thans acht men het nooilig, dat tot vergoeding van dat gemis, betere verkenningsmerken bakens en tonnen worden daarge- steld. 127 schippers hebben zich daartoe bij adres aan den koning gerigt. Voor eenige dagen is aan het wisselkantoor van den lieer M. te 's Hage eene opligting gepleegd, die wij der ver melding waardig achten. Een Militair, naar men vermoedt een korporaal, kwam aan het kantoor van den heer M.met verzoek, 0111 een bankbiljet van §00 francs te wisselen. De heer M.die juist veel menschen in zijn kantoor had en druk bezig was, slaat slechts even het oog op het hem aangeboden biljet en geeft den militair 252 in betaling. Toen hij ech ter naderhand het biljet weer in handen nam; zag hij met schrik en verbazing, dat men hem deerlijk had bedrogen. Het stukje papier, dat de drukletter, het soort en de groote van het papier, enz., in één woord, den uitweudigen vorm van een bankbiljet had, was vaisch. Er stond niet op §00 fr. maar §00 farces. Verder stond er op: le contrefaceur de ce billet sera condamnè pour entrer vingt fois au spec- tacle fhij, die dit biljet namaakt, zal worden veroordeeld, twintig keer uaar den schouwburg te gaan); terwijl er einde lijk opstondce billet de banque est valable pour entrer au spectacle sauf qu'on paie (met dit bankbiljet heeft men toegang tot den schouwburg mits men betale). In de rondte ziet men dansende poppetjes, enz., een bal masqué voorstel lende. Het geheel is van dien aard, dal iemand, die druk bezig en daarenboven zwak van gezigt is, zich daardoor ligt laat foppen. «Het is zeker in het belang der geldwisselaars, om voor taan zoo naauwkeurig mogelijk het hun aangeboden papier te bezien, opdat zij niet, even als de heer M. de dupe worden. Er is reeds iemand gearresteerd, doch men weet niet, of dat wel de schuldige is." Men verneemt dat de zwarte Kakatoe, waarvan een exem plaar aan de Diergaarde te Rotterdam is ten geschenke gezonden, eene vogelsoort is, van welke, volgens Le Vaillant, nimmer een exemplaar levend in Europa is aangebragt. Het dier heeft, gedurende den overlogt niets genuttigd dan Canarie-pilten, (noten), en weigert alle ander voedsel. Daar men nog slechts een honderdtal zoodanige pitten of noten voorhanden heelt, zou het aan hel bestuur der diergaarde zeker aangenaam zijn, wanneer zich iemand voordeed, die zoodanige pitten wist te bezorgen. Het zou ongetwijfeld zeer te bejammeren zijn, in dien zoodanige zeldzame vogel, door gebrek aan voedsel, spoedig uit de Diergaarde zou verdwijnen. Op Japan schijnt de staat van zaken niet te verbeteren tot groote ongerustheid van de zich daar bevindende vreemde lingen. Den 26sten Februarij werden twee Ncderlandsche ge zagvoerders, kapt. W. de Vos, van de Chrisliaan Louis, en kapt. J. N. Dekker, van de Henrielle Louise, in Yokohama vermoord. Beiden waren achtenswaardige, rustige mauuen, die zonder iemand overlast aan le doendoor de straten wandel dentoen zij door eenige Japannezen met blanke wapenen wer den aangevallen. Kapt. de Vos viel onmiddelijk; kapt. Dekker werd nog een eind weegs vervolgd eer incn hem doodelijk trof. Men kan geene aanleiding tot deze handelwijze bedenken. Wel- ligt hadden de ongelukkige gezagvoerders onwelend de ligt ge raakte Japannezen beleedigd; welligt ook hebben zij voor de handelingen van andere vreemdelingen geboet. Uit een particulier schrijven van Nagasaki deelt men het volgende ook omtrent den moord der beide koopvaardij-kapi- leins aan de U. Ct. mede: «Heden den 2den Maart brengt de mailboot ons liet berigt van Kanagawadat. de heide kapiteins der schepen Chrisliaan Louis en Hendrika Louise, Dekker en de Vos, op de jam- merlijkste wijze zijn om het leven gebragt. Men verhaalt, doch daarvoor durf ik niet in de bijzonderheden in staan, dat beiden uit het logement kwamen om naar boord te gaan, en hunne brieven dachten af te maken die zij den volgenden mor gen met de mailboot dachten te verzendentoen een van bei den zeide, dat hij nog even een potje Soija moest gaan koo- pen in eene straat daar vlak bij. Zij werden toen overvallen en gedood. Eene hand en een hoed zijn op een 1 OOtal pas sen verder gevonden. Zoodra dit feit ter oore van den gou verneur van Jeddo was gekomen, liet hij dadelijk de poorten sluiten, om de moordenaars magtig te worden; doch het was reeds twee uur later. Voor de moorden, op personen van andere natiën begaanis voor de achtergebleven betrekkingen steeds schadevergoeding gevraagd, en dit zal ook hier het ge val wel wezen. Het ergste is, dat een der prinsen van Mito gaarne keizer wil worden, en om daartoe te eerder te kunnen gerakenden keizer in moeijelijkheden wil brengen met de Europeschc mogendhedendaarom zijn deze moorden politieke moorden. «De Groningen ligt hier, waarvan de kommandant met den èfat-major een bezoek bij den gouverneur heeft gebragt. Zij zijn daar met de gewone plegtigheden ontvangen, hebben er gespijst en gerookten als gewoonlijkwerd aan ieder de verlakte rookloestelenz. na het gebruik, aan het schip be zorgd. De gouverneur was aan de eene tafelonze officieren waren aan eene andere tafel daarnaast gezetentusschen in zat de Japansche tolk. Opmerkelijk was het, dat de gouver neur zich zeer informeerde naar al wat de toebereidselen der Engelschen voor den oorlog tegen China betrof, terwijl een der Japanners al hetgeen daaromtrent verhaald werd, opschreef. Niettegenstaande dat beleefd bezoek, dat de gouverneur be loofde te retourneren, is de Groningen toch op zijne hoede, en ligt dat stoomschip, naar men zegt, steeds met geladen batterij. Wegens den moord van de beide Holl. kapiteins, dacht mendat de Groningen weldra naar Kauawada zou vertrekken". Volgens een der bladen van Hong-Kong was eene Nederland-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2