wordt beschouwd, zonder dat de concessionaris eenig rcgt heeft op schadevergoeding. Te Meppel heeft voor een paar dagen eenc gelukkige genezing plaats gehad door een zeer eenvoudig middel, waar van onlangs de dagbladen ook twee gevallen hebben medege deeld. Eene nog vrij jeugdige gehuwde vrouw had sedert 8 maanden hare slem verloren en kou geen geluid geven. Men ried haar daarom het rooken cener sigaar aan, waarloc zij vervolgens overging, en na deze ten einde toe gerookt te heb ben, was zij wel eenigzins misselijk, maar zij had hare slem weer bekomen, en spreekt sedert op nieuw duidelijk en ver staanbaar. In bet dorp Szucsag, nabij Klausenburg, hebben dezer dagen ecnige ongeregeldheden plaats gehad. Eenigc boeren hadden zich namelijk verzet tegen de ambtenaren, die met de nieuwe Iandindeeling waren belast, en werden dan ook de bel hamels door een detachement soldalen in hechtenis genomen. Daarop luidden de vrienden der gevangenen de stormklok zoodat het volk bijeenliep en hunne vrijlating cischic. De commanderende luitenant liet, na driemaal herhaalde waar schuwing, eerst in de lucht en, toen de boeren daarmede den spot dreven, onder het volk schieten, waardoor een persoon gedood en eenige anderen min of meer ernstig gewond wer den. Evenwel gingen de boeren, ofschoon zij ongewapend waren, niet uiteen, dan nadat zij door de cavallerie herhaal delijk waren aangevallen. Men meldt het overlijden van den Engelschcn vice-admi- raal A. R. Sharpe. Hij was een van hen, die in 1799 aan de expeditie naar den Helder hadden deelgenomen. Er wordt vrij algemeen verhaald, dal de keizer van Oos tenrijk naar Parijs zal komen, en men voegt er reeds bij, dal zijn verblijf 24 dagen zal duren. Volgens de Triester Zeitung moet wijlen baron von Bruck, reeds vóór vijf jaren, tijdens zijne verheffing tot minis ter van financiën, een voorgevoel van zijn noodlottig einde hebben gehad. Hij moet namlijk destijds legen onderscheidene perso nen, die hem met deze verheffing kwamen gelukwcnschcn, gezegd hebben: »Ik klim hoog; God geve, dat ik niet diep vallei" Tc Noltingham, waar de grootste kanlfabriekcn van En geland gevestigd zijngaat het zoo slecht met de zaken dat de arbeiders aldaar besloten hebben, de koningin te verzoeken, door haar voorbeeld de Nottinghamsche kanten weer in de mode te brengen. Dit was ter naauwernood ter kennis van de koningin gekomenof zij deed voor zich en hare hofdames verschillende bestellingen. Uit Cetle wordt het volgende gemeld: »Een zeer weinig bekend feit, dat de arrestatie van graaf Montemolin is vooraf gegaan, is, dat den 16den April jl. eene der Franschc sloom- boolenwelke dienst doen lusschen Oran en Cclteop de kust van Spanje bij Valence het anker liet vallen. In den loop van den dag kwam een heer van ongeveer 55 jaar aan boord en verzocht den machinist te mogen spreken. Hij ging met dezen naar de voorkajuit, en gaf hem 100 francs, met verzoek die aan den machinist van eenc andere stoomboot Ie willen ge ven. Daarop vroeg hij of iemand hem kon hooren en toen de machinist antwoordde, dat de kapitein in de nabijheid was, schreef hij de volgende woorden: »Ik ben een der drie perso nen, die in de zaak van generaal Ortega zijn gemoeid; het ecnige wal ik u moet verzwijgen is mijn naam. Ik ben de graal deRed mij; verberg mij aan boord; twee kolonels, die mijne vrienden waren, zijn gefusilleerd. Valcn- cia is in groolc beweging en men zoekt mij. Wanneer gij mij verstoot, dan zal ik binnen tien minuten gevangen genomen en gedood worden. Wanneer gij mij redt, is uwe toekomst verzekerd. Te Marseille zal ik mijne beloften vervullen; lot waarborg geef ik u al het geld dat ik bezit". De machinist, bevreesd voor eene zoo groolc verantwoordelijk heid, gaf hem ten antwoord, dat hij zich tot den kapitein moest vervoegen. Na veel smeckcu en herhaalde weigering, verzocht de vreemdeling den machinist hel geheim te bewaren, totdat de boot Spanje zou hebben verlaten en ging toen weder aan wal. Te Napels is een aantal vreemdelingen aangekomen, om het schouwspel eener uitbarsting van den Vesuvius te genieten, welke sedert drie weken duurt. Er is eene nieuwe krater ont staan in de rigling van hel stadje Torrc-Grecodal zoo menig maal door den lavastroom is verwoest. De stroom heeft thaus eene breedte van 55 meters en bedekt reeds eene lengte van 200 meters. Hel aanleggen van een ondcrzecschen weg van Frankrijk naar Engeland is weder ter sprake gebragt. Het eerste plan tol die grootsche onderneming, door den Ingenieur Multhicu ontworpen, dagteckent van het jaar 1802; in 1855 werden door Thomé de Tamond in dit plan, hetwelk reeds bij herha ling was gewijzigd, vele verbeteringen aangebragt. Daarop is thans weder de aandacht gevestigd; het is door eene com missie, uit de meest wetenschappelijke mannen zamcngesteld onderzocht, die daaromtrent een gunstig rapport heeft uilge- bragt. Dit ontwerp berust op den aanleg van een cylindri- schen tunnel, ter breedte van 9 en Ier hoogte van 7 Ned. ellendoor welken een spoorweg looptde lijn van het traject is gelrokken van Kaap Grisncz lot de landpunt van Eastawarc, lusschen Dover en Folkcslonc. Hel totaal der kosten van aan leg wordt berekend op 170 millioen. Tengevolge eener weddingschap van 15 fr., is een jon geling verleden Zondag, van de Almabrug in de Seine gespron gen. Gedurende omtrent een kwartier uurs heeft hij rustig in de rivier gezwommen; toen hij aan den kant kwam, werd hij door de policic in hechtenis genomen. Een punt, dal reeds meer dan eens vermeld is, name lijk het eenvormig geld geheel Europa door, wordt andermaal

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2