HELDERSCHE nie DONDERDAG 30 AUGUSTUS. IT X B IX W T IJ D IIT ff E 1T. .K_ 70. ACHTTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. C. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1 30 Franco per post1.50 Enkele nommers«0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zater dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer 0 15. Zegelregt voor elke plaatsing f0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP 29 Augustus 18G0. Sedert vijf jaren bestaat iu deze provincie eerie vereeni- ging van rederijkerskamers, waartoe ook de kamer Olympia al- bier behoort, 's Jaarlijks houdt deze vereeniging eene vergade ring ter plaatse, waar een der kamers gevestigd is. In die vergaderingen treden dan één of meer leden van elke kamer op om eene spreekbeurt te vervullen. Te Alkmaar, Haarlem, Edam en Zaandam hebben die vergaderingen reeds plaats gehad, waar ook telkens de kamer Olympia vertegenwoordigd werd. Wij behoeven er naauwelijks bijtevoegen, dat deze jaarlijksche bijeen komsten niet weinig er toe bijdragen om den uit- en inwendigcn bloei der rederijkerskamers te bevorderen en den lust tot be oefening van letterkunde en welsprekendheid aautekweeken en leveudig te houden. Aangenaam was het ous dan ook dezer dagen te vernemen, dat de 5de provinciale vergadering in dit jaar bepaaldelijk in deze gemeente zal worden gehouden. Reeds is een feestcommissie benoemd en met de voorbereidende werk zaamheden belast, om tegen den loden October a. s., wanneer de vergadering zal plaats hebben, gereed te zijn. De kamers, die lot den bond behooren, zijn de navolgende: Achilles te Amsterdam; de Roode Anjelieren te Hoorn; Bogaers te Koog en Zaandijk; Laurens Janszoon Koster te Haarlem; Door oefening grooter te Amsterdam; Feith te Westzaan; Olympia te Helder; het Relhorisch gezelschap Oefening kweekt kennis te Purmerende; de Kamer opgerigt in 1841 te Amsterdam; Utilitas te Edam; Vondel te Am sterdam en Vondel te Zaandam. Z. M. stoomschip Cycloop, op sleeptouw hebbende Z. M. stoomschip Vulkaan, is j. 1. maandag hier binnengekomen, bei den komende van 's rijks marine-werf te Amsterdam. Men verzekert, dat het fregat Wasseuaer, wanneer het iu Nederland zal teruggekeerd zijn, buiten dienst zal worden gesteld, en de manschap op andere kleine vaartuigen zal worden overgeplaatst, dewijl er voortdurend gebrek aan manschap bij de marine blijft heerschen. Naar wij vernemen, wordt de komm. van Zr. Ms. stoom schip Cycloop, de kapt. luit. ter zee J. P. G. Muller, met den lsten der volgende maand als zoodanig onthevenen iu die betrekking overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. stoom schip Amsterdam, liggende aan 's rijks werf te Amster damterwijl het kommandement over Zr. Ms. stoomschip Cycloop zal worden opgedragen aan den kapt. luit. ter zee F. R. Toewater. Door den Minister van Oorlog zijn aan de onderscheidene corpsen des legers de vereischte bevelen uitgevaardigd om de militairen, die de Israëlitische godsdienst belijden, in de gele genheid te stellen, indien zij dit verlangen, oin hunne in de maanden September en October invallende feesten ten hunnent te vieren, en om hen tot dat einde een verlof te verlecncn van den loden September a. s. tot en met 12 October daar aanvolgende. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat de huisvrouw M. Pronk, wonende in de \Veesperstraal te Amsterdamwelke gepasseerde jaar van tweelingen is bevallenthansdoor de hulp van den chirurgijn en vroedmeesler van Dokkum, van drie welgeschapen kinderen (twee jongens en een meisje), ver lost is. Kraamvrouw en kinderen bevinden zich naar omstan digheden redelijk welvarend. Dit echtpaar is alzoo in onge veer twee jaren lijds met vijl kinderen gezegend, en noodigt meergegocde medeburgers en iu de hoofdstad vertoevende vreemdelingen tot een bezoek uit. Jl. maandag morgen heeft er aan den Nieuwendijk nabij de gemeente Zuid Beijeriand het volgende ongeluk plaats gehad. Een landbouwer wilde met een beladen wagen, bespannen njet

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1