benaauwdheden cn aan ccne onbekende ziekte lijdende was. Op de kracht van hare verbeelding en bijgeloof stuitten alle middelen der kunst af; zij was en bleef (zoo als men het noemt) behekst. De vader en de minnaar der betooverde, woedend over het ongeluk het meisje overkomenwisten door list de zoogenaamde heks of toovenares in huis te lokken. Men eischte, dat zij het meisje genezen zoude. Noch smee- ken, noch redenen baatten, oin vader en minnaar te over tuigen, dat zij (de heks) geeue de minste bovennatuurlijke kracht bezat, en.... men maakte aanstalten, om een brandsta pel op Ic riglen, middcrwijl men de heks, met hel mes op de keel, dreigde te vennoorden, zoo zij de betooverde niet on- middclijk zegende. Zij (de tooverheks) zegende en.... het betooverde meisje was van hare ingebeelde ziekte genezen. De bovengenoemde minnaar van het betooverde, doch weder genezen meisje, wordt thans door de regtbank vervolgd, wegens mishandeling en voorwaardelijke bedreiging tot moord. Men schrijft uit Leeuwarden, 21 Julij. Een aantal van 8 jongelingen, in de kracht des levens en met geestdrift voor koning en vaderland bezield, vormde in 1813 de compagnie vrijwillige jagers van Friesland, onder bevel van drie daartoe aangewezen officieren van de arméc. Op eigen kosten uitgerust en zonder genot van bezoldiging maakten zij den veldlogt van die dagen mede, bij de divisie onder bevel van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandcu, en keerden uit Frankrijk met verlies van slechts een jager, den heer P. Schmidt, in hun vaderland terug. Van 18 dier jongelingen, die door de Voorzienigheid nog in het leven bleven gespaard, vierde een getal van 14, Zaturdag jl. aan de Oude Schouw, als de plaats waar zij in 1813 den laatslen afscheidsgroet van hunne familiën en vrien den ontvingen, de gedachtenis van hun nu 45 jaren geleden uitlogt. Die jongelingschap vond zich daar weder, maar als mannen van hoogc jaren, met vergrijsde schedels cn vermin derde krachten. Indrukwekkend was hunne zamenkomst, ook daar velen elkander niet meer herkenden, maar na de open baring waarvan de hartelijkste verbroedering plaats vond. Ter wijl de fecslgenoolen aan den disch waren gezeten, werden zij vereerd met een bezoek van den Commissaris des konings in dit gewest, die ter feestmaal binnengeleid en door den oud- serg. majoor der compagnie, den heer G. D. Simon, toege sproken, deze toespraak hartelijk en op ecne wijze beantwoord de, die van 's Commissaris deelneming en belangstelling in deze gebeurtenis getuigde. De geruime tijd, dien laatstge noemde bij de zamenkomst vertoefde, gaf aanleiding lot het instellen van menigen feestdronk, tot herinnering aan de vele voorvallen van vroegere dagen. En zoo eindigde dit feest in de beste orde, onder den indruk vari de niet uitgedoofde geest drift cn liefde voor koning en vaderlanden met zoodanige gepaste vrolijkheid, als overeenstemde met de booge jaren der feestvierenden. Men schrijft uit Staphorst, 19 Julij. De stokoude Ja- cobje Slroobos, zijnde kort bij de 100 jaren, houdt nog hare dagelijksche bezigheden vol, tot verbazing van een ieder, die het aanschouwt. Naziet men haar den stal klaar maken, dan tierig langs den weg wandelen, om vlijtig de veldvruchten te wieden en straks spoedig huiswaarts keerenom tegen etenstijd den huisgcnoolen de noodige handreiking te doen. Haar gelaat leekent nog de frischheid van het vrouwelijke schoonterwijl haar stil humeur haar een aangename huisgenoot doel zijn. In officiële kringen te Napels verzekert menda t de mar kies de Villemarina officieel aan de regering aldaar heeft ver klaard, dat een verbond met Sardinië alleen onder de volgende voorwaarden mogelijk is: 1°. te goeder trouw tenuitvocrleggen van de constitutie; 2°. uitwisseling van 20,000 man Napoli- taanschc voor 20,000 man Piëmonlesche troepen; 5°. in geval van cene oorlogsverklaring door Oostenrijkzal Napels een con tingent van 50,000 man moeten leveren. De Koning van Napels zou deze voorwaarden hebben aangenomenterwijl de heeren Manna en La Greca in last zouden hebbenhiervan respective- lijk te Parijs en te Londen kennis te geven. De New-York Tribune maakt melding van een moord, welke aldaar onlangs heeft plaats gehad. Een zeer rijke likeur stoker, Walton genaamd, had een huwelijk aangegaan met eenc weduwe, die twee zoons had; later bleek echter, dal haar man nog in leven was. Na eenigen tijd te zijn gehuwdraakte de vrouw aan sterken drank verslaafd, hetgeen zoo erg liep, dat haar man besloot eene echtscheiding aan te vragen; naauwclijks echter werd dit plan bekend, of de vrouw en hare twee zoons vervolgden den heer Walton met bedreigingen en zelfs eens dreigde de vrouw hem te zullen doodschieten. Op zekeren avond liet de heer Walton een zijner vrienden de deur uit en zag een onbekend man slaan. De heide heeren bleven een oogen- blik spreken en hadden verder geene aandacht op dezen man. Juist toen de heer Walton zijn vriend de hand gaf, loste de onbekende een pistoolschot op hemdat hem achter door het oor trof. De moordenaar ging op den loop en werd dadelijk door ecnige menschen achtervolgd. Een dezer lieden was op hel punt den misdadiger te vatten, toen deze zich omkeerde en ontkwam door zijnen vervolger dadelijk met een pistoolschot te treffen. Men veronderstelt, dat een der zoons van de vrouw van Walton de moordenaar is. De Moniteur meldt, dat de voorstellen van Frankrijk, ten doel hebbende om de bloedvergicting in Syrië te doen ophouden en de Christenbevolkingen aldaar te beschermen met geestdrift door de groole mogendheden zijn ontvangen. Engeland is gereed, daartoe met eenige oorlogschepen zamen te werkenen erkentdat het zenden van troepen hoogst nood zakelijk is. Oostenrijk en Rusland zijn van het zelfde gevoelen. De minister van builenlandsche zaken te Berlijn is bij den prins-regent de noodige bevelen gaan ontvangen. Er zal eene conventie worden geleekend, waarin de aard en het doel ecner Europescbe interventie nader wordeu omschreven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2