feesi, bij goed weder, ccne hoogst aangename uitspanning be looft. Men schrijft uit Moergestel, 28 Aug. Heden nacht heeft het hier zeer sterk gevroren, zoodat het gras door de rijp nat was, het is te wenschen dat wij hierdoor droogte erlangen, want de oogst begint het te kwaad te krijgen; de boekweit heeft veel geleden door hel nat, de aardappelen beginnen ook te rot ten, wel zoo erg niet als in de kleistreken, doch heviger'reeds dan voorleden jaar. Hadden wij droogte gehouden dan was al les goed van qualiteit geweest. Sedert ccnigen tijd bevindt zich te Arnhem in hechtenis, om voor den krijgsraad leregt te slaan, de 1ste luitenant van het 1ste reg. inf. M., vroeger chef van hel detachement te Doesburg, onder verdenking van zich in gemelde betrekking aan verschillende malversatiën te hebben schuldig gemaakt. Met belangstelling wordt de uitslag van het onderzoek en de beslis sing in deze zaak tegemoet gezien. De Staats Courant deelt mede, dat Z. M. eene commissie heeft ingesteld voor de werkzaamheden tot voorbereiding en uitvoering van den aanleg van spoorwegen, en tot leden daarvan benoemd de heerenL. J. A. van clvr Kunhoofd inspecteur van den waterstaat; C. T. van Meurs'sKonings adjudant in buitengewone dienst, generaal-majoor bij den groo- ten stal; en Mr. L. A. J. W. baron Sloet, voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. Men schrijft uit Harderwijk van 27 Aug. Uit het kamp van Millingen komen eiken dag wagens met zieken hier aan. Builen de garnizoens infirmerie, heelt de gemeente op loyale wijze aan het rijk gratis ten gebruike afgestaangedurende den tijd dat het kamp duurt, de stads timmerschuur, hetwelk een zeer ruim lokaal is, in de nabijheid der infirmerie, en door het rijk alsnu tot hulp-hospitaal voor de zieke militairen uil het kamp is ingerigt geworden. Gisteren zijn er drie en heden wederom vier wagens met zieken alhier gearriveerd. Het is geen wonder dat er vele zie ken zijneerst lange marschcn en dan in het kamp zelf niets dan regen en wind; legen al die fataliteiten is de tegenwoor dige milicien niet meer bestand. Niettegenstaande het ongun stige weder gaan er dagelijks vele menschen naar het kamp. Uit Napels wordt berigtdat de regering aan het volk geld uitdeelt, oin hen rustig te houden, doch dat het middel niet lang meer zal duren, want zij verlangen niets liever dan een opstand. Zoodra zij geld hebben ontvangenloopen zij door de straten onder den kreet van: «Leve de koning!" Wanneer de nationale garde dit echter wil beletten, dan ont staan er conflicten en men hoort niets dan «Leve Garibaldi In hel koningrijk Hannover, heeft in het dorp Upstede «ene afschuwelijke moord plaats gehad. Zekere A. Meijer, een man, die erg aan den drank was verslaafd, kreeg met zijn gehuwden zoon, met wien hij onder één dak woonde, twist, waarbij hij zijn zoon met eene spade de hersens insloeg. Uit Texas wordt berigt, dat onderscheidene negers ge tracht hebben hunne meesters door middel van vergif van het leven te berooven. Eenige der schuldigen zijn reeds opgehan gen terwijl nog 25 anderen ter dood zijn veroordeeld. Een llaliaansch dagblad meldt, dat op den 14den Augus tus een vreeselijke storm de geheele omstreek op 40 mijlen afstands van Férrara heeft verwoest; 80 personen zijn gedood en velen verwond. De Napelsche troepen hebben een gevecht geleverd in de nabijheid van Piale, doch werden omsingeld en overwonnen; zij trokken in de stad terug. Een wapenstilstand werd hun daarop voorgesteld, waaromtrent de bevelvoerende generaal de instruclien van den opperbevelhebber verlangde te vragen. Midderwijl ver minderde de geestdrift onder de troepen en waren zij spoedig geheel gedesorganiseerd; zij trokken terug en werden verstrooid, zoodat de batterijen zonder verdedigers bleven. Dit berigt is officiéél. Te Milaan hebben de eigenaar van een koflijhuis en eenige heeren, die zich daar bevonden, op de gezondheid van den kei zer van Oostenrijk gedronken. Zoodra dit bekend was, kwam eene groote menigte het koflijhuis omsingelen en vreesde men voor wanordelijkheden. Door de spoedige komst der policie wer ken deze echter voorkomen. Bij den wedstrijd voor landbouwers te Vauguerayin Frankrijk, meldde zich aan, voor den wedstrijd in het ploe gen, een goed gekleed, zeer schoon meisje van 19 jaar, aan wier manieren en spreken men kon zien, dat zij eene uitmunten de opvoeding had ontvangen. Dit verwekte de algemeene aan dacht en men was niet weinig verwonderd, toen zij hare groote vaar digheid loonde in hel omgaan met den ploeg en zelfs den eer sten prijs won. De vader van Marie Chirat was vroeger koopman, doch had in 1848 door eene verkeerde speculatie zijn geheele vermogen verloren. Hij vestigde zich daarop bij Vauguery en pachtte daar eenige bunders land. Verleden jaar overleed hij plotseling en liet eene weduwe met zes kinderen, waarvan Marie de oudste was, in zorgvolle omstandigheden na, want alles wat zij bezaten, bestond in de op het veld staande vruchten; hunne geheele hoop was op den oogst gevestigd. Marie nam het kloeke besluit het bestuur op zich te nemen; zij werkte met en even hard als de knechten; zij zaaide, ploegde, maaide en deed in één woord alles, lot zelfs het hardste werk. Thans wordt zij voor de bekwaamste onder de landbouwers van den omtrek ge rekend. Nadat haar de prijs was uitgereikt, ontving zij van de gezamenlijke landbouwers, die aan den wedstrijd hadden deel genomen een prachtig bouquet; zij weigerde aan de feestelijkheden deel te nemen, besteeg haar met ossen hespannen wagen en reed on der de daverende toejuichingen der menigte naar hare moeder terug. De bcrigten van het zuiden van Italië bevestigen allen de overwinningen van Garibaldi in Calabrië. lederen dag komen er nieuwe troepen vrijwilligers aan. In alle provinciën van het koningrijk der beide Sicilicn hccrscht eene oproerige

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2