©EMZSITGDE 33B.I3731T. de tot den 2ostcn Julij. Te Damascus is slechts hel kwartier Maytlan. bevattende ongeveer 200 Christen-woningen, gespaard. De bewoners van die wijk hebben eene geregelde belegering moeten doorstaan en zijn er in geslaagd do belegeraars af te slaan. De aldaar wonende Mahomedanenmeestal werklieden, hebben de Christenen geholpen. Hel consulaat van Engeland en de Pruissische kanselarij zijn gespaard omdat de gebouwen aan een Turk toebehoorden. Een Engelsche geneesheerbene vens de kanselier en de drogman van het Russische consulaat, zijn vermoord. Te Rome wordt veel gesproken over een blief van den koning van Napels, aan een der leden van de Fransche am bassade bij het pauselijk hof. De koning ontkent daarin niet, dat hij verloren iswanneer de Europesche mogendheden hem geen hulp geven; hij verwacht, dat hij genoodzaakt zal zijn, zich naar Triest in te schepen. »Ik zal tot het uiterste weer stand bieden, maar in mijn eigen huis heerscht verraad, zoo dat ik zal moeten bukken." De vorst verklaart, nimmer goed schiks van Sicilië afstand te zullen doen. Eene nieuwe kaart van Europa is onder den titel: «Uto pische kaart van het lot vrede gekomen Europa", bij den uit gever Clianmerot te Parijs uitgekomen. De volgende mogend heden komen daarop voor: 1°. Frankrijk, begrensd door den Rh ij n en Belgic. 2°. Grool-Brillanië; 5°. Germania, bestaande uit alle Duilsche staten; 4°. Rusland; 5°. hel Donauverbond zamengesteld uit Polen, Slavonië, de Donau-Vorstendommen, Hongarijë en Romauië; 6°. Iberië, beslaande uit Spanje en Portugal; 7°. Italië; 8°. Griekenland, namelijk Thessalic, Macedonië en den Archipel; 9°. Scandinavië, bestaande nit Noorwegen en Zweden; Oostenrijk is geheel van de kaart ver dwenen, en de overige hierboven niet genoemde rijken worden neutraal verklaard. De paus vestigt zich te Jeruzalem. De Imparlial de Smyrne bevat den volgenden brief van Damascus, gedateerd 15 Julij: «Een christen, inwoner dezer stadwerd bij eene Mahomcdaansche vrouw gevonden en gearresteerd, maar de plaatselijke autoriteit ontsloeg hem zonder bestraffing. Bij deze gelegenheid begaven zich eenige Mahomedanen naar de Christen wijk en begonnen daar eenige wanordelijkheden. De Christenen dienden een aauklagt in bij den gouverneur en deze deed eenige der onruststokers in hech tenis nemen en veroordeelde hen om geboeid de stralen in de Chrislenwijk te vegen. Dit veroorzaakte eene hevige opschud ding onder de Mahomcdaansche bevolking; men wierp zich op de Christenen en voerde met geweld de veroordeelde Mahome- daan weg. Een twintigtal Mahomedanen en een dertigtal Chris tenen werden gewond. Dit was de aanleidende oorzaak tot de wanorde te Damascus; icderen dag werden de ongeregeld heden grooter en hel einde waren de moord en de mishande ling van eenige duizende Christenen". Een brief van een der vrijwilligers van Garibaldi, geda teerd Messina 28 Julij, luidt aldus: «Wij zijn heden te 8 uur alhier onder hel gejuich eener ontzaggelijke menigte binnenge rukt. Met moeite hebben wij ons een weg gebaand, men wilde ons omhelzen en huisvesting geven. Het is moeijelijk eene beschrijving van dG algemeene geestdrift te geven. Ieder oogenblik ontmoet men Napolitaansche officieren onder-officieren en soldaten, die tot ons zijn overgeloopen. «Gisteren avond liep ik over het plein, waar de marmeren standbeelden van Ferdinand en Frans I slaan en zag, dat men bezig was ze omver te halen, hetgeen spoedig gedaan was; zij vielen met groot geweld in duizende brokken op den grond. In het museum heeft men een brouzen standbeeld van Ferdi nand I vernield." SCHEEPSTIJDINGEN. BINNENGEKOMEN: NIEÜWEDIEP4 Aug. Fox, King, Yarmouth. 5 Aug Galilei, Koch Soerabaija vertr. 18 Febr. Julia, Tudge, Liverpcol. Williams, Wood Newc. den Elshout, Dekker, dito. 6 Aug. Santa Rosa, Buikcs, Cura. gao, Diana (stBeaver (st.). Haren, Boer, Vriesland, Boontje, allen Londen. Provincie Overijssel, Gruppelaar, Dundee. Willem en Jacobus, Vis- man, Agenora, Shaw, Crocus, Richard allen Sunderland. Pelgrim, Ekkers- berg. Drammen. 7 Aug. Ida Elisabeth, Kramers, Batavia. UITGEZEILD: NIEÜWEDIEP, S Aug. Graaf van Recbteren (st.), Hult. G August. City of Rotterdam, Arnold Port Dundas. Barbara Jonker, Oltmans, Dun dee. Pieter, Lammerts, Willam and Sarah, White, Dra, Jones, Jane, Robson, Herald, Coverdahl, Thirteen, Brown, allen Newc. Wealands, .Starling, Mabel, Oliver, Jane, Rowlands, DispatchDavison, Dove, Besford, Dirk Arnold, Kayll, allen Sunderland. Zenobia, Carter, Yarmouth. Alida, Basberg, Venera, Jacobson, Zeemanshoop, Hansen, allen Frederikstad Frouwje Coops, Avontuur. 7 Aug. Niets. BEURSBERIGTEN; Amsterdam. 7 Aug. W.S. 2} pc.65g. 5 pc. 7Gf|. 4 pc. 98|. Spanje. I J pc. 59 j-^. builen!. 5 pc. 48g. binnenl. 5 pc. 47r|- Rusland. 1816, 5 pc. 102^. 5 pc. 10011829, 5 pc. Oostenrijk, melall. 5 pc. 511. dito 2^ pc. 27J. dito rente amst. 5 pc. 74'. nationale 1854 5 pc. 58j. De beroemde tenor Frans Steger verdient te Londen /4S,000 'sjaars. Abd-el-Kader heeft zich in Syrië lofwaardig gedragen en zelfs een aantal christenen aan de handen der moordenaars ontrukt. Al de christenen van het Haveran-district in Syrië zijn door de dweepziekte Turken vermoord. Een grenadier van de garde van Frankrijk is dezer dagen wegens manslag ter dood veroordeeld en gefusilleerd. De keizerlijke prins, die als korporaal bij hetzelfde regiment dient, had te vergeefs aan papa om gratie voorden veroordeelde gevraagd. De souverei- nen van Frankrijk en Spanje zullen waarschijnlijk in dit jaar nog eene bijeenkomst hebben. Prins Napoleon en prinses Clotilde maken aanstalten voor eene reis naar Zwiiscrland. De fransche Monileur meldt: «De keizer, een bewijs willende geven van de gevoelens, welke hij koestert voor Emir Abd-el- Kader, wegens diens edel gedrag te Damascus, heeft besloten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 3