meen bekende zaak, dat de soldaat van het weinige wat hij i bezit, gaarne iels afzondert om zijne behoeftige medcmenschen le gonioet te komendezer dagen hadden wij op nieuw het be wijs. Een oud soldaat, die de veidtogten van het 'lstc keizerrijk reeds medemaakte, en die ook deelnam aan den tiendaagschen veldtogt, van welke beide hij de bewijzen op de borst draagt, had zich aangemeld om eene kleine tegemoetkoming tot voortzetting zijner reis. Bij bet uitbetalen van liet tractement aan de onder-officieren en manschappen van het 4de reg. inf. aldaar, werd eene schaal geplaatst waarin een ieder geheel uit vrijen wil iets kon leggen, hetgeen tot het resultaat leidde, dat dit bij de verschillende coinpaguiën opgebragt eene som van fU ,aSj-, hetgeen aanzienlijk mag worden genoemd, indien men bet weinige, dat de soldaat zelf in handen krijgt, in aan merking neemt.Voor de officieren is tot dat einde eene lijst ter teekening ncdergelegd. Den 16den dezer vertrekt de O. I. landpost over Sou- thamplon. De heer Roussel, bijgenaamd ijzeren arm, heeft hier twee voorstellingen gegeven, waarbij hij eene spierkracht ont wikkeld heeft, die zijne toeschouwers algemeen verbaasd deed staan. Bij elke voorstelling heeft hij eene oefening met een stuk geschut van G00 ponden uitgevoerd, die alle denkbeeld te boven gaat; men moet zoo iets zien om het te kunnen gelooven. Op vcreerend verzoek zal de heer R. Zondag avond nog eene laat ste voorstelling geven. Wij durven onzen lezers daarom ge rust aanraden die voorstelling toch niet te verzuimen, want zoo iets is zeer zeldzaam. Het besluit van de koningin van Spanje, waarbij gene. raai Orlega van zijn rang bij het leger wordt beroofd, luidt aldus: «Tengevolge van de ongehoorde kwade trouw van den generaal Jaimc Ortega, kapitein-generaal der balearische eilanden, die op een voor het land gewigtigcn oogenblik, en toen een groot gedeelte des legers zijne zending in Afrika zoo roemrijk ver vulde, van die omstandigheid heeft gebruik gemaakt, om den oproerskreet tegen mij en de grondwet van den staat te doen hooren, en de legermagt, waarover hij het bevel voerde, na die te hebben misleid, naar het schiereiland heeft opgevoerd, den gewigtigcn post verlatende, die hem was opgedragen beveel ik dat bij zal worden beroofd van alle eerebctrekkingen en de- coratën en geschrapt van de lijst der officieren, alles met voor behoud van het vonnis, dat door den krijgraad op hem zal worden toegepast". Dezer dagen stond te Eastham bij Liverpooleen aanzien lijk getal personen op een steiger de komst van eene boot af te wachten. De aandrang tegen het touw dat tot leuning dien de, was zoo groot, dat het los liet en meer dan 100 personen in het water of liever in het slib want het getij was zeer jaag uedervielen. De noodkreten der ongelukkigen waren hartverscheurend. Er werd licht aangebragt en de slagloffers werden met den meesten spoed uit het water gehaald. Twee jonge vrouwen stierven bijna onmiddelijk; zij waren vree- selijk verminkt, daar zij letterlijk vertrapt waren geworden. Meer dan 50 hebben verwonding of kneuzing bekomen, terwijl som migen de leden gebroken hebben. Onderscheidene personen verkeeren in gevaarvollen toestand. BURGERLIJKE STAND. Van 7 14 April 1860. GEHUWD: C. C. Steilberg en T. Riemvers. F. van Tetterode en J. M Yeen. C Modder cn TIJsenga. BEVALLEN; G C. Kikkert geb. Otten Z. G. M. H. Brocx geb. Padtberg D. J. Spijkman D. A. Troost geb. Zunderdorp D. A. Zander geb. van der Oord D. S. Edelonbosch geb. de Jong D. G. de Graaf geb Friskus Z. E. J. de Krij geb. Otto Z. OVERLEDEN J. Buijs 2 j. J. Nierendorp 66 j. R. Vroom 46 j. B. J. Timmer 23 j. A. Edelenbosch 2 d. M. Smit 8 j. SCHEEPSTIJDINGEN. BINNENGEKOMEN: NIEUWEDIEP, 11 April. Phoebus, de Roever, Batavia, vertr. 1 Nov. Industrie, ICnudsen, Dclphin, Sinnckoff, Nor, Sörensen, Ene, Taarvig, allen Fredrikstad. Herman Wedel, Backer, Holmstrand. Cassandra, Fleming, Sunderl. Ornen, Hansen, Frederikstad. 12 April. Lion (st.J, Ranger (st.), beiden Londen. Albatros (st.), Minister Thorbecke (st.) beiden Huil. UITGEZEILD NIEUWEDIEP, 11 April. Celeritas, Wagner, Singapore. Beaver (stPatras (stbeiden Londen. GBME1TS-DH 3E2K.I©TEÏ>T. Te San Francisco is door een zwaren brand groote verwoes ting aangerigt. Aan de bank te Homburg heeft eert Span jaard 500,000 fr. van een Engelschman gewonnen. De minister van finantiën heeft van een vaderlandslicvenden gever 9 certifi caten 4 pet. nat. schuld, ieder groot f'1000, ontvangen. Op de konninginnegracht te 's Hage is eene dame in hel water gesprongenspoedig aangebragte hulp kon haar niet meer red den. Volgens de laatste beriglen uit Indië was Java rustig, Boni bedwongen en Banjermassing iu afwachting van een stren ge tuchtiging. De afgescheidene gemeente «onder 't kruis" te 's Hage heeft haren leeraar een pracht-exemplaar van het beste hoek aangeboden. De hertog van Brabant is te Con- stantinopel aangekomen en door den sultan verwelkomd. AD7S3.7S1TTZS1T. Ondertrouwd A. S EN DERMAN en E. C. STEILBERG. Eenige kennisgeving. Helder 12 April 18G0.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2