na eene liefderijke verpleging in hel Diakonessenhuis aldaar, aan de gevolgen overleden. De waarschuwing is reeds dikwijls herhaald, dat men bij den omvang der dameskleederen toch voorzigtiger met vuur zij dan vroeger. Maar onbegrijpelijk is het, dal, bij de herhaalde ongelukken, die tegenwoordig daardoor gebeuren, het bewust zijn nog niet algemeener is gevestigd, dat niets de vlammen in dergelijke gevallen eerder doet blusschen, dan door die met een mantel of dik kleed te verslikken. Men is te Breda den vermoedelijke!! dader op het spoor gekomen van diefstal van een aanzienlijke hoeveelheid goederen van den voormaligen minister van oorlog F. van Dambenoy, die in het rijks-arsenaal geborgen waren. Door de activiteit der policie aldaar is een massa damast tafelgoed teregl gekomen. Een kanonnier, in dat arsenaal werkzaam, in wiens randsel men eeu wiegekleed heeft gevonden, schijnt van de misdaad niet onkundig. De Sardinische troepen rukken steeds voort, en concentre ren zich bij Ancona. Het plan van de regering is, om door het bezetten van die stad de gemeenschap tusschcn generaal Lamoricicre en hel overschot van het Napolilaansche leger af te snijden; dit overschot, dat zich te Gaëla bevindt, kan op 25,000 man worden geschat. De Morning Post bevat een brief uit Napels, welks in houd wel geschikt is, om den doodsteek toe te brengen, aan het greintje sympathie, dat de koning der Beide Siciliën, of liever de ex-koning, bij sommige ullramontanen nog mogt hebben ontmoet. Op Garibaldis togt lussclien Reggio en Napels werd een boodschapper aangehouden, die nieuwe voorstellen van Frans II overbrugt. Deze waren van den volgenden inhoud: i° als Garibaldi van verdere aanvallen op het vasteland van Napels afzag, dan zou hem vrije doorlogt over dit grondgebied worden verleend, ten einde den pauselijken slaat aan te vallen; 2°. de slrijdmagt van Garibaldi, zou gedurende baar gehecle marsch, door den koning van leeflogt worden voorzien; 5°. uit de koninklijke schatkist zou onverwijld aan Garibaldi de som van 3,000,000 ducalen worden uitbetaald, en 4°. Napels zou een contingent van 50,000 man voor het Ilaliaansche leger leveren in geval van een oorlog legen Oostenrijk. Deze voorstellen be vinden zich thans in banden van Garibaldi en zullen onverwijld worden openbaar gemaakt. Men is te Wcenen zeer bezorgd over den toestand van Hongarije, alwaar de gisting zoo hevig is dat men eiken dag het berigt cencr uitbarsting vreest. Tc Pcsth duren de arresla- Ijën, zelfs van hoog geplaatste personen, voort. Dezer dagen stond voor hel hof van policie te Liverpool een SOjarig man, J. Williams genaamd, teregl, als beschuldigd van met vier vrouwen te gelijk te zijn gehuwd. Twee harer waren in de zaal ter tereglzilling aanwezig. De zaak is tien dagen uitgesteld, omdat er nieuwe getuigen moeten gehoord worden. De Times zegt, dat een aanval van Garibaldi tegen de bezetting van Rome de ondergang van Italië zijn zoude. Als het leger van Lamoricière met eene enkelen slag wordt vernietigd, dan is het waarschijnlijk, dat Frankrijk en Piëmont eene schik king zullen treffen. De afstand van de eene of andere provincie of hertogdom kan alles in orde brengen. Maar als de worste ling te lang duurt, dan loopt men gevaar, dal de katholieke mogendheden tusschcn beiden komen, waarvan hel resultaat zou zijn de vernietiging der Ilaliaansche vrijheid. Uit Napels wordt in een particulier schrijven het volgende gemeld Weel gij met welk eene strijdmagt de dictator alhier is aangekomen? Met acht personen, tien op zijn hoogst, terwijl de koninklijke troepen, op bevel des konings, zich nog in de wachtposten, in de forten, de kasleelen en op hel paleis bevonden. In het rijtuig van den dictator zaten de heer Berlano, zijn secretaris en de heer Antonio Gavarone, kommaudant van Calatafimi. In het tweede rijtuig bevonden zich eenigc officie ren, die met Garibaldi te Napels waren gekomen. Er was eene ontzaggelijke volksmenigte op de been en hel regende bouquetlcn. Overal op zijn weg presenteerden de schildwachten het geweer, terwijl ook de wacht aan het koninklijk palcis den dictator hunne hulde betuigden. Tc La Forestcria, een voor malig vorstelijk paleis, aangekomen, werd Garibaldi ontvangen door eene deputatie, die hem kwam begroeten. Nadat de dic tator had geantwoord, begaf hij zich op hel balcou van het palcis, van waar hij eenige woorden tol het volk riglle, die uitbundig werden toegejuicht. Vervolgens begaf de stoet zich naar de Toledoslraatwaar Garibaldi afstapte aan het paleis van den prins d' Angri, een kamerheer des konings, die zijn vorst naar Gaëta is gevolgd. Garibaldi werd er echter door de echtgenoot van den prins ontvangen en heeft zijn intrek op het kasteel genomen. Van het balcon heeft de dictator daarna de twaalf balaillons nationale garde der hoofdstad zien defileren. Des avonds was de stad schitterend geïllumineerd". De Courrier de 1' Aic meldt, dat op den spoorweg van Chambéry een wagen, met drie prachtige paarden, tot de stallen van den keizer behoorende, in brand is geraakt. Twee der paarden waren, toen men de wagen had afgehaakt, geheel verbrandhet derde deed nog eenige stappen, doch viel toen dood neder. De schade van paarden en den wagen schat men op 20,000 francs. Ter gelegenheid van het bal te Marscille, bij het verblijf van den keizer, kwamen twee dames met enlrcekaarlcu en ver langden tc worden toegelaten. Zij waren prachtig gctoilellcerd, wille satijnen japonnen, gegarneerd met kanten; op de gedc- collettecrde hals blonk de prachtigste parure van diamanten en paarlcn, en evenwel werden zij op de hoffelijkste wijze door den commissaris van orde geweigerd, want o ongeluk! zij hadden hoeden op, die, hoe prachtig ook en geheel in over eenkomst zijnde met het overige toilet, niet met de hof-clt-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2