in afzonderlijke dichtstukken. Voorzeker zal ieder, die belang stelt in de beoefening van letterkunde en welsprekendheid, zich verheugen, dat onze gemeente de eer mag genieten, zulk cene vergadering in haar midden te zien plaats hebben. Ten zuiden van deze gemeente werd jl. woendag, tegen den avond, een feilen brand gezien. Naar wij later vernamen, is de boerenhofstede van den landman P. Koning, gelegen in den Anna Panlowna-Polder, tegenover de Blaauwe Keet, totaal afgebrand. De oorzaak van dit onheil moet het broeijen van bet hooi zijn geweest. Het roerend goed was niet verzekerd, zoodat de eigenaar, die veel hooi en granen in de schuur had, belangrijk heeft verloren. Het is inderdaad vreemd, dat er nog menscheu wor den gevonden, die hun goed onverzekerd laten, terwijl zij zich tegen zeer geringe kosten kunnen assureren, eir alzoo voor eventueel verlies dekken. Een droevig ongeval heeft voor cenige dagen te Hoorn op Texel plaats gehad. Een gehuwde vrouw verliet des nachts haar bed en verdronk zich in een sloot nabij hare woning. Daar er volstrekt gecne aanleiding tot het plegen van deze daad bestond, schrijft men de oorzaak aan een vlaag van ijl hoofdigheid toe. Men schrijft uit Beverwijk 18 Sept. Gisteren werd alhier gevankelijk binnengebragl, Jan Scheerman, schelpenvisscher te Caslricum, beschuldigd zich, in den morgen van 17 dezer, te hebben meester gemaakt van eenige gestrande goederen der cquipagic van het barkschip Wilhelmina Frederika. Deze oti- mensch beantwoordde hel noodgeschrei der schepelingen en hunne bede om hulp, met hen te berooven van datgene, wat ze ge meend hadden met de boot te redden, die, ongelukkig reeds met goederen beladen, omsloeg. Te vergeefs riepen zij hem, op geringen afstand toe, dat zij ook Hollanders waren; doch hij, die zich niet ontzag zijne medcmenschen in zulk een jam merlijken staat te berooven, bekreunde er zich natuurlijk niet om, of zij zijne landgenoolen waren. De boosdoener zou echter niet ongestraft blijven. De ongelukkige schipbreukelin gen merkten op, dat hij een kreupel paard had, en deze aan duiding bragt hen op het spoor om den roover te ontdekken, dien zij dan ook spoedig en nog in het bezit van eenige der vermiste voorwerpen, gevonden hebben. Z. M. stoomschip Cycloop, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee F. R. Toewaler, is jl. Woensdag van hier naar zee vertrokkenter opvolging zijner bestemming Daar de Middel- landsche Zee. Den 24sten dezer vertrekt de 0. I. landpost over Mar- seille. De Conslitutionnel wederlcgt de bewering van de Times, dat de eilanden Sardinië en Elba aan Frankrijk zouden worden afgestaan, als vergoeding voor de annexic van het koningrijk der Beide Siciliëu bij Piemont. Men verzekert, dat de paus bij een manifest de hulp der katholieke mogendheden heeft ingeroepen. Vele Fransche com- pagniën zijn naar Cevita Vecchia vertrokken, om de onlusten te Viterbo te onderdrukken. Het Dresdener Journal wordt sinds eenigen tijd gedrukt op ecne snelpers van Amerikaansche uitvinding welke niet door stoom, maar door verhitte dampkringslucht wordt in beweging gebragt. De voordeelen daarvan zijn het wegvallen van den stoomketel, besparing van ruimte, geen gevaar voor ontploffing en bezuiniging van ongeveer aan brandstof. Deze machine is vervaardigd in de fabriek van de verecnigde Hamburg-Maag denburger sioomscheepvaarl-maalschappij te Buckau bij Maagden burg, welke reeds talrijke bestelligcn daarop heeft ontvangen. Men verhaalt, dat bij de aankomst van Garibaldi te Napels, generaal Turr tot den directeur van den spoorweg zeidc: «Gij zult nimmer kunnen zeggen, dat wij u met geweld hebben overvallen; wij zijn 19 personen in getal. Volgens de laatste beriglen waren er ongeveer 7000 soldaten van Garibaldi binnen Napels, er bevinden zich daaronder ver scheidene jonge lieden beneden 20jarigen leeftijd. De weigering van Garibaldi, om toe te stemmen, dat de annexie van het koningrijk der Beide-Siciliën bij Piëmout, nu reeds geschiede, is toe te schrijven aan de oneenigheid, die lusschen hemen graaf Cavour bestaat. De Piemonlesche bureau cratie zou, volgens de meening van eerstgenoemde, alles beder ven. Bovendien beschuldigt hij het tegenwoordige ministerie, de noodige hervormingen niet te hebben gedaan, b. v. de emancipatie der Joden, de aanneming van het Fransche burgerlijk wetboek, die zoo zeer door de Italianen wordt gewenscht en waardoor, zonder eenige klagt, de godsdienstige quaeslie tegenover Rome, uit den weg zou worden geruimd. In een brief uit Parijs wordt verzekerd, dat koning Vic- lor Emmanuel aan een zijner vrienden, die hem op de tegen woordige gevaren opmerkzaam maakte en hem zeidedat hij zijne kroon het spel zette, heeft geantwoord: «IleLdoeter niets toe; als de zaken op zijn ergst uitloopen, zal ik alijd nog wel kolonel in des eeneu of anderen dienst kunnen worden". De testament-uitvoerders van Mistres Deemand, onlangs te Londen overleden, hebben uit het strefhuis verkocht: 1800 zijden kleederen; 700 overkleederenmantels en fluwcclcn man- tilles; 200 hoeden en lOOpaar bottinnes; eenegroote menigte zakdoeken, enz. Al deze voorwerpen waren afkomstig uil de klcederkas der overledene. Verondersteld, dat die dame elk kleed maar eens aandeed en dat zij dagelijks driemaal van kleeding veranderde, zoo zouden die 1800 zijden kleedcren, haar genoegzaam geweest zijn, om bijna gedurende twee jaren lang, driemaal daags, zich in ver schillend gewaad te kunnen vertoonen. De Droit verhaalt, dat te Parijs des nachts een persoon in den tuin der Tuillericn is gedrongen. Aldaar riep hij: »Komt, mijne onoverwinnelijke soldaten, volgt uwen keizer, den keizer der aarde, marcheren wij naar de overwinning van het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2