Als een bewijs hoezeer de haat tegen de Bourbons te Napels in de harten der kinderen is gedrongen verstrekt het volgende gezegde van een jongen van 5 jaar tot zijn school makkertje van denzelfden ouderdom: »Koin, laat ons soldaatje spelen; ik zal roepen leve Garibaldien gij leve de koning!" en dan zal ik u doodsteken". Voor ecnige dagen heeft in de kolenmijn St. Henriette, nabij Jemmappes, eene vreeselijke ontploffing plaats gehad. Ofschoon er op dicu oogenblik 950 arbeiders werkzaam waren, zijn er, als door een bijzonder toeval, slechts 9 personen ge dood en 19 gekwetst. Zonderling was het, dat ook de over ledenen niet door de ontploffing zelve getroffen werden, maar gestikt zijn, doordien zij zich haastten hun werk te verlaten en naar den uilgang der mijn te vlugten, wcrwaarls echter de verslikkende gaslucht heênvloeide. De brandwonden der 19 personen, die door de ontploffing zijn getroffen, zijn niet ge vaarlijk, zoodal men hoopt, hen in het leven te behouden. Garibaldi heeft aan den koning van Sardinië twee brieven geschreven. In den eersten zegt hij, de hoop te koesteren te Rome met den koning eene bijeenkomst te zullen hebben, en dan naar Venetië op te rukken; de tweede eisclil de aftreding van de ministers Cavour en Farini. De koning heeft daarop, naar men zegt, geantwoord, dat hij iederen onvoorzigtigen slap wenschle te vermijden, maar dal hij bereid was de ministers Ie ontslaan, indien dit de voorwaarde was, waarop Garibaldi zijne krachtige medewerking zou blijven verlcenen. Uil Damascus wordt gemeld, dat het aantal gearresteerden, dat thans reeds 1090 bedraagt, wel 4000 zal beloopenvan dit getal zijn bijna drie vierden Israëlitische kooplieden. Tot den strop werden 119 en tot de galeijen 600 veroordeeld, ter wijl 197 zijn doodgeschoten. De loüO boeven van het bagno van Castellamare in Napels hebben gebruik gemaakt van de afwezigheid der militaire magt en hunne vrijheid voor den tijd van één dag geëischt. De cipiers der gevangenis hebben aan dien eisch moeien vol doen, onder voorwaarde, dat de gevangenen hun eerewoord gaven, dat zij zouden terngkeeren. Des avonds bij het appèl onlbrak geen enkele. Een winkelier, die in de nabijheid van het bagno woonde, was echter bevreesd voor diefstal en gaf aan zijnen bediende last den winkel te sluiten, waarop deze ant woordde, dat dit niet behoefde, daar de boeven van Castella mare wel moordenaars waren, maar gcene dieven. BEURSBERIGTEN; Amsterdam. 95 Sept. W.S 9f pc. 69^.5 pc. 75. 4 pc. 97|. Spanje, lf pc. 58^-. builenl. 5 pc. 47{. binnen!. 5 pc. 46 jf. Rusland. 18165 pc. 101 5 pc. 101^. 1899, 5 pc. 84. Oostenrijk, metall. 5 pc. 45J. dito 9J- pc. 94. dito rente, amst. 5 pc. 67 nationale 1854 5 pc. 51^-. SCHEEPST IJ DINGEN. BINNENGEKOMEN: NIEUWEDIEP, 23 Sept. Cornelia, Hazewinkel, Muntendam, Liverpool. Rhea, Larssen, Sundswall. 24 Sept. Diana (stLonden Beaver (stdito. Vriesland, Boontje, dito. Noordstar, Chicker, Newc. Charles en Henry, Amson, Sunderland. Gratitude, Bens, dito. Graaf van Rechteren (stHuil. Alkaja, Eckmann, Chistinastad. Apollo, Nichselen, Drammen. 25 Niets. UITGEZEILD: NIEUWEDIEP, 23 Sept. Courior, van Vliet, Malta. Capricio, Musa- tan, Newcastle. Mary, Gamer, dito. Circassian, Hall, Shields. Twenthe (st.), Hult. Zeemanshoop, Ilansens, Gothenburg, Specula- tionen, Bjonees, Caroline, Gundersen, Commercien, Gjersöe, Helena, Bruun, Fraternité, Jacobsen, Navigator, Kaas, allen Fredenkstad. Lijna, Knud- sen, Mindet, Schwartz, Alfen, Tonnisen, Jaren, Warner, Jolund, Falck' Janus, Christensen, allen Drammen. Harlingen, Hannema, Osterrisüer. Christian August, Ivensen, Porsgrund. 24 Sept Graat van Heiden Rci- nestein, Wamsteker, Batavia. Hertog Bernard, Stolte, dito. Calypso, Poolman, Soerabaija. Heerenveen, Prins, Messina. Niesina Bcertha Boer, Livorno. Panlus, Molema, dito de Hoop, Ouwehand, Lissabon. Nijverheid, Kemper, Porto. Stad Workum, Stenders, dito. Perce- verance, Cummmgi, dito. Rob Roy, Clarkson, Newc. Unity, Calver- son, dito. 25 Sept. Bérénice, Bakeman, Marseille. Salisbury, Harrison Hall, Sunderland. Maria, Evelijn, dito; heeft twee ankers en een kettin gen verloren en gebroken spil Terug uit zee Z. M. stoomschip WeSp GEMElTCrDE 3E3.IOTE1T. Dc keizerin van Rusland heeft reeds de baker besteld. Een jong mcnsch, die uil de gevangenis te Dordrecht was onl- vlugt, ontving, terwijl hij zich bij zijne moeder achter een zeil verborgen had, heel onverwacht een vereerend bezoek van heeren rijksveldwachters. Een 99jarig jongeling uil Oudenbosch, die voor eenige dagen voor zijn pleizier was gaan visschcn, is bij ongeluk in het gezelschap der waterbewoners leregt gekomen en levenloos daaruit opgehaald. Een wachter bij den Aken- Maastrichtschen spoorweg is, wegens overtreding van art. 6 der wet van Mozesachter de ijzeren deuren geplaatst. Z. M. heeft aan de bokkingrookers vrijdom van accijns toege kend voor het zout, dat tot het rooken van bokking wordt ge bezigd. Generaal Lamoricière heeft met het pauselijk leger vau de dappere Piëmoulezen ouderwctsch klappen gehad. De grond van Venetië is staalkundig ondermijnd. De me talen Tollens is jl. maandag van zijn zak ontdaan, waarin men hem voor 'toog der menigte had verscholen, en heeft het bur- gerregt van Rotterdam gekregen. Dc geestelijke heeren (c Rome hebben hunne effecten reeds ingepakt, om op liet eerste teckeri van onraad tol vertrek gereed te zijn en dc zuurverdiende spaarpenningen elders te verleren. De listen en lagen der politiek zullen wclligt den graaf Cavour het looneel van den italiaanschcn vrijheidsoorlog doen verlaten. Te Londen heeft zich eene verceuiging van dames gevormd, met het doel om hemden, broeken en borstrokken te verzamelen voor hen wier garderobe, bij gelegenheid der Syrische onaangenaamheden, veel geleden heeft. De patrouilles Ie Venetie zijn vermeerderd en hebben in last elke revolutionaire poging te onderdrukken. De Israëlitische dames te Algiers hebben aan de keizerin van Frankrijk, tijdens haar jongste verblijf aldaar, een kostbaren waaijer van wille struisvederen aangeboden, gevat in eene gou

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 3