Ml DONDERDAG 25 OCTOBER. ITIEITVJ1 STXJDI1TC-EXT. Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep. Abonnementsprijs per kwartaal f 1 30 Franco per post1.50 Enkele nommers«0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIEN worden aangenomen tot Zater dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon groote letters, naar inate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. ACHTTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP 24 October 18G0. In de afdeelingen van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal heeft liet onderzoek van liet wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst en de verbetering van den waterweg vau Rotterdam naar zee, dat. over liet algemeen zeer ongunstig is ontvangen, lot de volgende beschouwingen geleid. De groote meerderheid was van oordeel, dat, wat den vorm, de tijdigheid en de uitvoerbaarheid betrof, dit voorstel aan groote bezwaren onderhevig was. Men keurde bet zeer af, dat de doorgraving van Holland op zijn smalst en de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee in één voorstel waren zatnengeval. Het een gold een geheel nieuw werk, het ander slechts cene verbetering vau een bestaanden waterweg. Wat de zaak zelve betrof, zijn ernstige bedenkingen geopperd, zelfs afgescheiden van finanticle quaestiën, tegen de uitvoering van zoo vele groote werken van staatswege op denzelfden tijd. Dit moei hoogst nadeelig werken op den prijs vau materialen, grondstoffen, arbeidsloonen, enz. De uitvoerbaarheid was niet bewezen, vooral wat de Am- sterdamsche waterweg betrof. Wel was een raad van den waterstaat geboord, maar deze was niet vrij geweest. Hij had te kiezen gehad lusschen de overgelegde voorstellen en bad een als het beste aangeraden. Maar geene waarborgen voor de uitvoering, wat de zaak zelve, de kosten, den lijd, enz. betrof, bestonden. Al ontkende men het niet, dan worden toch vele bezwaren tegen de rigling en andere details iugebragt. Vele leden meenden, dat eene grondige verbetering van bet Noord-IIollandsclie kanaal niet genoegzaam onderzocht was, en zij wenschteu daarop aan te dringen. Deze en andere beschouwingen werden wel door een zeker getal leden bestreden, maar deze maakleu verreweg de min derheid uit. Het volgend voorval had j. 1. zondag alhier plaats. Ecu kind viel in het Heldersch kanaal; het dreef steeds verder naar de diepte en liep groot gevaar van te verdrinken. Ver scheidene toeschouwers stonden aan den wal, maar niemand scheen den moed te hebben om het kind van den dood te redden. Op dalzelfde oogenblik komt de 1ste luitenant der Artillerie In de Betou daar langs wandelen. Naauwelijks be merkt bij het gevaar van bet kind of hij ontdoet zich van zijn jas, chakot en sabel, springt in bet water en beeft het geluk het kind te redden en bet in de armen der dankbare ouders terug te brengen. Deze menschlieveude daad verdient voorze ker eene eervolle vermelding, maar bovenal eene waardige navolging. De aangekondigde lezing vau den Lector der Maatschappij tol Nut vau 't Algemeen werd j. I. maandag, den 22sten dezer in bet lokaal Tivoli alhier gehouden. De Spreker behandelde bet vervolg van zijn vroeger gekozen onderwerp over de spijsvertering. Met genoegen werd deze lezing door de talrijke aanwezigen aangehoord. Aan het slot zijner lezing uitte de spreker den wensch, dat het gesprokene bij alle hoorders den lust en de begeerte inogt hebben opgewekt of versterkt tot een ijverig onderzoek naar de wonderen der Natuur. Zr. Ms. stoomschip Cycloop onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee F. R. Toe Water, is den 14dcn dezer te Malta aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Sedert de laatste weken begint zich te Ouddorp en Goe dereede de zucht tot landverhuizing naar de Vereenigde Staten weder sterk te openbaren. Nadat in den loop van dit jiar ntNyi dau eenige huisgezinnen vertrokken waren, verlieten föor 50 personen gelijktijdig hunne geboorteplaats, emweldra doar 40 anderen gevolgd te worden, ten eindeIhon fortuin 'in

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1