hond wordt van 80—900 fl. betaald. De meesten vertrekken naar Frankrijk of Engeland. Voor eenige dagen heeft in de straf-inrigling te Garsten bij Sleyer een strijd plaats gehad tusschen de Duilscbe en de Ilaliaansche gevangenen, waarbij drie personen doodelijk en een aantal anderen ligt gewond werden. De militaire magt moest van bare wapens gebruik maken, om de rust te herstellen. De orkaan, die den oden Ocl. II. in Schotland woedde, was, volgens gedane waarnemingeneen der hevigste, die men in den laatsten tijd heeft beleefd. Des ochtends vroeg bad de wind eene snelheid van 30 mijlen per uur, welke later klom lot 80 mijlen, bij ecue drukking van 55 ponden per vierk. voet. De berigten uit Rome geven allen te kennen, dat Pius IX meer verstoord is op keizer Napoleon dan op koning Victor Emmanuël. De paus beschouwt den keizer als verantwoorde lijk voor al het gebeurde, en beschuldigt hem zijne beloften te hebben geschonden. Toen de divisie Géraudon te Rome kwam, en voor den paus defileerde, heeft deze geen woord ge- sprokeu, helgccn te meer is opgemerkt, daar hij, toen eene andere onlangs aangekomene divisie dezelfde plegligheid vol- bragt, niet karig in zijne woorden was. In eene te Liverpool gehouden meeting van de Social Science Associalion werd onder o. a. het woord gevoerd door den beroemden Franschen zeeschilder Gudin, waarin bij hel denkbeeld van een oorlog tusschen Frankrijk en Engeland ver wierp. Ook gewaagde hij van een door hem uilgevonden toe stel van water en gas, dat, naar hij hoopte, aan het publiek vele voordeelen zou opleveren. De keizer der Franschen," zeide hij, is mijn vriend en ik ken den bodem van zijn hart.'' Bij deze woorden glimlachte lord Brougham, die presideerde, en schudde hel hoofd, terwijl hij, nadat de heer Gudin ge ëindigd had, deze complimenteerde over zijne talenten als arlis- tc, er bijvoegende: doch wat betreft uwe groole uitvinding ik meen niet deu bodem van 's keizers hart, maar uw toestel daarvan hoop ik spoedig meer te hooren." Het zal wel niet behoeven gezegd te worden, dat deze woorden van den grijzen lord het auditorium luidkeels deden lagchcn. Uit Rome wordt gemeld: «Niettegenstaande alle moeite der bisschoppen en der oude arislokralic, bekommert zich de bevolking iu de Marken volstrekt niet meer om de protesten en mandementen van den paus. Hel zoo lang voor onmondig gehouden volk weet tusschen kerk en wereldlijke magt een on derscheid te maken, en wanneer de paus bij hel bezit van de laatste blijft volharden, dan zou er in een paar jaar wel eens ceuc verandering kunnen geschieden, waarvan men eenige maanden geleden geen vermoeden had. Gelijk het protestan tisme in Toscane eene zoo groote propaganda maakt, zou dit in den Kerkdijken Slaat ook wel eens spoedig hel geval kun nen zijn". Terwijl de keizer van Rusland zich op zijne reis naar Warschau te Grodno bevond, werd hem door den minister van oorlog per lelegraaph kennis gegeven van eene nieuwe, door de Russische troepen behaalde zege. Het telegram luidt als volgt: »Na vijf dagen belegering heeft Biscbpeck zich den 16den Sept. op genade en ongenade overgegeven met het garnizoen en vestings toebehooren. Gevangen 627 man; aan trophecn; de bijl van Alabek Datchi, 5 vaandels, 3 koperen en li klei nere metalen kanonnen. Aan de Russische zijdel soldaat ge sneuveld, 1 officier en 3 soldalen gewond." BURGERLIJKE STAND. Van 20. 27 Oclober 1860. GEHUWD F. H. G. A. Vreybloedt en J. Selderbeek. F. N. Roest en M. Koorn. BEVALLEN: M. P. Boon geb. Kuipers Z. G. Sevenhuijsen geb. Asman D. M. E. Wallin geb. Groenewoudt Z. H. Selderbeek geb. Mooleman D. P. Bos geb. van Wijngaarden D. S. Lak geb. Mase- reêuw D. OVERLEDEN: C. Revsing 39 j. F A. Listelle 56 j. P. Hen- driksen 25 j C?SMSlTCrDB 3ES.XGTE1T.~~ Liefhebbers van een goed glas jenever zullen stellig niet bij voorkeur te Utrecht gaan wonen, als zij welen, dat aldaar ge durende de laatste vier maanden 116 personen wegens dron kenschap zijn veroordeeld. Het afschaffingsgenoolschap maakt er goede zaken. De oostenrijksche regering heeft ter be vordering van een vrolijk humeur bij de verdedigers des vader lands, het getal muziekanten bij het leger op 10,000 gehragt. De groole kosten voor de muziekkorpsen worden voor een groot deel uit de menage gevonden, want de wijze koning der oud heid heeft niet te vergeefs gezegd: «een vrolijk hart is een ge durige maaltijd!" De zuster-erfgenamc van de vermaarde treurspclspcelsler Rachel zal met een kapitaal van 200000 frs. in een handelszaak van oesters treden. De stad Parijs levert 505 verschillende dag- en weekbladen. Berigten uit Italië melden, dat de bewoners van Napels, de Romagna en de Mar ken als één man gereed zijn Victor Eminanucl als koning van hel jonge Italië te erkennen. De helden van Garibaldi zijn de stad Capua binnengerukt. Vele diplomaten zijn het in gevoelen eens, dat de nieuwe Oostenrijksche grondwet niet vrijzinnig genoeg en slechts een lokaas is om de vrijheidlievende Hongaren gedurende een eventuele» italiaanschen oorlog iu be dwang te houden. Berigten uil China melden, dal de En- gelschen en Franschen aldaar nieuwe lauweren hebben inge- oogst. In sommige streken van Amerika zijn sporen ontdekt van een opstand onder de neger-bevolking. Volgens berigten uit Rome is de kanunnik Liberati in eene der straten van die stad op klaarlichten dag door een dolksteek vermoord. Uil Londen wordt berigt, dal in de kerk van St. Marlybonnc een huwelijk tusschen een paar doof-stommen werd voltrokken. De plegligheid werd door den ecrw. heer Smit in de vingertaai verrigl. Tc Sappemeer zijn op eene branderij plotseling

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 3