Hoofdstuk V (Binnenlandsche zaken) ook opgenomen de koslcn van onteigening, leveranciën en aanleg van de spoorwegliju van hier Lot Alkmaar. Van Delfzijl ging dezer dagen een praamschuit beladen met hout naar Appingadam en werd bestuurd door twee perso nen; op de terugreis is een der personen over boord geslagen en verdronken. Het groole verlies en de smart zijner moeder, welke weduwe is, is niet te beschrijven. Men schrijft uit Almelo, 1 Oct. Heden morgen werd al- bier door twee gercglsdienaars uil Enschedé gevankelijk overge- bragt een persoon, welke gisteren avond zijne beide broeders, vader en moeder in dronkenschap verscheidene wonden beeft toegcbragt. Genoemde gercglsdienaars naar buis terugkeerende, kwamen door toeval en ondersteund door een der rijksveldwach ters uit Almelo ecnige kerels op bet spoor, die zich in den afgcloopen nacht zouden hebben schuldig gemaakt aan bel smok kelen van eene aanzienlijke hoeveelheid voorloop. Het gelukte hun een dezer personen te arresteren, welke persoon dezelfde bleek Ie zijn, die zich in 1858 aan het smokkelen van een paard beeft schuldig gemaakt. Koning Leopold van Belgie heeft eene uitnocdiging ont vangen tot bet bijwonen der bijeenkomst van de drie Noordsehe mogendheden te Warschau. Z. M. heeft daarvoor echter bedankt, omdat hij in de tegenwoordige omstandigheden zijn gereserveerd standpunt tegenover Belgies neutraliteit lot geen prijs wil ver laten. De proclamatie van Garibaldi te Palermo is van den volgenden inhoud: »Hel volk van Palermo is inde laatste da gen zeer geduldig geweest tegenover de verleiders, die trachtten het op den verkeerden weg te brengen. Die mannen hebben u van annexie gesproken, even alsof zij meer dan ik verlangden naar de hergeboorte van Italië. Ilun doel was echter om lage particuliere belangen te dienen. Gij hebt bun echter geantwoord, zooals het aan een volk betaamt, dat vertrouwen stelt in bet geheiligde en onschendbare programma, dat ik heb uitgevaardigd: Italië cn Viclor Emmanuelf' »Te Rome, volk van Palermo, zullen wij bet koningrijk van Italië uitroepen. Wanneer ik de annexie te Napels bad gewild, dan ozu ik den Volturno niet zijn overgetrokken; had ik die te Paler mo gewild, dan zou ik de straat van Messina niet zijn overgeko men. Maar zoo langer in Italië ketenen zijn te verbreken, zal ik mijn weg volgen of er mijn gebeente achterlaten. «Mordini laat ik u als prodictator; hij zal zich, ik ben er van overtuigd, uwer en Italië waardig betoonen. Er blijft mij slechts over, 11 te bedanken, u cn de dappere nationale militie voor het vertrouwen, dat gij in mij en de bestemming van bet land hebt gesteld. Door bel hoog-gercglshof te Berlijn is kortelings uitspraak gedaan in eene afschuwwekkende zaak, waarbij tevens eene belangrijke reglsquaestie is uitgemaakt. Zekere Holleuforst, een 7Gjarig landbouwer, had een zoon, die voor krankzinnig ver klaard, in een geslicht van krankzinnigen opgesloten, doch later als ongeneesbaar daaruit ontslagen werd. Hierop bragl de va der hem in een klein onzindelijk bok, en hield hem daarin twintig jaren lang gevangen, ten gevolge waarvan de zoon thans geheel kroin is geworden, en slechts met de hevigste pijn een voel kan verzetten. De vader werd deswege vervolgd en in eerste instantie, terwijl de geestestoestand des jongelings als verzachtende omstandigheid werd aangenomen, vrijgesproken wegens bet berooven van persoonlijke vrijheid, doch veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens verminking van een lig- chaamsdeel. In tweede instantie werd deze straf echter ver hoogd lot zes maanden gevangenis, als hebbende de misdaad plaats gehad met voorbedachten rade. Hiertegen werd door den veroordeelde beroep in cassatie aangeleckend, voornamelijk op grond, dat voor verminking eene positieve handeling wordt vereischt, welke een deel van het ligchaam scheidt, hetgeen in deze niet bad plaats gehad. Het hoog-gcreglsbof verwierp ech ter dit beroep, op grond dat voor verminking geene dadelijke handeling noodig is, doch dat het voldoet, wanneer een lig- chaamsdeel, op welke wijze ook, onbruikbaar wordt gemaakt. Het is thans bekend, dat tijdens het jongste verblijf van Napoleon III te Nizza, graaf Cavour in laatstgenoemde stad een geheim onderhoud met den keizer der Franschen heeft ge had. In de nabijheid van Edimburg heefl onlangs een ijzing wekkend ongeluk plaats gehad. De heer Henry, een geweer maker aldaar, begaf zich naar een veld bij de stad, met zijn zoon, een fikschen knaap van 12 a 15 jaien, ten einde bet visier van eene buks te stellen. De knaap werd zoo als ge woonlijk, door zijn vader als chalonneur gebezigd, en terwijl de man school, verborg zich de knaap in een gat in den grond. Ongelukkiglijk kwam de jongen, nadat de vader ceni- ge scholen had gedaan, uil zijne schuilplaats te voorschijn en stond juist voor de schijf, toen de vader, zijn zoon niet op merkende, aanlegde cn afvuurde, met bet ongelukkig gevolg, dat de kogel door het hoofd van den knaap heenging en deze dood op de plaats bleef liggen. Te Rome worden openlijk toebereidselen gemaakt voor bet vertrek van den paus. Markies de Cadore is aldaar met bet ant woord van den keizer aangekomen. De paus heeft verklaard geene bescherming te verlangen, welke alleen zijn persoon be treft; «wanneer de keizer niets verder wil toeslaan," heeft de paus gezegd, «dan kan het Fransche leger zich verwijderen." Generaal de Goyon heeft den paus gevraagd, waarheen bij zich begeven wilde, wanneer de Fransche troepen Rome verlieten cn het antwoord was: «De wereld is groot." Alle kardinalen hebben overigens voor bet verlaten van Rome gestemd. Te Monlmoral beeft eene vergiftiging door middel van champignons plaats gehad. .Zekere Ponlel had champignons geplukt en verlangde van zijue vrouw, dat zij ze voor het mid dagmaal zou gereed maken. Deze twijfelde of zij niet vergiftig

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2