worden aangenomen, welke bepaling zich aanvankelijk mede uitstrekt tot alle Duitschers, ten einde misleiding nopens den landaard te voorkomen. In het vervolg zullen dus geene andere vreemdelingen meer dan Nooren, Denen en Zweden tol een engagement voor de koloniale dienst mogen worden toegelaten. Volgens berigtcn uit Batavia, 14 September, zijn negen der voornaamste belhamels van dein opstand gekomen Zwitsers te Samarang opgehangen. In Bandjeruiassin zijn door de Zwitsers weer middelen in hel werk gesteld om een opstand uit te lokken. De onzen hebben dit echter inel goed gevolg verijdeld, terwijl de opruijers ten onder zijn gebragt. Bij die gelegenheid hebben wij een gering verlies geleden. Voor het overige heerscht er rust op Java. In den namiddag van den olslen October jl is op 's Rijks werf te Amsterdam, met het beste gevolg te water gelaten, het aldaar in aanbouw zijnde schroefsloomschip der 2de kl. Djambi. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeldDezer dagen is er bij den notaris te Schijndel een brutale inbraak gepleegd. Het was den dieven bekend, dat er op dat tijdstip op het kantoor ecne massa geld moest voorhanden zijn, doordien het gebrui kelijk, is dat de landlieden op dezen tijd de pacht hunner lan derijen betalen. De nachtelijke bezoekers hadden zich reeds in de diepste stille door braak en inklimming toegang ver schaft, toen de kieinc hond van bedoelden ambtenaar door zijn aanhoudend geblaf de ongenoodigdeu op de vlugl dreef, zonder den tijd te hebben gehad eenig geld of geldswaarde mede te nemen, en de huisgcnoolen van bet onraad verwittigde. Men is de daders voor ais nog niet op het spoor kunnen komen. Naar men verneemt, zou er plan beslaan om den spoor weg naar hel Nieuwediep ecne andere rigling Ie doen nemen, dan de door den ingenieur Michaëlis opgenoinene, langs de duin kant, westelijk van het kanaal. De weg zou thans geprojecteerd worden langs de Zaan naar Alkmaar en van daar oostelijk van het kanaal naar het Nieuwediep. Twee kapitale draaibruggen (een te Alkmaar en een Ie Nieuwediep) zouden er over het kanaal moeten worden gelegd en te Zaandam de brug over het IJ. Deze rigling heeft het voordeel, dal de weg een sterk bevolkt gedeelte der provincie doorsnijdt. De Presse bevat cenige mededcelingen aangaande de stemming te Napels. Toen de prodictalor Pallavinciuo zijn stembiljet in de bus wierp, deden zich fanfares hooren. Grijs aards, die niet konden loopen, lieten zich in wagens naar de stembus brengen. Eene vrouw, die vóór Capua had gevochten, had insgelijks vergunning bekomen om te stemmen. De enkele stemmen, die tegen de annexic luidden, zijn meestal uit ver gissing uitgebragt. Zoo antwoordde een koelsiersbcdiendc, die neen had gestemd, op de vraag, waarom hij dit had gedaan: «Wel, omdat ik koning Frans niet langer wil hebben". Men bad hem wijs gemaakt, dat hij voor of tegen koning Frans stemde. De Conslilutionel had gedurende twee dagen alles zeer uitvoerig medegedeeld, wat de Franschc en bnilenlandsche drukpers over het bekende, door den heer Boniface ondcrlee- kende artikel zeide. Later antwoordde hel op die oordeelvellin gen aldus: «Toen men Talleyrand eenige diplomatieke geslepen handelingen verweet, antwoordde hij: «Waaraan men in de politiek het minst geloof slaat, dat is de zuivere waarheid. Men heeft steeds wantrouwen in mij gesteld, wanneer ik de politiek onthulde, en schonk mij vertrouwen, waarneer ik besloot die te verbergen. Ik voorspel, dal men den staatsman, die uur voor uur alles zal bekennen, wat hij denkt en weet, voor een hui chelaar zal uitmaken". Hetgeen thans gebeurt, kan de juistheid dezer opmerking bevestigen." In de badplaats Homburg, in de groote eetzaal van het badhuis, welke juist voor een groot bruiloftsmaal van den direc teur ingcrigt was, is dezer dagen brand uitgebarsten, welke zoo zeer in hevigheid toenam, dat de fraaijo zaal, waarvan al leen de muurschilderingen fr. 100,000 hebben gekost, alsmede hel daaraan belendende schouwburglokaal, binnen weinige oogen- blikken in de asch werd gelegd. Met moeite gelukte het, de overige deelen van het gebouw te sparen. Het vuur moet ont staan zijn bij het beproeven ccner gasleiding aan het theater. De luchtreiziger Abadie wilde dezer dagen te Foix met een luchtballon opstijgen. Ongelukkig slak de wind op, juist op den oogeublik, dat de ballon werd losgelaten, zoodal deze tegen hel dak van de cascrnc werd geslingerd en scheurde. De heer Abadie bemerkte dit niet en steeg onmiddelijk met den ballon naar omhoog. Nadat deze lol eene aanzienlijke hoogte geslegen was, bleef hij eenige oogenblikkcn onbewegelijk en viel toen in het water. De luchtreiziger sprong, op onge veer 10 meters van den grond, uit het bootje in hel water en is er zonder letsel afgekomen. Dit was zijne 104de lucht reis, en levens de eerste, die voor hein ongelukkig afliep. Als eene bijdrage tot de Russische zeden, wordt door den Pelcrsburger correspondent van de Köln. Ztrj. de volgende ancc- dole medegedeeld: «De gouverneur-generaal W., van bel gou vernement P., gevoelde voor de vrouw vau een door hem zeer begunstigd ambtenaar ecne bijzonder teedere belangstelling. Dit gaf hem aanleiding tot veelvuldige bezoeken, die den heer ge maal en misschien ook der dame lastig begonnen te worden. Op zekeren dag, toen de gouverneur-generaal in de meest op geruimde stemming aan zijne schoone het hof maakte, hooide men voetstappen. De heer W. schrikt en verzoekt de vrouw hem te verbergen. Inderhaast bemerkte hij echter niet, dat zij hem in eene reeds gereed staande, goed tot dit doel ingerigte menagerickooi binnen laat; naauwelijks is hij er in, of de kooi wordt behooilijk gesloten. De heer gemaal verschijnt, en in weerwil van alle tegenspraak, wordt de kooi, met mijnheer de gouverneur-generaal er in, uit het venster gehangen. Natuurlijk verzamelt zich geheel P. voor het huis van den ambtenaar, om deu zonderlingen vogel te zien, en hel schandaal is onbeschrijfelijk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 2