laat begeven en aan den vicc-coiisul verklaard hebbendat het gebeurde builen hun welen was geschied, dat deze zaak hun groolelijks leed had gedaan eu zij daarvoor verschooning vroe gen. Vervolgens moet door den minister van builenlaudsche zaken eene missive zijn gerigt aan het Nederlandsche consulaat- generaal, waarin de minister betuigde le mogen hopen, dat het bezoek, door Elhem-pacha en den prefect van policie aan het Ncderlandsch consulaat-generaal gebragt, en de door hen gegeven inlichtingen een gcvvcnscht einde mogleu hebben ge maakt aan hel betreurenswaardig voorval. Naar men verder verneemt, had de Nederlandsche vice-con- sulbij afwezigheid van den heer Ruyssenaars, officieus den raad ingewonnen van den consul-generaal van Frankrijk, den heer Beclard; deze had zich als iulermediair met de zaak in gelaten, en schijnt ook het gebragte bezoek en de gegeven in- lichlingcn als geheel voldoende beschouwd te hebben, zoodal de gcheele zaak ten genoege van ons consulaat-generaal ver effend moet zijn. Bij gelegenheid der inwijding van den spoorweg van Salzburg naar Weenen, heeft de keizer van Oostenrijk een toast uilgebraglwaarin hij o. a. zeide«Het gevoel van eens gezindheid, waarmede wij ons als naburen begroeien, wijd ik ook aan alle Duilsche bondgenoolen. Ik kan niet nalaten met blijdschap den oogenblik in mijne gedachlen terug le roepen, waarop ik de hand van den prins-regent van Pruissen vatte, tot bekrachtiging der eensgezinde gevoelens, waarmede wij el kander ontmoetten". De loast eindigde aldus: «Leve de ko ning van Beijcrenleve hel dappere Beijersche volk leve de eensgezindheid van Duilschlands vorsten en volkeren!" De koning van Beijcren beantwoordde dien toast onder anderen met de volgende woorden: «Met geestdrift en hoop heb ik de onlangs plaats gehad hebbende vriendschappelijke ontmoeting van de souvereinen van Oostenrijk en Pruissen begroel. Zij is een waarborg voor Duilschlands eensgezindheid, waarin onze kracht, onze sterkte is gelegen. Leve de keizer van Oosten rijk! leven Oostenrijks trouwe en in den slrijd beproefde zonen leve de eensgezindheid der beide Duilsche groole mogendheden De verccniging van katoenhaudelareu le Canton in China heeft eene weddenschap aangeboden voor eene som van 50,000 doilars, dat de geallieerden aan den Peiho zullen worden te ruggeslagen. Deze weddenschap is aangenomen en het bedrag aan weerszijden in de bank gedeponeerd. Men verzekert, dal zoodra de Fransche troepen in Syric ontscheept zijn, Engeland eenige eilanden van den Archipel zal bezeilen. Verscheidene Engelsche schepen zijn reeds naar Candia vertrokken, waar men groole conflicten verwacht. De beweging legen de Turken is in sommige gedeelten van Rusland eu vooral te Moskou zeer groot. De correspon dent van een le Parijs gevestigd handelshuis meldt, dat de Griekscbe geestelijkheid in Rusland den heiligen oorlog predikt en met aandrang eischtdat Rusland gelijkelijk met Frankrijk troepen zendc. De beweging moet zoo groot onder het volk zijn, dat de regering aan de geestelijken bevel heeft gegeven hun ijver wat te matigen. Een correspondent van Syrië meldt, in slrijd met de telegraphische berigtendat het moorden der christenen nog steeds voortduurt en dat het herstellen van de orde onmogelijk is, indien dit moet geschieden met slecht gestemde en nog slechter betaalde troepen. Er zal te Parijs eene nieuwe brochure over de Syrische zaken worden uitgegeven; er wordt daarin voorgesteld een Gos- lersch rijk te grondvesten met Abd-el-Kader als souverein De schrijver beschouwt de Turksche regering als onvoldoeude, om waarborgen voor de toekomstige rust te geven. Europeesch Tur kije moet lusschen de aangrenzende mogendheden worden ver deeld, en Aziatisch Turkije van den Bosphorus tot den Oceaan en van de Middcllandsche Zee tot den Euphraat, onder hel be stuur van Abd-el-Kader worden gesteld Op hevel van Garibaldi, heeft de directeur-generaal der ar tillerie, Orsiui, eene klok aan den kathedraal te Palenno geschon ken; deze klok zal alleen op den 4den April van elk jaar lui den, als eene herinnering, dat uitliet klooster van die kerk het eerste schot is gevallen van de omwenteling op Sicilië. Het jaar, de dag en het uur, waarop dit schot de inwoners van Palermo onder de wapens riep, zijn er op gegraveerd. In een land, waar de geestelijkheid zoo talrijk is en zoo veel invloed op liet volk uitoefent, is zoodanige handeling zeer nuttig. Garibaldi doet alles om de geestelijken op zijne band krijgen en maakt ze tot zendelingen voor de Ilaliaausche onafhankelijkheid. Het eerste wat men in zijn geheim kabinet opmerkt is een capucijucr monnik, zijn secretaris. Men is te Rome over het algemeen zeer bezorgd, en ver wacht iederen dag de komst van Garibaldi; zoowel de Napoli- laansche als de Toscaansche grenzen worden sterk bewaakt. Den 29slen Julij heeft generaal Lamoricière in allerijl twee batail- lons linielroepen van Civita Castellana naar Rieti en Spolelo gezonden. Terwijl hij deze militaire maatregelen aan den kant van Napels en de Adriatische Zee nam, was er te Civila-Vec- chia berigt ontvangen, dat een vaartuig, dat zich op de kust ophield, vermoed werd Garibaldische troepen aan wal le zullen zetten. De pauselijke korvet Immaculata Concezione begaf zich naar de plaats, waar het bedoelde vaartuig was, doch bleef buiten schol; ook deed men een bataillon van Civila- Vccchia naar de bedreigde plaats oprukken. Het verdachte vaar tuig verdween echter. BEURSBERIGTEN; Amsterdam. 14 Aug. W.S 2Jpc. Goj. 5 pc. 76rJ. 4 pc. 98J-. Spanje. I J pc. 59r£. builenl. 5 pc. 47 j|. binnen!, pc. 47J. Rusland. 181G, 5 pc. 101J. 5 pc. 10ÜJ. 1829, 5 pc. 84J. Oostenrijk, metall. 5 pc. 48J. dito 2J pc. 25'. dito rente amst. 5 pc. 7IJ. naliouale 1854 5 pc. 55 J.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 3