Men schrijft uit Leeuwarden, 15 Jnnij. Gisteren avond omstreeks tusschen 10 en 10^ ure is op den slroozolder van de caserne Prins Frederikeen zoo hevigen brand uitgebarsten, dat het gansche gebouw, met schier al de daar aanwezige goe deren, een prooi der vlammen is geworden. In weêrwil er spoedig de brandbluschmiddelen waren aangebragt, was het reeds bij den aanvang te vermoeden, dat er aan geen blusschen te denken viel. Het mag dan ook als een wonder worden beschouwd, dat de ongeveer ten getale van 900 in de caserne aanwezige militairen, waaronder velen met vrouw en kinderenzich een weg konden banenom uit hel brandend gebouw te komen. Behalve dat een brandmeester, de timmerman van der llorst, een braaf huisvader, eene weduwe met 5 kinderen achterlatendedie met anderen op het dak de spuit voerde, van die ontzettende hoogte naar beneden stortteen dadelijk daarna den geest gaf, wil men nog welendat er eenige militairen vermist worden, terwijl er ook enkelen, die tot de brandweer behoorden, door de eene of andere oorzaak in min of meer gevaarlijken toestand moeten verkeeren. Voor als nog echter is hieromtrent met zekerheid niets te zeggen, daar de uit de caserne gevlugte militairen den gan- schen nacht door de stad verspreid waren. Er zijn echter reeds eenige gebouwen aangewezen, waarin het garnizoen zal kunnen worden gehuisvest. De verslagenheid bij deze ontzettende ramp was algemeen en niettemin is de rust geen oogenblik gestoord geworden. Vreeselijk is het schouwspel, dat het gebouw, dat thans slechts uit enkele muren bestaat, oplevert. Hoezeer nu bepaaldelijk de schade niet kan worden geschat, mag men aannemendat voor meer dan een half millioeu gul den door het vuur is verleerd. Treurig is gewis het lot der gehuwde militairendie meest al hunne have en goed hebben verlorenen het is te wenscheu, dat spoedige hulp voor deze ongelukkigcn zal opdagen. - De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dal de herstemming ter benoeming van een lid voor de Tweede Kamer der Slatcu-Generaal, welke in het hoofd-kiesdistrict Alk maar moet plaats bebbeu, zal geschieden op Diugsdag den 26slen Junij aanstaande. Naar wij vernemen, is door een jong mechanicus te Utrecht, den heer Rennes op de Maria plaats, een toestel uitge dacht en vervaardigd, die voor hel bedrijf der broodbakkers van veel belang is te achten. Het is bekend, dat men reeds sedert lang het kneden van het deeg met de handen door eene machinale bewerking heeft trachten te vervangen. Alle daarvoor uitgedachte toestellen voldoen slechts onvolkomen aan dit doelen de meesten zijn als onbruikbaar ter zijde gesteld. De heer Rennes was, als de zoon van een bakker te dier stede, in de beste gelegenheid om de vercischlen van zoodanigeu toestel te kennen. Na eenige proefnemingen is het hem gelukt, om een toestel te vervaar digen, die zich zeer gunstig van de andere onderscheidt, door doelmatigheid en eenvoudigheid in de zamenstelling en behan deling. De toestel is bij herhaling gebruikt in tegenwoordig heid van de heeren Dr. Krecke, lecraar der natuur- en werk tuigkunde bij de industrie school, en Dr. Grothc, directeur der technische school, die beiden aan de inrigling en werking van den toestel hun onvcrdeclden bijval schonken en zich overtuigd houden, dat deze machine beter aan het doel beantwoordt dan alle tot dusverre bekend gewordene. Wij vernemen, dat de uitvinder het voornemen heeft, om later meerdere zoodanige toestellen te vervaardigen en voor belanghebbenden verkrijgbaar te stellen. Op den 16deu dezer is de telegraaphkabcl, bestemd otn de kusten van Friesland en Noord-Holland te verbinden, aan vangende op de hoogte van Stavoren, dooi de Zuiderzee, gelegd. Aanvankelijk werd deze arbeid, met zeer goed weder, geheel naar wensch voortgezet, toen de expeditie, voor de Noord-Hol- landsche kust gekomendoor slecht weder beloopen werd. Drie der kleine vaartuigenvoor het aan den wal brengen van den kabel bestemd, werden op het stand geworpen, waarbij een der vaartuigen schade bekwam. Op den 17dcn dezer zijn de gestrande vaartuigen, door den stoomsleper biunen de haven van Eukhuizen gebragt. De over schietende kabelter lengte van ongeveer 2500 el, is geborgen. Vermoedelijk bevind zich de in zee gezonken kabel in de beste orde. Bij goed weder zal die worden opgehaaldom verder door de bekleeding van den zeedijk benoorden Enkhuizen gebragt en met de lelegraaphlijn verbonden te worden. De policie te Abbenbroek doet in die omstreken ijverige nasporingen, ten einde den persoon meester te worden die dezer dagen bij Spijkenisse een man op klaren dag heeft aange rand. Deze persoon schijnt geweten Ie hebben, dat zich iemand, ruim van geld voorzienop het pad bevond. Men ver zekert, dat de aangerande ruim ƒ200 bij zich had. De brutale bedrijver moet zeer armoedig gekleed geweest zijn, en sloffen in plaats van schoenen hebben aan gehad. Op het geschreeuw en het daarop toesnellen van werklieden heeft hij de vlugt genomen, en is lot nog toe niet terug gevonden. Eene correspondentie uit Jassy, van 4 dezermaakt mel ding van een dueldat dezer dagen tusschen twee ledeu der Moldavische nationale vergadering, de heeren Coutchomeano en Alcxander Stourdza, heeft plaats gehad, ten gevolge van een hevigen twist, waarbij zelfs klappen waren uitgedeeld. De heer Stourdza drong aan op een duel op leven en dood. Hij schoot het eerst, doch miste zijne tegenpartij. Deze laatste schoot daarop zijn pistool in de lucht af, deed verontschuldigingen en verlangde dat alles zou vergelen zijn. De heer Stourdza wilde I daarin niet toestemmen, doch daar de getuigen van den heer Coutchomeano waren vertrokken, kon het duel geen voortgang hebbeu. Later eindelijk werd door een raad van eer verklaard, dat aan de cischen der eer was voldaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2