dilleras aangekomen en konden van daar de twee zeeën over zien. Niels kon verder de Spanjaarden belettenonder de muren van Tanger te geraken en waarschijnlijk zou dan de ondergang van het Marokkaansche rijk eene voltooide zaak zijn geweest. Volgens een vrij algemeen verspreid gerucht, heeft de keizer van Frankrijk een hevig zenuwtoeval gehadten gevolge waarvan hij omstreeks 20 minuten in eene bewustelooze toe stand heeft verkeerd. Ten einde alle verontrustende gevolg trekkingen te voorkomenheeft hij ondanks het ruwe weder de aangekondigde wapenschouwing te Longchamps gehouden. Het Court Journal meldt het volgende: »Men zegt, dat de keizer der franscben onlangs eene geheimzinnige op merking heeft gemaaktmet betrekking tot eene nieuwe wij ziging der fransche grenzen, waarbij ook gezinspeeld werd op het groothertogdom Luxemburg. De vorst op wien meer di rect werd gezinspeeld, was de koning van België, en het heeft den schijn, alsof er werkelijk iets in gelegen is, om de belang stelling der mogendhedenwelke hij het groothertogdom Luxem burg betrokken zijn, gaande te maken, daar baron Beutinck, de nederlandscke gezant hij ons hof, dezer dagen eene audiën tie van koningin Victoria heeft verzocht en aan H. M. een schrijven van den koning der Nederlanden heeft overhandigd. Van den inhoud van dien briei is niets bekend gewordenmaar men zegt, dat die van diplomatiek belang is". De bankbilleltcn van 200 zullen voorlaan in een nieu wen vorm worden uitgegeven welke grootendeels dezelfde zal zijn als die der nieuwe billellen van /"1000 en ƒ500. De eenige afwijkingen bestaan, op de voorzijde, in de som in letters en in de hoekcijfers welke beide gedeelten op elk der onderscheidene soorten van billellen verschillend gedrukt zijn, en op de achterzijde, in de kleur der gravure, die voor de biljetten van 200 geelachtig is. Eenigen tijd geleden trof men in onderscheidene te Wee- nen verschijnende dagbladen eene advertentie aan, waarin men «jonge, gezonde lieden" uitnoodigde, zich, lol het verkrijgen eencr «betrekking", aan zeker adres in eene der voorsteden te vervoegen. De «jonge, gezonde lieden", die zich aan be doeld adres vervoegdenbespeurden rasdat de advertentie van den paus afkomstig, en dat de «betrekking" die van vrij williger in het pauselijk leger was. Naar het schijnt, moet deze nieuwe methode van werven uitgevonden zijn, nadat de oostenrijkschc regering besloten had, geen deel aan de wervin gen te nemen. In Strorohaind op het eiland Skye, nabij de westkust van Schotland, bestaat een verbeterhuis van een zeer eigen aardig karakter, voor dronkaards ul. ingerigt, die men daar heen kan zenden, om er eene kuur te doen. De daar ver pleegden zijn geheel vrij, kunnen zich vermaken of arbeiden naar goedvinden; aileen worden zij builende gelegenheid ge steld, van sterken drank te drinken. Iemand die de plaats bezocht heeft, beschrijft de bewoners er van als gezonde, sterke menschen, vol levenslust, die zoo zeer van het nul der kuur, die zij ondergaan, overtuigd zijn, dat zij zich daar aan niet trachten te onttrekken, voor zij stellig zeker zijn van hunne volkomene genezing. Zulk eene inrigling is inderdaad heilzaam; zij vinde, waar het zijn kan, navolging. Om dronkaards zoo mogelijk te verbeteren, of hen althans onscha delijk te maken voor hunne betrekkingen en voor de maatschap pij, is niets anders noodigdan ben tijdelijk af te zondereu. onder controle der wet. De officiële tekst van het tractaat tusschen Frankrijk en Sardinië, dat in den Moniteur is opgenomenschijnt eenebe vestiging te zijn van het gerucht, dat er spoedig een congres of eene conferentie zal bijeenkomen. Er wordt namelijk in dit tractaat gezegd, dat Frankrijk en Sardinië zich verpliglen, om zich met de mogendheden, die de Weener traclaten hebben on derteekend, te verstaan ten opziglc van de waarborgen der ncu traliteit van Savoye. Evenwel zegt men van een anderen kant, dat het zeer mogelijk is dat die mogendheden evenmin aangaan de dit punt zullen worden geraadpleegd als zij het gedaan zijn, ten opzigle van de inlijving van Savoye en Nizza, daar de fransche regering er op aandringt van regtslreeks met Zwitser land, aangaande Chablais en Faucigny, te onderhandelen. De keizer van Frankrijk draagt, naar men zegt, onder zijne kleeding een maliënkolder welke zoo uitmuntend bewerkt en zoo fijn is, dat geen weefsel dit harnas kan evenaren evenwel is het bestand tegen kogel en dolk. Zij, die zich verwonderen, dat de keizer bewaard bleef voor eiken aanslag, kennen waarschijnlijk deze bescherming niet. De keizer ont kwam driemaal den dood, omdat hij nimmer dit voorbehoed middel aflegt. Piauori's kogel, nagenoeg op de borst afge vuurd, stuitte af op hel stalen weefsel Ier hoogte van de linker borst. Kort voordal de prefect van policie den repu- blikeinschen aanslag deed mislukken, waarvan het doel was om Napoleon III in de lucht te doen springen, nam een demo craat, die zich minder beijverde dan de overigen, om te ont- vluglen, een oogenblik waar, om den keizer een dolksteek toe te brengen, maar het staal stuitte op bet harnas af. Ter derden male werden op den avond, toen Orsiui zijne grana ten wierp, drie splinters dezer projeelilen in de kleederen Z. M. gevonden, welke den kolder niet hadden kunnen do dringen. SCHEEPSTIJDINGEN. BINNENGEKOMEN: NIEUWEDIEP 1 April. Abe'.ina, Pijle, Alicante. Margeretha, S: voet, Londen. 2 April. Nicolaas AVitsen, Arenspoot, voor wijlen St. Batavia, vertr. 27 Nov. Aurora, Beaver (st.), beiden n. Londen Naidd, Barrington, Sunderland. 3 April. Meglee, Brown, Newc. van Brakel, de Roever, Altena. Mentor, Duinker, Batavia. UITGEZEILD NIEUWEDIEP, 1 April. Niets. 2 April. Patras, (st.), Londen. Stad Goor, Veldhuis, Dundee. Gesina Pinksterboer, Leith.Maria Be.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 3