Voor het Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland stonden tercgt C. Klok, II. KlokJ. Zeilemaker en C. Zeilemaker allen nit Vlieland, beschuldigd van in den nacht van 5 op 4 November 1859, in vereeniging met elkander, suiker te heb ben ontvreemd aan boord van het in de eijerlandsche gronden ge strande schoonerschip Maria. Door het O.M. waren vijf getuigen a charge, door de beschuldigden vijf a décharge gedagvaard. De beschuldigden erkenden het feit, maar beweerden dat zij dit met medeweten en onder toelating der wakers pleegden, waarvan ecu hun zelfs een schop ter vergemakkelijking verschafte. Bij het hooren der getuigen bleek er omtrent onderscheidene punten strijd tusschen de beëedigde verklaringen der wakers en der overige personen. Zulks gaf aan de verdedigers Mr. P. A. Haas en Mr. W. van Heukelom aanleiding eene schorsing te verzoeken, ten einde een. nader onderzoek kon ingesteld en nieuwe getuigen gedagvaard worden. Diensvolgens is door het Hof besloten de zaak (c schorsen lot Woensdag 11 April. De inschrijvingen voor de leening van 5 millioenten behoeve der doorgraving van Holland op zijn smalst, heeft de gevraagde som met slechts f 200,000 overtroffen. Het provinciaal geregtshof te Utrecht heeft op nieuw een treffend verlies geleden, door het overlijden van den raadsheer Mr. J. F. baron van Rcecle van Oulshoorntevens lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. -- Men schrijft uit Leeuwarden, 2S Maart. Nog is de in druk niet uitgewischt, die de tercgtstelling van Vrijdag 11. op de ingezetenen dezer stad beeft teweeg gebragtof eene nieu we misdaad heeft alhier grootc ontsteltenis verwekt. Gisteren avond tusschen 8 en 9 ure, is namelijk alhier eene poging tot moord gepleegd op een vrouwspersoon, bijna onder dezelf de omstandigheden, als bij dien door Y. A. de Graaf in der tijd begaan plaats vonden. Een schoenmaker, vroeger in dienst geweest in onze ovcrzeesche bezittingenhad geruimen tijd verkeering gehad met eene dertigjarige weduwe, bij een win kelier als dienstbode wonende. Ecnigen lijd geleden moet zij echter de betrekking met hem hebben willen afbrekenterwijl hij van zijnen kant haar steeds vruchteloos op nieuw om ver- kcering met hem aanzoek deed. Deze dienstmeid gisteren avond eene boodschap doende, werd door den bewusten schoenmaker stil achtervolgden een huis op de Nieuwe Kaai willende bin nentreden, werd zij eensklaps door hem aangehouden en op nieuw door zijne aanzoeken lastig gevallen. Weder door haar afgewezen wordendebiagt hij haar met een mes eene ernsti ge wonde in de linker borst toe. Om hulp schreeuwende, kwam de bevyonpr van het huisvoor hetwelk de misdaad plaats greep, naar buiten snellen, die den dader den weg naar de tuinen zag opgaan. Gccne mogelijkheid ziende hem te ach terhalen, dacht bij er terstond aan, der gewonde vrouw hulp te verleencn, die dan ook, na spoedig door den heer chirur gijn G. Kramer te zijn verbonden, lot den volgenden voormid dag te zijnenl bleef, wordende zij toen naar het stads zieken huis vervoerd. Hoewel het aanvankelijk scheen, dat zij doode- lijk gewond was, vernemen wij nogtans, dat er oogenblikke- lijk geen levensgevaar beslaat. Ondanks dadelijk gedane naspo ringen heeft men den schoenmaker (die Vrijdag 11. als bewoner van het Zaailand den ganschen dag het schouwspel der teregt- stelling voor oogen had) nog niet kunnen opsporen. Men vei- moedt evenwel, dat hij zich verdronken heeft. Aan een particulier schrijven uit Batavia, dd, 7 Febr. 1.1.ontvangen van »eene zeer geachte zijde, welke alle geloof ver dient", ontleent het Dagblad van Zuid-Hollanden 'sGravenhage nog het volgende »De Iriomphercnde generaal van Swicten keert met het groot ste gedeelte zijner troepen naar Java terug; de strijdkrachten te Banjermassin worden aanzienlijk versterkt, om den opstand aldaar voor goed Ie onderdrukken; elders in de buitenbezittin gen en op Java is alles volmaakt ruslig. Stoor u dus volstrekt niet aan valsche geruchtendie door kwaadwillige, het gou vernement vijandige personen, met slechte bedoelingen, wor den uitgestrooid." Markies de la Coussaye heeft aan de gemeente Eihgnen- lesbains eene som van 50,000 francs gelegateerd, waarvan de interessen bestemd zijnals jaarlijkschc huwlijksgift voor de dochter van een handwerksmandie zich door haar deugdzaam gedrag onderscheidt. «Ieder jaar", zoo luidt het testament, «moet zoodanig meisje met de eene hand eene bloemkrans op mijn graf nederleggen en met de andere haar huwelijksgift in ont vangst nemen. Men beweert ten stelligste, dat de paus op nieuw beeft aangedrongen op de ontruiming van den Kerkdijken Staal door de fransche troepenhij schijnt stellig te rekenen op de hulp van Napels en ook van Spanje, dat thans, door den gesloten vrede met. Marokko, een aantal manschappen beschikbaar krijgt. Uit St. Petersburg wordt van 21 dezer gemeld, dat de policie eene bende heeft ontdekt, die zich met het fabrikaat van valsche crediet-billettcn onledig hield. Een fransch lilho- graaph en 27 mcdepligtigen werden in hechtenis genomen. De zaak wordt zoo veel mogelijk geheim gehoudenten einde de depreciatie van het papieren geld door de vreesvalsch papier te ontvangen, niet nog te vermeerderen. In een hoofdartikel over Savoye, herinnert de Times aan de uitspraak van Macchiavelli«Een verstandig vorst kan en mag zijn woord niet houden, tenzij hij dit zonder nadeel van zich zei ven doen kan, of de omstandigheden, waaronder bij het gegeven beeft, nog bestaan". De Times past dit toe op Louis Napoleon. Volgens hier ontvangen brieven uit St. Pctersbnrg moet aldaar eene zamenzwering op grootc schaal tegen het leven van den keizer zijn aan het licht gekomen. Vele Boyaren zouden daarin zijn betrokkenwelke in de emancipatie der boeren hun ondergang en een afstand van hunne regten zien. Men zou op een jagt op den keizer hebben geschotenzonder

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2