ccnige dagen eens ter dege te gast dacht te gaan, maar menigeen zal er in de April-inaand niet minder gezond om zijn. De persoon die in de vorige weck eene vrouw te Leeu warden heeft getracht te vermoorden, is aldaar gevankelijk van Joure overgebragt. Hij had zich vrijwillig in handen der jus titie overgegeven. Onlangs heeft zich bij verschillende ingezetenen der ge meente Oldebroek een vreemd koopman vervoegd, die aan hen, op stalen of monsters, onderscheidene goederen ver beneden de waarde heeft verkocht. Daarna bragt hij een pak duffel en stuk laken te voorschijn, zeggende, dat hij toevallig die goe deren had medegenomen, bood ook deze te koop aan legen con tante betaling, en verkocht daarvan eene aanzienlijke hoeveel heid tot een prijs, die de waarde overtrof, doch die de koopers besteedden, onder anderen ook, omdat zij de andere goederen, die de koopinau nog moest leveren zoo goedkoop hadden. De levering van de op monsters verkochte goederen is echter niet gevolgd, en de koopman is nergens meer te vinden. Te St. Ilubert is Justine Marchal, vrouw van zekeren Nicolay, bevallen van 5 kinderen, vier jongens en een meisje. De jongens zijn gestorven het meisje leeft en de moeder is welvarende. Naar wij met zekerheid vernemen, zijn de leden dei- Tweede Kamer aangeschreven op Maandag 25 dezer te verga deren, tol hervatting der werkzaamheden. Jl. Zalurdag had Ie 'sïlage een dienstmeisje het ongeluk twee muntbiljetten, elk van ƒ50 te verliezen, hetgeen echter door twee jongentjes werd opgemerkt, die het meisje achterna liepen, om ze haar te rug te geven. Ken op die hoogte zich bevindend persoon was insgelijks getuige geweest van het ver liezen, en maakte zich door eene handigheid meester van de biljettenwaarmede hij ijlings zich in eene poort verschool. Ongelukkig voor hem was nog een ander persoon ooggetuige van die handigheid geweest, die den man achterna zette en hem noodzaakte de biljetten aan de arme dienstmeid terug te geven. Berigten uit den omtrek van Bergcijck meldendat in het jagtsaizoen door de belgische jagers de grenzen niet altijd ge ëerbiedigd worden, vooral niet langs den kant der aloude abdij van Postel. Die heeren jagen in vrij groot getal op het neder- landsche grondgebied, en dreigen de loezigters met den dood als deze het wagen, hen achterna te zetten. Wat vroeger ten gevolge van onvermogen werd toegelaten, kan niet langer ge doogd worden, en indien de marechaussees het schenden van jagtwet en grondgebied niet kunnen tegengaan, dan ware het wenschelijk, dat het gouvernement te dezen opzigte eenige strenge en voldoende maatregelen name. Uit Florence wordt gemeld, dat prins Carignan eene pro clamatie heeft gerigt aan de Toscaners. De koning, zeidc hij, begrijpt de grootheid zijner zending, om uw lol te verbinden met dat der andere volkendie hem tot den nationalen troon heb ben verheven. Ik zal aan het door den koning in mij gestelde vertrouwen beantwoorden, met het vaste besluit, om te trach ten u een geluk te doen verwerven, dat met uwe verdiensten gelijk staat. Uit Rome wordt van den Sisten Maart gemeld dat de paus in het den vorigen dag gehouden geheime consistorie slechts zeer weinig heeft gesproken en dat de kardinalen bevel hebben ontvangen, om voor alsnog daaromtrent het stipste ge heim in acht te nemen. Met zekerheid wordt gemeld, dat 1500 werklieden aan het kanaal van Suez werkzaam zijn. De keizer schijnt de vol- looijing der onderneming te willen bespoedigen, opdat betvol- bragte feit ondanks Engeland daar is, zonder dat dit laatste zich daartegen meer zou kunnen verzetten. Uit Moscou wordt de waarneming van het volgende na tuurverschijnsel gemeld: Voor eenige dagen, omstreeks 9| uur 's avondsbegon een ster ten zuidwesten van den Groolen Beer, plotseling tot den omvang der volle maan te wassen, waarbij zij de kleur van rood gloeijend ijzer aannam, zonder vonken te spatten en stralen uit te schieten. Dit phenomeen duurde on afgebroken ruim twee uren, namelijk tot 11 j ure voort, waar bij echter het licht nu eens schitterender dan flaauwer werd. Omstreeks middernacht begon het hemclligchaain langzamer hand uit te dooven en was weinige minuten na 12 ure volko men verdwenen, terwijl liet op zijne plaats eene zwarte vlek achterliet. De bondsraad van Zwitserland zal eene nieuwe nota rig- ten aan de mogendheden, waarin wordt aangedrongen op eene europeesche conferentie, ten einde de quaestie te onderzoeken of het bezit van den weg van den Simplon door Frankrijk ge vaarlijk is voor de belangen van Europa. In de verschillende tuighuizen en kruidmagazijnen van Frankrijk heerscht op dit oogenblik eene zekere bedrijvigheid, door de verzending van ammunitie naar de {[oostelijke grensves tingen. Men meent te weten, dat dit niets anders is dan eene demonstratie van de regering, of liever een wenk, dien zij aan Zwitserland wil geven, zoowel als aan de mogendheden, die den zwitserschen bondsraad in zijne zucht tot tegenstand aan moedigen. Door Oostenrijk is, als definitief antwoord op Zwitser- lands protest tegen de annexie der geneutraliseerde provinciën van Savoye bij Frankrijk, verklaard, dal Oostenrijk de gere serveerde houding, die het tot dusver heeft gevolgd, zal blij ven in acht nemendoch evenwel zijne goede diensten bij die der overige mogendheden wil voegen om zoo doende tol de vervulling van Zwilscrlands billijke wenschen te gerakenen dit te eerder, naardien ook door den heer de Thouvenel is beloofddat de aan Zwitserland toegezegde waarborgen zouden worden geëerdiedigd. De vrede is eindelijk tusschen Spanje en Marokko gc- teekend. De Spanjaarden waren op den hoogslcn top der Cor-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2