HELDERSCIIE en MEIWED1EPER COURANT. ZONDAG 2 SEPTEMBER. ACHTTIENDE JAARGANG. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1 30 Franco per post«1.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post- directeuren. ADVERTENTIES worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f0.60. Voor iederen regel meer f 0 15. Zegeiregt voor elke plaatsing /0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. 1TIS U 3 T IJ D 11T 3 S 1T. HELDER en NIEUWEDIEP 1 September 1800. De algemeene vergadering der Onderwijzers-gezelschappen in het 7de en Ode district dezer provincie werd j. i. Donderdag den SOsleri Augustus ouder voorzitting vau den WelEd. geste. Heer P. J. Ileijningschoolopziener in het 7de district, ge houden. Deze vergadering werd verder bijgewoond door den Inspecteur van het lager onderwijs in Noordliolianddoor den Schoolopziener in liet 'Jde district dezer provincie, benevens 58 onderwijzers. De voorzitter riep in zijne toespraak ter opening der vergadering aan allen een hartelijk welkom toe. Nadat de gewone werkzaamheden waren behaudeld had eeue bijzondere en indrukwekkende plegtigheid plaats. Met eene kernachtige toe spraak werd door deu provincialen Inspecteur aan den gepensi oneerden onderwijzer P. Rijkersnamens Z. 31. deu koning, plegtig de zilveren medaille uitgereikt voor oOjarige ambtsbe diening. Treffend was het oogenblik, toen de gezamenlijke onderwijzers, om hunnen grijzen ambtgenoot geschaard, in een toepasselijk en voor deze gelegenheid vervaardigd liedde beste wenschen ontboezemden voor deu man, die gedurende zoo een belangrijk tijdvak zijn lijd en krachten aan het onderwijs had gewijd en wien thans zulk eene eervolle onderscheiding Ie beurte viel. Diep getroffen antwoordde de heer Rijkers inct woor den van dank aan Inspecteur, Schoolopziener en voormalige ambtgenooteninzonderheid ook aan die leden der vergadering, welke vroeger onder zijne leiding waren werkzaam geweest. De heer Dekker van den Helder en de heer Zwaai van Terschel ling hielden vervolgens ieder eene lezing, de eerste over hel liooge belang van de beoefening der Nederl. letterkunde voorden Ncdcrl. onderwijzer, de tweede over het belangrijke van het goede voorbeeld des onderwijzers voor de jeugd. Nadat door den Vice- Voorzilter aan den Inspecteur vour diens tegenwoordigheid en aan den Voorzitter voor diens uitmuntende leiding der vergade ring was dank gezegd, werd de vergadering gesloten. Gaarne maken wij melding van het volgende voorbeeld van liefdadigheid, dat wij dezer dagen moglen vernemen. De heer A.L. Leuw Jr. en echtgenoot vierden in den loop dezer week met hunne kinderen hel feest van hunne Sojarige echtveree- niging. Dankbaar voor het voorregt dal zij moglen genieten, ver gaten zij daarbij hunne minder beweldadigde natuurgenoolen niet. Op hunne kosten werden de kinderen van het Algemeen Weeshuis alhier, Donderdagavond j.1., op eene aangename wijze onthaald. Voorzeker deden deze feestvierende echtgcnoolen dit niet, om daardoor eer of openlijke hulde te ontvangen; maar toch gelooven wij, dat de vermelding haar nut kan hebben, om onze plaatsgenooten lot eene waardige navolging optewekken. Zr. 3Is. fregat met sloomvermogen Zeelandthans nog onder hevel van den schout liij-nacht II. Wipff, divisie kom- mandant vau het oefenings-escader iu de 3Iiddellaudschc Zee, is deu löilen Augustus ter reede van Beyruth aangekomen. Z. M. transportschip de Heldin, onder bevel van den luitenant ter zee der lsle klasse P. Toutenhoofd, op reis naar Alexaudrië, is door stormweder genoodzaakt geweest den Sisten Augustus te Portland binnen te loopen. Op Donderdag den Söslcn der vorige maand zou hel voor de gemeente Schagcn een ware feestdag zijn geweest. Hel onstuimige weder maakte echter eene groote streep door veler berekening, 't Vuurwerk en de harddraverij moesten nood wendig worden uitgesteld. Thans zijn wij door particuliere berigtcn in slaat gesteld mcdetcdeelen, dat genoemde feesten, benevens het Concert, zullen gehouden worden op Donderdag den loden dezer, 't Is te hopen dal het weder dan niet we der zulk ecu dreigende houding zal aannemen. Wij vertrou wen door de mededecliog van het bovenstaande aan velen ook Ier dezer plaatse gcene oudienst te hebben gedaan, daa^fleT^

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1