»Wij hebben dus, volgens bet zeggen der Europcsche con- suls, door onze toevallige komst te Acra, de Christenen in die plaats voor een bijna zekeren moord behoed. De Heldin is in Malta gearriveerd, dus gaan wij half Oet. naar Holland." Eerstdaags zal te Chattham de kiel worden gelegd van een reusachtig gepantserd stoomschip, dat ook met den meest moge- lijken spoed zal worden voltooid. Het zal 400 voet lang zijn, zijnde de dubbele lengte van menig linieschip en twee derde der lengte van den Graat Estern. Het schip zal boven de waterlijn met massief stalen platen zijn bedekt, terwijl het uit sluitend met de verdragende Armstrongs kanonnen zal worden gewapend. Over het geheel zal dit vaartuig een der geduchtslc ziju, die tot nog toe voor de Britsche marine zijn gebouwd. De Schwz. Ztrj., het orgaan der ultramonlaneu in Zwit serland, bevat een haar van «gewiglige zijde" '.toegekomen pro test legen de inlijving van den Kerkerlijken Staat bij Piëmont, Het document is klaarblijkelijk afkomstig van den pauselijken nuncius in Zwitserland en beeft waarschijnlijk ten doel, eene agitatie van de katholieken in alle landen tegen de gebeurte nissen in Italië in bel leven te roepen. - De Armoniavan 55 September, geeft ecnige inlichtin gen over bet fusilercn van een priester, dat te Perugia .heeft plaats gehad. •>Een soldaat werd door een geweerschot gedood; bet schot was stcliig uit een venster gelost, en men kon niet weten wie gescholen had. Een priester bevond zich in den omtrek en werd door iemand als de schuldige aangewezen. Depriester loochende de daad; men onderzocht zijne handen om kruid daaraan te ont dekken, doorzocht ook zijne kleederen en betastte hem om eenig teeken van schuld Ie ontdekken; doch vruchteloos. »Dc priester bleef protesteren, en zeidc dat, in weerwil hij den paus zeer toegenegen en gereed was om zijn leven voor hem op te offeren, hij nooit gedacht had, hem te verdedigen door iemand te vermoorden. Men was van plan hem te laten loo- pen, toen er plotseling twee personen aankwamen, welke zwoe ren hem het geweerschot door het venster te hebben zien los sen. Men wilde geene andere bewijzen meer, om hem te vcr- oordeeien, en zijne veroordeeling was het doodvonnis, dat bin nen eenige uren moest uitgevoerd worden. De priester werd naar de strafplaats gebragt en liep met een opgeruimd gelaal langs de straat, terwijl hij psalmen las. »Het geleide bleef stilstaan en de soldalen laadden hunne geweren. De veroordeelde wendde zich alsloen tot de aanwe zigen en zeide, dat hij onschuldig stierf, en dat hij van gan- schcr harte vergiffenis schonk aan hen, die de oorzaak van zijn dood waren. Naauwelijks had hij die woorden gesproken, of hij werd door vier kogels getroffen. Wij recommanderen dit feit zegt, de Armoniaaan Joachim Pepoli en aan de commis sie, welke hij benoemd beeft, voor het inzamelen van inlichtin gen aangaande de moorden van Perugia." Tc Pforzheim is dezer dagen eene bende valsche mun ters ontdekt, die reeds een groot aantal valsche tien francsstuk ken hadden vervaardigd en in omloop gebragt. De buitenzijden dier stukken zijn met een gesoldeerd goudvlies bedekt, terwijl het inwendige uit onedel metaal bestaat. In vele kerken te Berlijn beslaat nog bet gebruik, dat de personen, die bevestigd worden, voor de bij die plegligbeid door ben gebruikte stoelen 5 gGr. aan de kerkdienaars moeten betalen. Bij ecu dezer dagen plaats gehad hebbende inzege ning was een der bevestigde jonkvrouwen in eene zeer om vangrijke crinoline gekleed. Toen zij na afloop der plegligbeid hel gewone bedrag van 9 gGr. voor baar stoel wilde betalen, verklaarde de vrouwelijke bediende, dat dit te weinig was, daar de crinoline drie stoelen had bedekt. Toen de jeugdige bezitster van dit klecdingsluk daartegen protesteerde, verhaalde de vrouw haar, dat juist de week te voren hij dergelijke ge legenheid een ander meisje voor vijf stoelen had betaald, op dat hare crinoline niet zou gekreukeld worden. Natuurlijk werd thans het verhoogde bedrag met de meeste bereidwillig heid betaald. Dezer dagen heeft een meisje van goeden huize uil Graudenz in mannelijke kleeding het ouderlijk huis verlaten, met het doel om bij Garibaldi als vrijwilliger dienst te nemen. Zij werd echter reeds te Schwetz, op ecnige uren afslauds van Graudenz, achterhaald en naar hare bekommerde ouders teruggebragt. De Fraukfortcr Postzeitung meldt, dat in den loop der vorige maand, de Engelsche brik Alliance legen de rotsen van Borkurn (Ilannovcr) strandende, de inwoners dier plaats de schipbreukelingen eene prooi der golven lieten worden, ja zelfs een matroos, die zwemmende aan land trachtte te komen, te- rugsticlen, en zich slechts bezig hielden met de aan het strand gespoelde goederen te bemeestcren. Naar men verneemt, zijn reeds onderscheidene personen, in dat dorp woonachtig, waar onder de schout, de commissaris der baden en de pastoor deswege in hechtenis genomen. De laatste dépêches uil Napels melden, dat Garibaldi den 4den des ochtends eene verkenning, in de rigting van Capua persoonlijk heeft aangevoerd. »Hij heeft de overtuiging gekregen, dat de linie van den Vollurno steeds /zeer sterk bewaakt wordt, en dat de konink lijke troepen, in weerwil hunner laatste nederlaag, nog in staat waren, om die stelling krachtdadig te verdedigen. Hij heeft zich naar de brug Treflixo, gelegen op vijf kilometers afstands beneden Capua, begeven, en erkent dat nieuwe ver schansingen, door eene talrijke artillerie beschermd, nog onlangs op dit punt waren opgeworpen, en dat het, dien ten gevolge onmogelijk geworden was, de stad van de noordzijde in te sluiten. Men weel nog niet, wanneer de dictator den aanval tegen Capua zal hervallen". Bcrigten uit Napels van den 4den over Genua onlvari-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2