aanschrijving aan de Gedeputeerde Staten der provinciën te kennen gegeven, dat een aanzienlijk aantal gemeentebesturen tot hedenin weerwil van vele aansporingengedraald hebben otn de regeling van het lager onderwijs vast te stellen, en dat sommige gemeentebesturenzoo als uit de beriglen der inspec teurs gebleken is, er zelfs op schijnen te rekenen, dat de drie jarige termijn, bij art. 75 der wet van la Aug. 1837 toege staan zal verlengd wordendoch dat daartoe echter bij de regering niet het minste voornemen bestaat. De Couricr de Lyou meldt het volgende: »In 1832 ont stal een bediende, in een magazijn van zijden stoffen, aan zijn patroon een bankbillet van 1000 francs en vertrok eens klaps naar San Jago, na aan zijn patroon schriftelijk alles te hebben bekend; uit medelijden voor de familie van den jonge ling, werd geene aangifte door den thans overleden patroon gedaan. Men hoorde sedert dien tijd niets meer van den be diende. In het begin der vorige week ontving de zoon van den koopman een wissel van 12,000 francs van Cuba, betaal baar bij een bankier te Parijs. De bediende had fortuin ge maakt en zond deze som aan zijn vroegeren patroon, zijnde de hoofdsom met de rente van het gestolen geld." Dat onbekendheid met de natuurlooncelen en natuurwet ten zich zelfs totmenschen uitstrekt, van welke men hel anders kon verwachten, blijkt uil de volgende afkondigingen, welke door een paar ambtenaren in Spanje zijn geschiedter gelegen heid van de onlangs plaats gehad hebbende zonsverduistering. Een hoofd van het bestuur eener gemeente in de provincie Alicante beeft bet volgende afgekondigd: »De regering heeft mij aangezegd, dat er 18den ecne zonsverduistering zal plaats hebben hebben, indien het goed weder is." Te Zamors, hoofdstad van de provincie van dien naam was het volgende aangeplakt: »Op bevel van den Alcade zal er mor gen ecne zonsverduistering plaats hebben. Een ieder worde gewaarschuwd daarvoor niet bevreesd te zijn daar dit verschijn sel in alle beschaafde landen plaats heeft". De crinoline heeft eerie groole verbetering ondergaan; niet alleen, dat men haar heeft ontdaan van alle gevaarlijke en lastige hoepels en stalen veeren, en ze thans op zeer een voudige wijze kan opblazen, maar men is verder gegaanmen heeft van de daarin aanwezige lucht gebruik gemaakt en wel op de volgende wijze. Door op een knoopje te drukken, dat zich op de heup bevindt, doet zich eensklaps de nieuwste dansmu ziek hoorer. en wel met vol orchcst. De schoonste walzen polka's, mazurka's, enz. wisselen elkander af, ja, er zijn zelfs crinolines, die lot twintig verschillende dansen voortbrengen. De uitvinder brengt door zijne verbetering niet alleen de dames aan hel draaijen, maar ook de hoofden van piano-fabriekanten en muziekanten, want zij zien inct angst hun ondergang te gemoet. Reuters office maakt het volgende openbaar: Palermo4Aug. Mor-geu ziet men de afkondiging der Sardinische constitutie te gemoetwaarbij de staatsraad en de geregtshoven worden ge organiseerd zoo mede een programmawaarin de verknocht heid van Sicilië aan koning Victor Emmanuel en aan de Ilali- aansche eenheid wordt uitgedrukt- Dit document zal door de heeren Crispi en Deprelis zijn onderteekend. Men schrijft uil Aardenburg, 4 Aug. Heden na den middag werd hier door den brigadier der marechanssée binnen gebragt een persoon uit het naburige Eede, beschuldigd van schennis der eerbaarheid, gepleegd aan kinderen beneden de tien jaren. De moeder van een der kinderen leverde voor eenige dagen reeds klaglen in over het gepleegde misdrijf; evenwel ging men niet over tot gevangenneming dan na daartoe van hoogerhaud gemagtigd te zijn. De schuldige behoort lot de meer gegoeden der gemeente en had bij zijne gevangene- ming, omtrent eene som van 700 francs aan contanten bij zich. Uit Wiesbaden wordt het volgende gemeld »IVaar men van goederhand verneemt, zal de koning der Belgen den 10 dezer hier aankomen. Van wel ondcrrigle zijden verzekert men, dat koning Leopold en den koning der Neder landen, die de baden hier ter stede gebruikthier eene vriend schappelijke zamenkomsl zullen hebben. De politieke gebeurte nissen, inzonderheid van den kant van Frankrijk, kunnen op België en de Nederlanden een nadeeligen invloed uitoefenen en hierin moet Engeland aanleiding gevonden hebbenom dit nieuwe verbond lusschen Belgie en de Nederlanden te slichten." Op den spoorweg van Dresden naar Thaurand heeft dezer dagen het volgend treffend ongeluk plaats gehad. Het ander- halfjarig dochtertje van een aldaar geëmployeerde baanwachter liep, terwijl deze op eenigen afstand bezig was, een katje na, dat haar ontloopen was. Hel beestje snelde over de railsen hel kind .wilde het naloopen, toen juist de trein aankwam, liet mogt niet eerder gelukkenden trein te doen stilstaan dan toen reeds de beide voorwielen van de locomolief over de beentjes van het kind waren gegaan en die letterlijk van het ligchaam hadden afgesneden. De vader, nu eerst bemerkende wat er was voorgevallenwilde zich wanhopig in het water werpen, waarvan bij met veel moeite werd teruggehouden. Het kind werd in het gasthuis te Dresden gebragt, waar het nog denzelfden avond overleed. Even als de heeren Monlefiore en Crémieux in Engeland en Frankrijk, heeft thans ook de rabijn Waelder, in Wurtem- berg, aan zijne geloofsgenooten aldaar eene oproeping gedaan, om milde gaven bijeen te brengen, ten behoeve van de in Syrië vermoorde of beroofde Christenenof voor de nagelalen weduwen en weezen. Zij sluit met de woorden: «Hel is een heilige, door God voorgeschreven pligt zijne mcdemenschcn ia nood en dood bij te slaanelkander wederkeerig te ondersteu nen en te helpen verdedigen tegen de waanzinnige uitbarstin gen van afschuwelijk fanatisme en van de ruwe barbaarschheid der godsdienstige vervolging". De Patrie beval de volgende bcrigtcn van Syric, loopen-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2