RELDERSCIIE m MWEDIEPER (IOL'IÏWT. 4 NOVEMBER. 1T IE TT W S T IJ D 11T C- S1T O Wordt uitgegeven op Zondag en Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Bz., te Nieuwediep Abonnementsprijs per kwartaal fi 30 Franco per post1.50 Enkele nommers0.10 Men abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ADVERTENTIES worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. ACHTTIENDE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP 5 November 18G0. De aangekondigde feestelijke opening der wintervergaderingen van bel Departement Helder der Maatschappij Tot Nul van 't Al gemeen beeft gisteren avond, ten genoegen van een zeer groot aantal leden met hunne dames, plaats gehad. Genotrijk was die avond. De vergadering werd geopend door den voorzitter met eenige bemoedigende berigten aangaande den bloei van dit Departement, en met een keurige verhandeling over de genie tingen van den mcnscb, waarvan de slotsom was, dat het grootste genot op aarde is liefde en vrede, vooral in den huiselijken kring. Daarna werd door ZEd. overgegaau tot het uitreiken van bet eeremctaalde zilveren medaille, aan den beer J. D. A. van der Valk, als hulde der Maat schappij aan zijne zelfopofferende menscbenliefdc (zie ons nom- mer van 20 Mei jl.). Indrukwekkend was dit oogenblik, waartoe ongetwijfeld de kernachtige toespraak aan den be- krooude zeer veel beeft bijgedragen. Vervolgens zijn door verschillende leden bijdragen in ernst en luim op zeer aangename wijze ten beste gegeven. Mij herbalen het, genotrijk was deze avond, maar daarvoor zij ook dank gebragt aan den directeur en bet muziek-gezelscbap van het koninklijk Instituut der Marine alhierdat zich ter afwisseling van de sprekers telkens zoo uitmuntend beeft doen hooren. Jl. Diugsdag avond brak in cene nog in aanbouw zijnde woning in den polder alhier een brand uit, die spoedig een dreigend aanzien nam. De bewoners van nabij gelegen perceelen waren terstond gereed, om het onheil zoo goed mogelijk afteweren. En wer kelijk mogt het ook thans gelukken om, zonder behulp van brandspuiten, den brand te blusschen. De drie, elkander zoo spoedig opvolgende voorbeelden van dezen aard, mogen toch ieder opwekken voorzigtig met vuur en licht omtegaan en, in ieder geval, zich tegen eventuele brandschade door assurantie te dekkeu. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip Reteh, kommandant- luitenant ter zee lsle klasse de Kook, is vastgesteld op den lOdcn dezer. De heer J. L. Kikkert is erkend als consulair agent van Sardinië op Texel. De Surinaamsche nieuwsbladen schilderen op eenc in drukwekkende wijze de behoefte, die er voor deze nederiand- sche kolonie beslaat, aan eene nieuwe wetgeving. De land bouw, die voorname bron van welvaart, verkeert in een kwij nenden toestand en de instandhouding der slavernij draagt niet weinig bij om de ontwikkeling van dien tak van bestaan tegen te houden. Op kernachtige wijze worden de gebreken in het bestuur en de wetgeving der kolonie aangetoond. Eenparig is aldaar dan ook de weusch, dat de pogingen der regering, om voor Suriname nieuwe wetten te ontwerpen, met een gunsligen uitslag mogen bekroond worden. De vruchtbare bodem des lands kan, bij een goed beheer, een goudmijn voor de kolonie en het moederland worden. Te Vlissingen hebben Maandag-avond twee mariniers, vreemdelingen, eene boot, die aan bet einde van de Dokbavcn gewoonlijk vast ligt, losgesneden en zijn daarmede onlvlugt. Tot hiertoe zijn zij nog niet ontdekt, doch men meent de sloep drijvende te hebben gezien boven Terneuzen. Het aanwerven van Zwitsers in het buitenland, voor de Nedcrlandscbe koloniale militaire dienst, waartoe een dépot Ie Biebrich, was gevestigd, beeft krachtens eene beschikking des Konings opgehouden, zijnde tevens gemeld dépot opgeheven en buiten werking gesteld. In verband inet dien maatregel is bepaald, dat ook bier te .--w lande geene Zwitsers meer voor gemelde dienst zullen mogtó

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1