Welgemeende waarschuwing Caprera aangekomenzal hij zich weder toeleggen op de be bouwing van zijn eiland, dal hij heeft verlaten om aari zijne burgerpliglcn te voldoen. Vier officieren hebben hein begeleid en blijven met hem op Caprerabenevens zijn zoon. Uit Gaëta wordt van den 15den bel volgende gemeld: De Piëmontezen hebben den 19den bel vuur legen de ves tingwerken der stad geopend. De Napelsche troepen bieden nog steeds krachtigen tegenstand, in weerwil dat vele stafofficie ren de dienst verlaten. Vier generaals hebben bun ontslag in gediend, terwijl een generaal door koning Frans is afgezet. Kolonel Pianelli heeft aan de Piëmontezen een balaillon jagers overgeleverd. Onder de officieren bestaat volstrekt geen krijgs tucht meer, en elke verdediging is als hel ware onmogelijk. Hel binnenrukken van de Bourbonsche troepen is een nieuwe en drukkende last voor de pauselijke schatkist, terwijl de douanen-linie van Piëmonl, die rondom bet pauselijk grond gebied is getrokkengebrek aan levensmiddelen te Rome ver oorzaakt. Alles werkt mede om het vertrek van den paus te verhaasten; zoowel de slechte toestand van de schatkist, welke evenwel de rente van dc staatsschuld, vervallende 1 Januarij aanstaande, zal betalen, als het gebrek aan voedsel, waardoor het volk aan het morren geraakt. SCHEEPST IJ DINGEN- BINNENGEKOMEN: NIEUWEDIEP, 17 Nov. Hendrika Rolina, Helmers, Londen. Mentor van 't Veer, Christina Jantina, Dood, beiden Newc. Stad Genemuiden Dekker Hult. Ana en Margaretha, Evans, Cardiff Janus, Braithwaite dito Bernard Burton, Passefull dito. Catnarina, Thaden, Newc. 18 Nov. Niets. 19 Nov. Beaver (st), Londen. deFivel, Dommering Sunderl. 20 Nov. Kandanghauer, Zeelt, Batavia. Barend Willem Retgers, dito. Cicilae, Ivronhamm, Eatavia. Henriëtte Portengen, dito. Aleat Nielstd Osterisoer. Terug uit zee. Clio, Wijnmalen, met ge broken tuigage. UITGEZEILD: NIEUWEDIEP, 17 Nov. Nestor, Bodeewes, Calharine, Doijen, beiden Newc. Twenthe (si), Huil. Alert (st.), dito. Fox, King, Yarm. Cycloop (stStokholm. Furst Blucher, Staben, Stetijn. die Hoff- nung Berg, Hasensminde, Lijngaas, Johanna Calharine, Tobiassen, allen Frederikstad. Argo Bjöness, Tvende Brödre, Christiaansen Eijr, Holst Morgenster, Christensen, allen Drammen. Fem Söstre, Knudsen, avontuur 18 Nov. Niets. 19 Nov. Niets. 20 Nov. Niets. Ö3MS1TÖD23 B3BIÖT3W. Door hel kanlungeregl le Utrecht zijn weder 51 personen, wegens openbare dronkenschap veroordeeld; men zou er ten laatste legen op zien om een verjaarfeest of ecne bruiloft bij te wonen; hoe ligt toch gebruikt men bij zulk ecne gelegenheid een glaasje le veel! Uit onderscheidene plaatsen wordt weder ern stig geklaagd over bet vermissen van brieven met geldswaarde. Dat 8ste gebod, boe kort is dc inhoud cr van, en toch, boe mocijclijk wordt het in 't geheugen bewaardEen logement houder te IJsselslein beeft dezer dagen een brandbrief ontvan gen van een ouden kennis uit dc Ommerschans. Getroffen door de attentie van zijn vriend, beeft de geadresseerde den brief terstond aan den officier van Justitie ter hand gesteld. De Prins van Oranje wordt te Parijs verwacht. De keizerin van Frankrijk zal tol hcrslel harer gezondheid, die veel geleden heeft door bet verlies harer zuster, een reisje maken naar Engeland en Schotland. Generaal Lamoricière, die als opperbevelhebber der pauselijke troepen door dc Piëmontezen geslagen en ge vangen genomen werd, beeft zijn roemruchtig gedrag in een uit voerig stuk beschreven. De bewoners van Umbiië en de Marken zullen hunne inlijving bij liet rijk van den groeten Victor Emniannel feestelijk vieren. De resident van Soerabaija, benoemd tot lid van den raad van Neerl. Iudië, beeft bij zijne aftreding uit eerst genoemde betrekking een navolgenswaardig voorbeeld van belangeloosheid gegeven. De bevolking had eenige gelden bijeengebragt om den beminden ambtenaar bij zijn ver trek een geschenk aanlebicden, maar de brave man weigerde het aanlenernen. De som, die cr was bijeengebragt, was anders juist zoo gering niet; men had wel 25000 gulden bijeengebragt. ïn Indic begint men weer ecnigzins te bekomen van den schrik, door den opstand der militairen te Samarang veroorzaakt. Voor herstellende zieken in het hospitaal te Amsterdam is eene conversatiezaal ingerigt. De bisschop van Worcesler heeft in 77 jarigen ouderdom afscheid genomen van het aardschc tooncel en is verzameld tot zijne vaderen. Koning Victor Emtnanuel heeft verordend, dat voor hel onderwijs te Napels 200000 frs. zullen worden uitgetrokken; de onderwijzers zijn daardoor niet weinig op zijn hand. Koningin lsabella van Spanje verkeert in gezegende omstandigheden, rekenende legen primo Februarij a. s. Dagelijks worden door de Tweede Kamer der Staten Generaal de discussiën voorigezet over het veelom- vallend wetsontwerp der rcgterlijke organisatie. Mijn vrienden, 't doet mij leed, het geen ik hier moet schrijven; Doch 't geen mijn zaak behelst, mag geen geheim meer blijven. 'K gevoel mij dus verpligt, om ieder Heer en Vriend Die 's middags bij 't diner van groenten wil bediend Om van den Groentenboer, zijn naam is Jacob Aarsen, Geen groentens, fruit of iets, bij uw diner te plaatsen; Ten zij gij genoegen neemt, met 't geen die man U geeft, Eu niets daar tegen zegt, ofschoon 't naar goed slechts zweeft. Ook wordt er bij 't geregtna dagen goed gevonden Dat ieder nemen moet hetgeen hem wordt gezonden. Wantis men niet te vreèen men dan protesteert Wordt men door het geregt alhier gecondemneerd Duswil men van dien last en ongemak vrij blijven Rn met 't Kantongeregt niet raken aan het kijven, Zoo raad ik ieder aan, die hier niet is bekend, 't Zij Heer of Kapitein, te nemen wat men zendt. Niemoediep November 1860, Q,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1860 | | pagina 3