DELDERSCliE n KIEIWEDIEPER COURANT. 18 NOVEMBER. ITIB IT W S TIJ D IIT 3- E IT. Wordt uitgegeven op Zondagen Donderdag door den Boekh. G. BAKKER Br., te Nieuxoediep. Abonnementsprijs per kwartaal fl 30 Franco per post1.50 Enkele nommers0.10 Alen abonneert zich bij alle boekhandelaars en post directeuren. ACHTTIENDE JAARGANG. ADVERTEXTIEN worden aangenomen tot Zatur- dag en Woensdag middag 12 uur. Prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0 35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimtedie zij beslaan. Brieven en stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NIEUWEDIEP 17 November 18G0. Door den heer P. Opperdoes Aleivijn is bij den raad der gemeente Hoorn eeue Memorie ingediend, betreffende de spoorweg-aangelegenheden in hel arrondissement, waarvan Hoorn de hoofdplaats is. In het begin van deze Memorie betuigt de schrijver zijne vreugde over het aannemen der spoorwegwet, waardoor het algemeen belang des vaderlands niet weinig zal worden bevorderd. Voor de belangen van het arrondissement Hoorn acht de schrijver helechter zeer betreurenswaardig, dat deze vruchtbare en volkrijke landstreek, in vroeger dagen uit blinkende door groote mannen, die zich in de geschiedenis een roemrijken naam verwierven, dat deze landstreek, die in vroeger lijd, ten koste van het bloed der landzalen, met hel denmoed werd verdedigd, zoo geheel van het genot cener spoorweglinie is buitengesloten. Hij laat daarbij niet na, te wijzen op de wegkwijning van het eens zoo blocijende Bek huizen, van het thans vervallen stadje Mcdemblik. Met het oog op den bloei, die de spoorweg aan die plaalsen zal schenken, welke onmiddclijk aan zijne linicn gelegen zijn en de schade, die zulks voor minder bevoorreglc gemeenten berokkenen zal, waarschuwt hij eindelijk voor een verschrikkelijk te laat," en spoort de gemeenteraden in dat arrondissement met nadruk aan, zich te wenden lot de booge slaatsmaglen, ten einde, zoo mogelijk, nog bij tijds eene gunstige wijziging lot stand gebragt te zien. In een weekblad werd dezer dagen de aandacht gevestigd Gp de gevaarlijke beslanddeclen van het zoogenaamde plakgoud waarvan uit overoude gewoonte in de laatste weken van elk jaar een enorme massa, tegelijk met het St. Nicolaas-goed, on nadenkend verorberd wordt. In hel verleden jaar werd te dezen opzigtc door het gemeentebestuur van Purmerende eene waarschuwing in een weekblad geplaatst, en het was te wenschcn, dat alle gemeentebesturen dat voorbeeld volgden en dit herhaalden zoolang de dwaze gewoonte heerschtom de lekkere [toppen en ruiters te besmeren met de welbekende repen plakgoud, dat eigenlijk plak /roper moest heeten, want anders is het niet, blij kens de heldere groene kleur die zich vertoont, nadat bet eeni- gen tijd gelegen heeft. De fabriekanten van deze lekkernij zouden, dunkt ons, der maatschappij eene dienst bewijzen, indien zij eenparig be sloten om het tijdroovend geplak voor goed achterwege te laten. Eu de overheid, die er op uit is om meer en meer tegen vcrvalschin- geu van eetwaren, zelfs vau anijszaad, enz. te waken, zou too- nen hare roeping te begrijpen, indien zij hare zorg ook daar over uitstrekte. In den loop dezer week is van 's Rijks werf te Amsterdam alhier aangekomen de drijvende batterij Salamander (vroeger kor. vet), om alhier verder in orde te worden gebragt. Thans liggen er op 's Rijks werf drie zoodanige.balterijeu, waarvan twee vroe gere linieschepen. In den morgen van den 1öden dezer is Zijner Majesteits schroefsloomschip Cornelis Dirks, onder bevel van den luitenant ter zee van de lsle klasse J. F. Koopman, van de reede van Hellevoetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijuer bestem ming naar Cnra^ao. De état-major van de Cornelis Dirks is zamengesleld uit: luit. t, z. 1ste kl. J. F. Koopman, kommand. 5 luit. ter zee 1ste kl. C. Eeg, lsle offic., luils ter zee 2de kl. C. F. T. van Woeldcrcn, J. J. Le Fèvre de Montigny en F. II. Cobliju; adelborsten lsle kl. F. J, Beeckman en H. Schotborg; officier van gez. 2de kl. II. C. Steenbergen; offic. van adm. 2de kl, J. C. Coop; klerk. J. A. H. Huarten machinist 1ste kl. van Steel. Zr. Ms. brik Zeehond is buiten dienst gesteld, waarvan^rfb'**1'* état-major non-actief is geworden, cu de verdere cquipa Zr. Ms. wachtschip le Hellevoetsluis is overgegaan, v

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 1