zal worden voorzien. Het zal daar heen gevoerd worden door eene leiding van 800 el lengte, ten koste van het rijk aan te leggen. Om aan de toenemende vraag naar water te kunnen voldoen, heeft men in het laatst van het afgeloopen jaar een nieuw bassin gegraven, tweemaal zoo groot als het bestaande". De veestapel bedroeg: Paarden (ruinen, merriën en veulens) 469 stuks. Runderen (stieren, ossen, koeijen en kalveren) 1301 Ander vee (schapen, varkens, ezels, bokken en geiten) 27 te zamen 1597 stuks. Het regtstreeks naar Engeland uitgevoerde vee, waarin deze gemeente zelfs nog boven Amsterdam staat, bedroeg: Stieren, ossen en koeijen 989 stuks. Kalveren en hokkelingen 442 Schapen en lammeren 22407 Varkens 16 te zamen 23854 stuks. In 1859 zijn alhier ingeklaard Ladingen steenkolen 190; hout 66; zoutl; Rogge 1; Tarwe 1; Ballast 10; te zamen 269, of 56 meer dan in 1858 terwijl 67 schepen meer zijn uitgeklaard dan in 1S58. Deze cijfers", zegt het verslag op bladz. 560 «strekken ten bewijze van de belangrijkheid der gemeente als laad- en losplaats, waartoe zij werd aangewezen bij Kon besluit van 3 October 1851, Staatsblad No. 136". Door de stoomslcepdienst werden uit de haven naar zee gesleept 356 en uit zee naar de haven 294 schepen te zamen 650 zijnde 27 minder dan in 1858. Eindelijk zegt het verslag op bladz. 583 «Dat de cijfers betreffende de vaart op Zweden en Noorwegen zooveel lager zijn dan vroeger, is vooral daaraan toe te schrijven, dat de handel in Noordsch hout zich grootendcels naar den Helder verplaatst. Even zoo is de verplaatsing van den steenkolen-handel naar den Helder een der voornaamste oorzaken van de daling der cijfers betreffende de vaart op Groot-Brittannie, en daardoor tevens van die betreffende het verkeer met de gehee'.e bovengenoemde groep van landenwaartoe Groot-Brittannie gerekend wordt." Naar wij vernemeu heeft Z. M. benoemd tot ridders der orde van de eikenkroon de officier van gezondheid 1ste klasse 'J. D. Sachsede officier van gezondheid 2de kl. D. Hellema en de apotheker der lsle klasse P. C. de "Winterallen aan het marine-hospitaal alhier werkzaam. Jl. Maandag zijn aan het departement van Marine de exa mens begonnen voor de adspiranten naar de betrekking van adelborst 5de klasse voor Willemsoord. Een in vergelijking van vroeger groot aantal jongelieden heeft zich daartoe aangemeld. Den I5dcn Julij is op 's rijks marine-werf te Vlissingen de kiel gelegd van een schroef-stooinfregat der 2de klasse, die den naam zal voeren van Guracao. Den 25sten dezer vertrekt de O. I. landpost over Mar- seille. Een voerman te 's Hertogenboschwerd bij het hooijen opmerkzaam gemaakt, dat een ondeugende knaap stopnaalden in het hooi had gestoken, om de paarden te dooden. Werke lijk werd dit bij onderzoek bewaarheid. De jongen is in hechtenis genomen. Men schrijft uit Groningen, \i Julij. Heden had alhier een ongeluk plaatsdat de deelneming der ganschcslad in hooge mate ondervindt. Een der verdienstelijkste geleerden alhier, Mr. J. A. Schneither, rector van het Gymnasiumis bij het zwem men jammerlijk verdronken. Toen hij gemist werd, was hel, helaas! te laai. Hij is ongelukkiglijk niet het eerste slagtoffer in onze stad van het volledig gemis eener geschikte of behoor lijk ingerigtc zwem- en badplaats. Uit Paraguay wordt gemeld dat de oogst zeer slecht is uitgevallen. De regering heeft mitsdien de landbouwers dit jaar van de betaling der tienden ontheven, ten einde hun in het geleden verlies zooveel mogelijk te gemoet te komen. Uit Beyruth zijn nog de navolgende berigten ontvangen: »Dc Christenen zijn in het gebergte volkomen door de Drnsen geslagen. Eenige dagen geleden heeft een geattacheerde bij het Fransche consulaat, op last van den consul-generaal, den heer Bentivoglio, naar Beyruth eene stoomkanonueerboot lerngge- bragt, welke de kinderen was gaan afhalen, die aan het Euro- pesche Collegie te Gazir en aan dat der Jezuïleu, beiden iu het gebergte gelegen, hunne opvoeding ontvingen. »De stad is nog iu hevige gisting; de pacha is naar het ge bergte gegaan en zijn plaatsvervanger heeft aan de consuls allo mogelijke beloften gedaan, dat de Turksche autoriteiten alles zou den beproeven, om de rust te herstellen. Twee duizend Turk sche soldaten zijn den 22sten met een oorlogschip van 90 stuk ken te Beyruth aangekomen. Op de reede ligt een vrij aan zienlijke marilime magt, bestaande uit een fregrat en twee kleinere oorlogschepen met stoornvermogenbenevens een linie schip van 90 stukkenalles behoorende tol de Fransche zeemagt een korvet en eene kanonneerboot onder de Engclsche vlag; een Russisch fregat en het boven bedoelde Turksche schip. De Fransche consul doet alle moeite oin de vrees der bevolking te doen bedaren". Aangaande de onlusten in Syrië zegt de Opinion Nationa - Ie hel volgendeIndien Europa wil handelenindien het 250,000 Christenen wil redden, die zonder eenige bescherming aan den verschrikkelijkslen haal blootstaandan moet het geen oogenblik wachten. Het fanalismus neemt toe, de dorst naar bloed wordt door het zien van het gestorte nog vergroot. Het verschrikkelijke drama van Djeddah kan zich te Saida, te Alep- po, te Beyruth, te Damascus en overal waar Christenen en Europeanen wonen, hernieuwen. Onze landgenooten, onze geloofsgenooten worden iu al die steden bedreigd, en de pacha van Damascus verklaarde nog onlangs, dat hij geenc waarbor gen kon geven, dat de vrede nog gedurende eene week werd bewaard. Luidens particuliere brieven uit Pcslhheeft dezer dagen bij eene voorstelling van een aldaar aanwezig Italiaansch opera gezelschap eene demonstratie plaats gehad. Op een gegeven tcc- keu werden van alle kanten bouquellen en kransen met dric- kleurige linten (de Hongaren hebben dezelfde nationale kleuren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2