen November j. I. is in ongeveer 84jarigen ouderdom aan verval van krachten overleden Z. II. de sultan van Ternalc, Tadjocl Moelki Amiroedin Iskandcr Kaolani Sjah Poelra Mohamad Djin. Hel gouvernement verliest in den overleden sultan een zijner trouwste bondgenoolen. Zijne gehechtheid aan de nederlandsche regering was immer boven alle verdenking verheven en werd, even als zijne verdiensten, erkend door zijne benoeming tot ridder der orde van den ncd. Leeuw. Den 22sten November is het lijk van den overledene met de aan zijn hoogen rang verschuldigde eerbewijzen plegtig ter aarde besteld. In den nacht tiisschcn den 2G en 27 Februarij hebben to Parijs rukwinden gewoedheviger dan men zich kan herinneren ooit te hebben bijgewoond. Van onderscheidene dakeninzon derheid van gebouwen, in den omtrek der Tuileriën gelegen, van het Palais Royal en van het paleis van het instituut, wel ke met leijen zijn gedekt, werden de pannen of lcijcn wegge slingerd. In het noordelijk gedeelte van den tuin der Tuileriën werd een der dikste boomen omvergerukt. Eenige dames, die in crinoline gekleed, den Pont Royal of den Pont des Arts overliepen, werden neêrgeworpen. Ook op de kusten moeten er ernstige ongelukken zijn voorgevallen. Volgens de berekeningen der sterrekuudigen, zal den 9den Maart aanstaande dc hoogste watervloed plaats hebben, die sedert 100 jaren geweest is.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2