Eergisteren morgen zijn van hier vertrokken Zr. Ms. inslrueliebrik U r a n i aaan boord hebbende de adelborsten van het ode studiejaar, en de instructicschuoner Ter na te, aan boord hebbende een aantal bootsniansleerliugeu, beiden bestemd naar de Zuiderzee, voor het hervatten van den oefe- ningstogt. De heer Cornelis Zunderdorp is erkend als consulair agent van Rusland voor het eiland Terschelling. Gepasseerden Vrijdag, laat in den namiddag, woedde te Eist en omstreken een geweldig onweder, hetwelk op sommige plaatsen met hevigeu hagelslag was gepaardzoodat onder de dorpen Slijk Ewijk en Ooslerhold het nog aanwezige weinige kersengewas geheel, en de te veld staande tabak gedeeltelijk werd verhageld. In een huis te Slijk-Ewijk bevond zich toevallig een meisje onder den schoorsteenen werd plotseling door den bliksem getroffen, ten gevolge waarvan zij bedwelmd ter aarde stortte; nadat zij ruim een uur in bewusteloosheid had doorgebragt, mogt bel den huisgenoolen gelukken, haar ongedeerd lot haar zelve te brengenzooJal dit ongeluk gelukkig met den schrik afliep. Uil Neuzen wordt berigt, dat in den nacht van Woens dag op Donderdag 11.door drie opzieners der jagt uit Clinge, eenige Belgen op vischslrooping betrapt werden. De Belgen, de opzieners ontwarende, togen ijlings op de vlugl, doch een der vluglelingen werd achterhaald, terwijl een ander een geweer schot in den rug bekwam ,aau de gevolgen waarvan hij is overleden. De justitie doet, bijgestaan door tweegencesheeren, onderzoek. Naar men meldt, is het antwoord der regering op het voorloopig verslag der Tweede Kamer van de Slaten-Generaal over het wets-onlwerp op de spoorwegen, in gereedheid, cn zou in het wets-ontvverp opgenomen zijn, de in het vroegere plan begrepen Drenlsche lijn. Voorts zullen bij de wet worden bepaald, de verschillende punten, waar de werkzaamheden ge lijktijdig zullen worden aangevangen. Men schrijft van het Iloogeland, dat de aardappelziekte zich aldaar, vooral te Uithuizen en omstreken, al sinds ceni- gen lijd weder heeft vertoont cn niet alleen in hel loof, maar ook reeds in de knol. Houden we zulk een natten zomerals tot nog toe het geval is, dan zal denkelijk deze vrucht niet te best gelukken. Men schrijft uit Breda, 1 Julij. De uilslag van het exa men voor de adsp. cadets is thans bekend; 156 jongelingen hadden zich aangemeld; hiervan werden 55 door de genees kundige commissie afgekeurd en 81 bekwaam genoeg bevonden, om als cadet geplaatst te worden. Er zijn weder eenige vaca tures onbezet gebleven, omdat bij de overige adsp. geene be kwaamheden genoeg gevonden werden. Te Luljcbroek, digt onder Enkhuizen, heeft zich dezer dagen een landman, die eerst drie jaren met zijne vrouw ge huwd is, cn één kind bij baar heeft, gedurende eenig ongenoe gen, dat hij met zijne vrouw bad, wegens gelden herkomstig van eenc ontvangene kleine erfenis, die zij voor korten tijd ontvangen hadden, aan zijne echtgenoot vergrepen en haar met een mes onderscheidene wonden in de zijde en aan het onder lijf loegebragtvan welke de daarbij gehaalde geneeskundige cene wond voor doodelijk verklaarde, ofschoon men van den dood dier vronw nog niets heeft vernomen. De justitie, die er spoedig bijgehaald werd, deed den schul dige naar Hoorn transporteren, doch tot nu toe is hij, zoo als men hoort, nog niet lot de bekentenis gekomen; maar houdt zich daarentegen als waanzinnig. Berigten van Rome van 50 Junij melden, dat de paus door generaal Goyon is uitgenoodigdom Maandag 2 Julij de vestingwerken van Civita-Vecchia in oogenschouw te nemen, waar hij zoowel door de gemeente als door de Fransche bezet ting feestelijk zou worden ontvangen. - Sedert de Napolitaan- sche onlusten is de gisting te Rome vermeerderd. Uit Lyon wordt gemeld, dat Mw. Desmorières, aldaar eensklaps was verdwenen. Eenige jaren geleden had zij het tooneel verlaten, doch had zich voor dit jaar weder geënga geerd. Laastledcn Zondag zou zij dehuleercnop het tooneel komende, bemerkte zij, dat haar geheugen haar had begeven; zij verliet het tooneel en men heeft haar nog niet teruggezien. Een Siciliaansch dagblad deelt een brief mede van den kapitein der genie, Dcbenebidelsdie te Messina in garnizoen, was en bij de troepen van Garibaldi heeft dienst genomen. Deze brief luidt aldus: Ik beu geen deserteur; een deserteur is de Ilaliaansche soldaat, die naar een vreemd leger over loopt en niet hij, die, een afkeer hebbende van broedermoord, zijne dienst wijdt aan de nationale zaak, en lid wordt van de Ilaliaansche familie, waarvan Victor Eininauuel het hoofd is." Naar men zich zal herinneren, heeft de regering der Vereenigde Staten in 1855 eene oproeping gedaan aan de ver schillende zeevarende natiën, om zich te vereenigen lot het vaststellen van een uniform stelsel van meteorologische waar nemingen, ten einde de scheepvaart te vereenvoudigen. De luitenant ter zee Maury, directeur van het observatorium te Washington, was de bevorderaar van dit stelsel, en er had te Brussel eene conferentie plaats, waaraan voor Nederland deel nam de luitenant ter zee der 1sle klasse Jansen. Thans heeft de heer Maury op nieuw een beroep op de verschillende zee varende natiën gedaan. Ditmaal stelt hij voor, dat iedere natie afgevaardigden zal zendenten einde met gemeen overleg vast te stellen een algemeen stelsel van meteorologische na sporingen, niet alleen ter zee, maar ook te land, eu dat de verkregen resultaten zullen worden openbaar gemaakt. Garibaldi heeft het volgende besluit uitgevaardigd«Over wegende, dat de Jezuïten en redemptoristen gedurende het betreurenswaardige tijdperk der Bourbonsche overhecrsching de grootste voorstanders van het despotisme warenwordt besloten, dat deze corporaliën van het eiland zijn verdreven; hunne goederen zullen aan de staatsdomeinen vervallen".

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2