van weinig belcekenenden aard waren, werd hem meerdere vrijheid gelatenwaarvan hij heeft gebruik gemaakt, door in den nacht uit het geslicht te ontsnappen, zonder dat het tot nog toe gelukt is, hem weder in handen te krijgen. Door de justitie zijn reeds de ijverigste pogingen in het werk gesteld, om den gevaarlijken booswicht weder magtig te worden. Den laalsten dezer vertrekt de O. I. laudpost over Soulh- ampton. Dezer dagen zijn te Vlissingeu twee der aldaar in garni zoen liggende Zwitsersche soldalen gearresteerd, wijl zij zich verborgen hadden in de sloep, waarmede de loods op eene voorbijvarende Engclsche stoomboot moest gebragt worden. Zij waren in burgcrklceding, en daar er soms passagiers medegaau, gaf men geen acht op hen, doch hunne spraak verried hen, zoodat zij in hunne desertie verhinderd werden. In de vorige week zijn er twee naar den krijgsraad getransporteerd, waaron- een wegens insubordinatie. Z. M. heelt met den eersten Nov. aanslaande, op hun daartoe gedaan verzoek, onder dankbetuiging voor hunne bewe- zene langdurige goede diensten, aan de kapiteins ter zee J. Spanjaard en B. 11. Staring, eervol ontslag verleenden voorts met voormeld tijdstip bevorderd: tot kapiteins ter zee, de kapt.-luits. ter zee J. A. K. van Hasselt en S. Faber Iluys: tot kapt.-luils. ter zee, de luits. ter zee 1ste klasse J. E. W. F. van Kaders en Jhr. J. B. E. von Schmidt auf Altensladl; en tol luitenants Ier zee van de lste klasse, de luitenants ter zee van de 2de klasse M. L. J. van Asperen, D. A. Coomans de Kuiter, Jhr. W. F. van Spengler, G. W. G. Westenberg, C. Ecg, D. Schuurman, I. P. 31. Willinck en J. E. Corne- lissen. Een brief uit Alexandrië van 9 dezer meldt het volgende »Het fregat de Admiraal van Wassenaer is eergisteren van hier naar INederland vertrokken, en de Zeeland zal den 12den dezer de reis naar Smirna ondernemen. Hel transportschip de Heldin vertrekt morgen naar Malta, om de Evertseu, die aldaar van Toulon verwacht wordt, van victualie te voorzien. »Te Akkra heeft de aankomst onzer schepen den moord der Christenen, waarmede men op het punt was een aanvang te maken, kunnen verhoeden. De gezondheidstoestand op de sche pen is gunstig, behoudens de lijders aan dysenterie aan boord van de Zeeland. De oorzaak dier ongeselldheid schrijft men toe aan de groole hitte te Beyrulh. «De volgende overplaatsingen zijn of worden binnenkort uit gevoerd. Van de Heldin op de Evertsende luit. ter zee 2de klasse R. J. A. Bouricius en de klerk C. A. E. Mastnan. Op de Heldin komen de luit. ter zee lste klasse W. F. L. de Vriese, de aanstaande adjudant van den kapitein ter zee Berg huis, de luit. 2de klasse II. Ilovy, de adjunct-administrateur I. Salmon en de klerk C. W. J. Wolffenspeuger". Men schrijft uit Utrecht 24 0ct. Heden ochtend omstreeks 5 ure ontstond er brand in de woning van den vrachtrijder J. Oostendorp, gelegen onder de gemeente Maartensdijk, in de nabijheid van deze stad. De tijdig aangebragte hulp van de naaslbijzijnde buren, en vooral de nabijheid van veel water, heeft aanleiding gegeven, dat de woning niet totaal is afgebrand, en de bewoners slechts een kleine schade aan huis en goederen hebben geleden. Gelukkig was alles voor brandschade verzekerd, welke door de belanghebbende maatschappij reeds is geregeld. Bij vonnis der arr.-reglbank te 's Gravenhage zijn delwee jeugdige knapen, oud 10 en 11 jaar, die zich onlangs hebben schuldig gemaakt aan diefstal van kistjes met Havana sigaren uit den winkel van een tabaksverkooper aldaar, als hebbende met oordeel des onderschcids gehandeld, ieder tot G maanden opsluiting in een huis van verbetering veroordeeld. Voor eenige dagen had te Frederiksoord het navolgende ongeluk plaats. De huisvrouw van den kolonist Zweije, zich naar het naburig Sleeswijk begevende, vertrouwde de zorg over hare kinderen toe aan hare oudste dochter, dewijl de man zich met den veldarbeid bezig hield. Laatstgenoemde, te huis komende, miste al aanstonds zijn jongste kindje, anderhalf jaar oud, en er zijne dochter naar vragende, gaf deze ten antwoord het kort te voren bij de vaart te hebben gezien. Onmiddelijk begaf zich de vader naar de genoemde plaats, waar hij helaas! het lijkje van zijn kind moest vinden. Alweder eene hoogst droevige, doch waarschuwende les voor ouders, om toch de zorg hunner lievelingen niet aan aankomende zorgelooze meisjes toe te ver trouwen Bij den tcgenwoordigen hoogen prijs van het vlecsch mag hel niet onbelangrijk worden geacht te vernemen, hoe elders maatregelen worden genomen, om den prijs van dit voedsel ie doen dalen, in het belang vooral der arbeidende klasse. Te Amienseene stad in Frankrijk, had deze aangelegenheid in hooge mate de opmerkzaamheid gelrokken der leden van den gemeenteraad. Uit den boezem van den raad kwam eene com missie te zamen, die zich belastte met de oprigling eener slagterij bij aandeelen. Door belangstelling in deze zaak ge dreven, werd in weinige dagen de verlangde som ingeschreven. De slagterij kwam in hel jaar 1832 lot stand, bereikte spoedig een aanmerkelijken bloei en droeg door lage vleescbpi ijzen niet weinig bij lot welzijn der ingezetenen. Thans heeft de vleeschmaalschappij hare resultaten medege deeld, opdat ieder oordeele over haren werkkring, en hare erva ring mogelijk ook voor andere plaatsen nuttig zij. In Bohemcn beslaat sedert eenige jaren eene hoogesehool of inrigling, tot opleiding van jagthonden. De ouderwijzers zijn bij eede verpligt, de bijzonderheden hunner methode ge heim te houden. De kweekeling aanvaardt zijne studiën bijna als zuigeling, de leertijd duurt ongeveer een jaar, waarop in den kring der ingewijden eene soort van examen plaats heeft, waarna de gepromoveerde hond als beproefde jaglhond in de maatschappij terugkeert. Hel ouderwijs is zeer moeijelijk, doch I de belooning ook niet gering, voor zulk een gedresseerden jagt-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2