11ELDERSGI1E MEÏWEDIEPER (IOMT. DONDERDAG 26 JÜL IJ. 1T X S TT ir S T IJ D 111 22II. ACHTTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwedtep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1 30 Franco per post1.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIES worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer f0 15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimtedie zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Ditgever HELDER cn NIEUWEDIEP 2S Julij 1860. Naar wij vernemen zal eerstdaags van hier naar Delft vertrekken de weledel gestrenge lieer kapt. Ingenieur F. AVaillant. Gedurende ruim tien jaren in deze gemeente gevesligd, leer den wij hem kennen als iemanddie in zijne belangrijke betrekking, aan strikte |iliglsbctrachling paarde humaniteit en welwillende behandelingdie steeds hulpvaardig zijne uitge breide kennis ten beste gaf, wanneer die werd ingeroepen door het gemeente-bestuur of bijzondere personen, of daar waar het de belangen der gemeente betrof en die door zijnen handel en wandel als ingezetene aller achting wegdroeg. Met leedwezen zien wij dan ook dien achlenswaardigen officier en diens familie, deze gemeente verlaten en roepen hem een hartelijk vaarwel toe, met bijvoeging van den wensch dat het hem en de zijnen voortdurend moge wel gaan. De beraadslagingen over hel wetsontwerp betrekkelijk de spoorwegen zijn thans bij de Tweede Kamer zooverre gevorderd, dat lot den aanleg van 8 lijnen in de andere provinciën is besloten. Die van Amsterdam naar hier komt nu ook eerstdaags in behandeling. Door den kerkenraad der hervormde gemeente te Schagcn is tot predikant beroepen de WclEerw. heer H. Worstpre dikant te Epe. Den laatslon dezer maand vertrekt de O. I. Iandposl over Southampton. Uit Parijs wordt gemeld: dat een te Malta gestalionneerd Nederlandsch escaderbestaande uil 5 fregatten, onmiddelijk uaar Beyrulh is gestevendnadat de tijding van de bloedige tooneelen in Syrië en het vermoorden des Nederlandschen consuls was ontvangen. Door den miuister van oorlog is aan de chefs van de verschillende corpsen des legers magliging verleend, om aan de miliciens der liglitig van 18oö (thans met groot verlof bij hunne haardsteden), die de vergunning mogten vragen om een huwelijk aan te gaan, de daartoe vercischle toestemming uitte reiken, onder bepaling, dat de belanghebbenden vooraf hunne schuld op het kleeding- en reparaliefonds aanzuiveren. Men schrijft uil Amsterdam. Gisteren waren wij getuigen van eene daad van barbaarsche baldadigheidwaarbij de sterke drank alweder eene zeer groote rol speelde. Twee kerels hadder. een jongeling van omstreeks 14 jaren dronken gemaakt, en wierpen hem daarna in het water, waar hij meer dood dan levend werd uitgehaald. De daders, vader en zoon, die deze afschuwe lijkheid pleegden werden op heelerdaad gearresteerd en naar het bureau van policie gebragt. Wij kunnen den wensch niet onder drukken dat de justitie aan hen een afschrikwekkend voorbeeld stelle, op dat de menschheid niet langer onteerende feilen door het misbruik van sterken drank veroorzaakt, moge te aan schouwen hebben. Uit Culemborg schrijft men: Alhier heeft op den 11 dezer een betreurenswaardig ongeluk plaats gevonden. De Heer A. P. J. lid eeuer zeer achtenswaardige familie te A wilde zich met zwemmen in de Lek vermaken, doch deed dit met het ongelukkig gevolg, dat nog denzelfden dag door een schipper zijne kleederen en eerst Vrijdag den 2Üsleu dezer zijn lijk werd gevonden. Uit 's Herlogenbosch meldt men: Dat het bijgeloof aan toovenaars, tooverheksenwaarzegsters, enz. vooral ten platten lande, nog in onze dagen niet geheel en al is uitgedoofd, bewijst de navolgende geschiedenis: ln de gemeente de Werken en Sleeuwijk, meende een meisje door eene zoogenaamde loovcr- heks met eene kwade hand te zijn aangeraakten deze hare meening of verbeelding was zoo sterk, dat zij van hel oogen- blik der ingebeelde aaurakiug af (n.1. 24 April jl.) aan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1