dan zou ook voor de daar wonende Christenen de tijd van lijden en droefenis ophouden". De keizer van Frankrijk heeft in het kamp van Chalons eene revue gehouden over de naar Syrië vertrekkende troepen en de volgende aanspraak gehouden: «Soldalen! Gij gaat naar Syrië. Frankrijk is gelukkig, eene expeditie te zien vertrekken, wier eenig doel is, de regten der menschhcid te doen zegevie ren. Gij gaat geen oorlog voeren tegen ecnige mogendheid, maar den sultan ondersteunen, oin onderdanen, door de dweep zucht van vorige eeuwen verblind, lol gehoorzaamheid terug te brengen. Gij zult uw pligt doen iu dat verafgelegen land, rijk aan groole herinneringen! Gij zult u daar waardig toonen, de zonen te zijn van die helden, welke iu dat land roemrijk de banier van Christus hebben gedragen. Gij begeeft u niet in grooleu gelalen derwaarts, inaar uw moed, uwe zedelijke kracht zullen ter aanvulling strekken, want overal waar men de Fran- sclie vlag ziel, weten de natiën, dat eene groole zaak haar voorafgaat, een groot volk haar volgt!". t Op het eiland Wight zijn zeer voldoende proeven geno men met een nieuw verlichtingsmiddel, beslaande in de toe passing van den galvanischen stroom op eene zeer kleine kolom kwikzilver. Deze, die door hel aanhechten van een elektrieken draadwelke iu verband stond rnet eene batterijhet zoo schitterende licht voorlbragl, was niet dikker dan eene gewone naald. Men gelooft dat de regering zich deze zaak zal aan trekken. Uit Pcslh wordt aan de Pressc geschrevendat men er met veel spanning den ïiOsleu Augustus (hel feest van St. Stcphanus den beschermheilige van Hongarije) te genioet ziet. Er is sprake, dat de vorsl-primaat van Hongarije, die alsdan aldaar eene pleglige mis zal vieren, door twee eerewachleu uit Ofeu zal worden afgehaald, de eene bestaande uit jongelieden, do andere uil magnaten met graaf Louis Karolyi aan hel hoold, en alles met de nationale kleuren getooid. Voorts bestaat het voornemenom een groot feestdiner te geven van ongeveer 1000 couverts. Hel staat te bezien, of een en auder zonder ecnige rustverstoring zal afluopeu. Naar men verneemt, moet besloten zijn, dat, ingeval de Kerkelijke Stalen door Garibaldi worden bedreigdde troepen van den hertog van Modena zich bij het pauselijk leger zullen aansluiten. Dat Oostenrijk zou hebben verklaard, iu bedoeld geval zelfs niet tegen een nieuwen oorlog met Piëmont en Frankrijk te zullen opzienwordt bepaald bestreden. Het bevestigt zich inlusschendat de vertoogen door Oostenrijk aan den paus gei iglgevolg hebben gehaddaar de paus ver klaard heeft, voorloopig iu zijne stalen te zullen blijven. Uit Rome meldt uien, dat er sprake is, om aan generaal de Lamuricière het opperbevel over de Roineinsche en Napoli- taausche troepen te geveningeval Garibaldi in Calabriö mogt landen omdat Rome dan niet minder in gevaar is dan Na pels. De generaal heeft echter moeite om de sympathie voor- Garibaldi bij zijn leger te bedwingen; zoo is hij naar Todi moeten vertrekkenom de bevolking tot rust te brengende orde is hersteld zonder bloedvergieten; ecnige belhamels zijn gearresteerd en der stad is eene schatting van 44,000 krooncn opgelegd. Het Journal des Débals meldt het volgende uit Napels Wij verkecren iu een tijd van gewapenden wapenstilstand, waarvan men gebruik maakt om de wapening van het leger te vollooijen. De koning heeft zich in de armen van God ge worpen, zoo als hij zich uitdrukt, en doet al het mogelijke, om het ministerie tegenstand te bicden. Twee ooms des ko- ningsdie wal beter met den slaat van zaken bekend zijn, doen al het mogelijke bij de diplomatie en de hoofden van par tijenom het onvveder, dat Napels bedreigt, te doen verdwij nen. De oude koningindie de wijk heeft genomen in de vesting Gaela, ijvert zeer, om haar zoonden graaf van Trani, op den troon te zetten en de constitutie en de liberalen ten ondergang te brengen. «De ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog stel len den koning besluit op besluit voor, strekkende om het per soneel en de reglementen van hunne minisleriën te hervormen, doch de koning teekenl van de tien slechts een paar en stelt de overigen tot de volgende maand uil. Garibaldi heeft het volgende aan iemand Ie Brussel ge schreven, die hem twee stukken geschut had aangeboden: «Ik moet u voor uw vriendelijk aanbod dankensedert de uitvinding van de bajonethoud ik het geschut bijna voor ecu onnoodig wapen". De Times bevat beriglcn uit Beyrulh van den 6den, houdende, dal te Damascus 400 personen, waaronder Aly Bey en an dere invloedrijke mannen, wegens deelneming aan de moorden, zijn gearresteerd. Zij zullen voorde buitengewone commissie te regt staan en de schuldigen onmiddelijk worden ter dood ge- bragt. Brieven uit Constanlinopel van den lsten melden, dat het met Fuad-Pacha naar Syrië vertrokken leger gedemoraliseerd is. Er hccrscht groole verdeeldheid iu liet Turksehc kabinet. Het leger heeft geene soldij ontvangen. BURGERLIJKE STAND. Van 4 11 Augustus 1860, GEHUWD: P. Pieters en G. G Spigt. V. Visser en A. Oosten, I. de Graaf en G. de Beer. C. Reedijk en H. Buijs. BEVALLEN: H. Abbenes geb. Noot Z. B. S, Arons geb. Groen D S. E. List geb van Schaarenburg D. A. C Ham geb. Evers Z. J. J. Buijsch geb de Block D. A. van Twisk geb. van Dijkhorst D. T Hemelrijk geb Blom Z. OVERLEDEN: A. Maarlevetd 2 m. T. T. A. F. de Carpentior 7 m. A. Visser 1 j. P. Oudijk 8 m. J. S. Kohier *8 j J, Veldman 11 j. Aangespoeld het lijk van een onbekend manspersoon,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2